<country> konumunda yer alıyorsunuz

Yerel bilgiler için TENA piyasa bilgilerinin yer aldığı sitenize gidin.

Stres kökenli idrar tutamama nedir?


Stres kökenli idrar tutamama), gülerken, hapşırırken, öksürürken veya benzer bir şekilde vücudu zorladığınızda sızdırmaların yaşanması anlamına gelir.

Üç kadın açık havada gülüşüyor


Stres kökenli idrar tutamama, idrar yolu ve mesane için önemli olan destek sistemi doğru çalışmadığı zaman ortaya çıkar. Bu durum, bağ dokuları veya pelvik kaslardaki zayıflama ya da üretral çıkış kaslarının fonksiyonunun bozulmasından kaynaklanabilir. Bu durum normal idrar fonksiyonlarını idare eden destek sistemini etkiler.
 
Stres kökenli idrar tutamama, kadınlar arasında en sık görülen idrar tutamama türüdür.

Stres kökenli idrar tutamama nedenleri

Pelvik taban kasları, karın boşluğunun altında yer alan bir kas grubudur. Kaslar, pelvik boşlukta bardak şeklindeki bir hamak görünümündedir. Pelvik tabandaki ‘plaka’ zarar görmüşse, üretra için daha az destek vardır, bunun sonucunda spor yaparken veya öksürürken bile kendinizi kastığınızda, ufak bir sızıntı yaşama riski bulunur.
 
Stres kökenli idrar tutamamanın nedenleri arasında hayat tarzı konusundaki seçimler, tıbbi sorunlar, hamilelik ve obezite gelir. Kilo vermek ve egzersiz başarılı tedaviler arasındadır.
 
Erkeklerin de stres kökenli idrar tutamamadan şikayetçi olduğu durumlar olabilse de bu durum oldukça nadirdir ve genellikle prostat ameliyatlarından sonra yaşanan komplikasyonlar ile alakalıdır. Erkekler genellikle diğer idrar tutamama türlerinden şikayetçidir.
 
Lütfen daha fazla bilgi edinip size en uygun TENA sitesine başvurun.
 
TENA Lady’den stres kökenli idrar tutamama hakkında daha fazlası