<country> konumunda yer alıyorsunuz

Yerel bilgiler için TENA piyasa bilgilerinin yer aldığı sitenize gidin.

Aşırı Aktif Mesane nedir?


Aşırı Aktif Mesane (AAM) sendromu, sıkışma ile ilgili çeşitli sorunlar için yaygın olarak kullanılan tanımlayıcı bir terimdir. Bunun anlamı idrar tutamama değil, daha sık idrar yapma ihtiyacı duymanızdır.

İki kadın balkonda kahve içerken


Bazen tahriş olmuş mesane adı da verilen aşırı aktif bir mesane, genellikle gün içinde sık sık idrara çıktığınız ve bu durumu sıklıkla gece de yaşadığınız anlamına gelir. Unutmayın; mesaneyi günde 4-8 kere boşaltmak normaldir. Aşırı aktif mesane, yaşı ilerlemiş kişiler ve kadınlarda daha yaygındır.


Aşırı aktif mesanenin nedeni nedir?

Aşırı aktif mesanenin yol açtığı sorunların düzeyi, sıkışma hissi sıklığının biraz artması ile sürekli idrara çıkma isteği duymak arasında değişir. Nedenler farklı farklı ve bazen de karmaşık olsa da, üretranın tıkanması bu faktörler arasında olabilir.

Mesanenin tahriş olması

Mesanenin iç tarafındaki tahriş hissi, sıkışma hissine neden olur. İdrar yolu enfeksiyonunun nedenlerinden biri, bakterilerin mesane içindeki mukozayı tahriş etmesidir. Kahve ve enerji içecekleri gibi bazı içecekler de tahrişe neden olabilecek bazı maddeler içerir. Mesane taşları da başka bir faktördür. 
 
Ayrıca mesaneyi dışarıdan tahriş edebilecek ve sıkışma hissi oluşturabilecek farklı faktörler de vardır. Kabızlığın yanı sıra sarkma veya yumurtalık tümörleri gibi belirli jinekolojik durumlar, mesaneyi dışarıdan tahriş ederek sıkışma hissi yaratabilir.

Hayat tarzı faktörleri ve diğer nedenler

Fazla sıvı almak, mesane fazla dolduğundan, sıkışma hissinin artmasına ve tuvalet ziyaretlerinin sıklaşmasına neden olan büyük miktarlarda idrar oluşmasına (poliüre) yol açar. Çorba, meyve ve sebze gibi bazı yiyecekler de daha fazla miktarda sıvı içerdiklerinden, idrar üretimini de artıracaklardır.
 
Büyük miktarlarda idrarın bir başka nedeni de kontrol edilemeyen şeker hastalığı olabilir. Yüksek kan şekeri (hiperglikemi) de susuzluk ve idrar üretimini artırabilir, örn. poliüre.