<country> konumunda yer alıyorsunuz

Yerel bilgiler için TENA piyasa bilgilerinin yer aldığı sitenize gidin.

Mesane eğitimi, pelvik taban egzersizleri ve tedavi


Mevcut pek çok tedavi şekli olsa da, bu sorunları azaltmak için egzersiz yapabilir veya mesanenizi eğitebilirsiniz.

Pilates topuyla egzersiz yapan kadın


Pelvik taban eğitimi

Pelvik taban eğitimi, üretra ve mesane etrafındaki destekleyici kasları, tekrarlanan isteğe bağlı kasılmalar aracılığıyla, idrar kaçırmayı önlemek için sıkılığını koruması gereken üretra ve mesanenin etrafındaki destek kaslarını sıkılaştırmak ve güçlendirmek anlamına gelir.
 
Mesane eğitimi, planlama ve tuvalet ziyaretleri arasındaki sürenin kaydını tutma aracılığıyla mesane kontrolünü yeniden ele almak anlamına gelir. Günde bir buçuk litre sıvı aldığınızda, tuvaleti yaklaşık 8 defa ziyaret etmeniz gerekir. Bundan daha sık tuvalete gidiyorsanız, mesane eğitimi sizin için faydalı olabilir.
 
Mesane eğitimi, inkontinans paternleri konusunda farkındalık ve mesanenizi boşaltma konusunda yeni alışkanlıklar elde etmektir. Bu, tuvalete ‘ne olur ne olmaz’ ziyaretleri yapmaktan kaçınmanın yanı sıra son dakikada tuvalete koşma alışkanlığını da bırakmak anlamına gelir. Eğitim sırasında, mesaneye daha büyük miktarlarda idrar tutmayı öğreterek tuvalet ziyaretleri arasındaki süreyi uzatırsınız. Aklınızı başka yere vermek ve acil bir ihtiyaç durumunda hemen tuvalete koşmak durumunda pelvik taban kaslarınızı sıkmak, bunu yapmanın faydalı yöntemleri arasındadır. Tuvalet ziyaretlerini planlama ve bir mesane günlüğü tutmanın da yardımı olabilir. Böylece tuvalet ziyaretleri arasındaki süreyi yavaş yavaş uzatabilir ve mesane kontrolünü yeniden ele alabilirsiniz.
 
Davranışsal değişim, hayat tarzınızı inkontinans sorunlarını azaltmak, önlemek veya tedavi etmek için adapte etmeniz anlamına gelir. Örnekler arasında gün içinde fazla sıvı almamak veya az sıvı almak ve kahve ve enerji içecekleri gibi mesaneyi tahriş edebilecek içeceklerden kaçınmak olabilir. Ayrıca bir eğitim programı oluşturabilir ve bazen inkontinansın bir nedeni olabilecek olan fazla kilolardan kurtulmak için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Başka bir davranış değişikliği türü ise, sağlılı tuvalet alışkanlıkları geliştirmektir.
 
Mesane eğitiminin yanı sıra bir kaç tedavi seçeneği de bulunmaktadır. Biyogeribildirim, bilgi toplama ve ölçme yöntemidir: örneğin, pelvik taban eğitimi sırasında sensör ve bilgisayarla monitörleme kullanılarak doğru kasların çalıştırıldığından emin olmak gibi. Başka bir yaklaşım da üretra, mesane, vajina, uterus ve rektumu destekleyici bir vajinal destek cihazı kullanmaktır. Diğer potansiyel tedavi seçeneklerinin arasında üretranın etrafındaki destekleyici tabakaya enjeksiyonlarla ek tabakalar ekleyerek güçlendirmek veya çeşitli ameliyat türleri bulunur.
 
Son olarak da, inkontinans ürünlerimizin deneyimlediğiniz sorunları kontrol ve idare etmek için kullanılabilecğeini söylememize gerek yok.
 
Lütfen daha fazla bilgi okuyun ve size en uygun TENA sitesine başvurun.