<country> konumunda yer alıyorsunuz

Yerel bilgiler için TENA piyasa bilgilerinin yer aldığı sitenize gidin.

Yatak ıslatma ve gece idrara çıkmaya ne yol açar?


Yatak ıslatma ya da gece enürezisi, gece kuru kalmanın beklenmeye başladığı yaşlarda uyurken istemeden idrar kaçırma sorununa verilen addır. Gece idrara çıkma (nocturia) ise geceleri sık sık idrar yapma isteğinin yaşanmasıdır.

Uyuyan bir kadın


Yetişkinlerde yatak ıslatma ve gece idrara çıkma

Geceleri sık idrara çıkmanın yanı sıra yetişkinlerde yatak ıslatma sorununun çocuklarda olduğundan farklı nedenleri vardır. Yetişkinler arasında yatak ıslatmaya genellikle gece enürezisi adı verilir.
 
Sık idrara çıkma, belirli bir hormonun üretimindeki değişiklikler, böbrek sorunları, hastalık ya da ilaç kullanımı nedeniyle vücudun daha fazla idrar ürettiği anlamına gelir. Bu da gece enürezisine yol açabilir. Ya da bu durum, gece bir veya birden fazla defa mesaneyi boşaltmak için idrara çıkmanızı gerektirir ki bu da nocturia adıyla anılır. İleri yaştaki kişilerin, geceleri bir veya iki defa idrara çıkması normaldir.
 
Gece idrara çıkma, erkekler arasında genel olarak prostat büyümesi ile ilgilidir. Fakat aşırı aktif mesane kasları veya altta yatan sağlık sorunları, yaşa ve cinsiyetten bağımsız sık idrara çıkma sorununa neden olabilir. Başta kafein içerenler olmak üzere aşırı sıvı alımı da tuvalet ziyareti sayısını arttırabilir

TENA yanınızda

Yetişkinlerde gece enürezisinin ve gece idrara çıkmanın arkasında yatan nedenleri belirlemek için doktorunuza danışmalısınız. Yatak ıslatma sorununuzun nedeni ve sıklığı ne olursa olsun, hayatınızı olabildiğince normal yaşamanız için size yardımcı olacak ürünler sunuyoruz.