SGK Geri Ödeme, Reçetelendirme ve Fiyatlandırma Esası

Eczacı, müşterisine tena satıyor


SGK geri ödeme, hekim reçetelendirme prosedürü ve ürünlerin piyasadaki fiyatlandırma politikası hakkında sıkça sorulan sorulara aşağıda ulaşabilirsiniz. 

Herhangi bir konuda bilgi almak için Bizimle İletişime Geçin bağlantısından mail yoluyla veya 0850 222 83 61 numaralı Tüketici Danışma Hattımızdan telefonla bize ulaşabilirsiniz. 

Hangi ürünler geri ödeme kapsamına girer ve geri ödeme miktarı ne kadardır?

4 Eylül 2019 itibari ile Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)’da meydana gelen değişiklikle, SUT – EK-3/C-4’de A10049 ve A10118 numaralı kodlar ile anılan (yetişkin ve çocuk) hasta alt bezi/külotlu hasta alt bezlerinin birim fiyatları 1,26 TL ve 0,98 TL olarak güncellenmiştir, buna göre:

SGK kapsamında hasta bezi ve emici külot ürünleri geri ödeme kapsamındadır. Yetişkin ürünleri en fazla 2 ay ve 240 adet için 302,4 TL + KDV olarak, Çocuk ürünleri ise en fazla 235,2 TL + KDV olarak geri ödenmektedir

Mesane pedi, cilt bakım ürünleri, hasta altı serpme bezleri geri ödeme kapsamında değildir.  

Kimler Genel Sağlık Sigortası Güvencesi altında bu ürünlere erişebilir?

İdrar veya gaita inkontinansına neden olan herhangi bir hastalığı olan kişiler genel sağlık sigortası güvencesi altında girmektedir.  

 

  • Prostat Kanseri, Beyin Tümörü olan hastalar; Parkinson hastaları; inme geçirmiş hastalar 
  • ÜrostomiliKolostomili hastalar reçete ile geri ödeme kapsamında idrar kaçırma ürünlerine erişebilir. 
Önemli Rapor ve Reçete düzenleme koşulları nelerdir? Nasıl nereden kimden rapor alabilirim?

Sağlık bakanlığınca uygun rapor ve reçete düzenleme koşullarına aşağıdaki maddelerde yer almaktadır:


  • 2.nci veya 3.ncü basamak sağlık kuruluşlarında çalışan bir uzman hekimin düzenlediği uzman hekim raporuna istinaden reçetelenen hasta alt bezleri ,günde 4 (dört) adedi geçmemek üzere en fazla 2 (iki) aylık miktarda (en fazla 240 adetgeri ödenir.
  • Uzman hekim raporuna istinaden tüm hekimlerce reçetelendirilebilir. Reçeteler 5 iş günü geçerlidir. 
  • Bez miktarı reçete üzerinde ay ve adet olarak belirtilmelidir(örn. Hasta bezi ihtiyacı 2 aylık 240 adettir)  

 

Neden farklı zamanlarda aynı yerden ya da, farklı satış noktalarından aynı ürüne erişim sağladığımda farklı fiyatlarla karşılaşıyorum?

Prosedürlerimiz ve şirket politikalarımız doğrultusunda ürünlerimizi tekrar satmak üzere bizden satın alan ticari müşterilerimizin fiyatlandırma ve/veya iskonto kararlarına kesinlikle müdahale etmediğimizi, bu süreçlere dahil olmadığımızı bilmenizi isteriz.   Bununla birlikte söz konusu durumlarla aşağıda sayılan nedenlerle karşılaşıyor olabilirsiniz;  

 

  • Serbest Fiyatlandırma Esası 

 Hasta alt bezleri ve külotlu hasta alt bezleri marketlerde, internette, eczanelerde ve medikal satış noktalarında serbest fiyatlandırma esaslarına göre, satış noktalarının kendilerinin belirlediği fiyatlar üzerinden satılmaktadır. Eczanelerden ve Medikal Satış noktalarından T.C Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası (GSS) ile Tıbbi Malzemelerin Temini için sözleşme yapmış olanlar, ayrıca kendilerine başvuran ve Raporlama ve Reçelendirme kriterlerine uygun hastalara GSS güvencesi altında da bu ürünleri sağlayabilmektedir. Bu durumda Kamu tarafından geri ödenen miktar değişmemekle birlikte ürünün perakende satış fiyatı satış noktalarında farklılık gösterdiği için ürüne erişim için ödeyeceğiniz ücret değişiklik gösterebilir.      

 

  • Doktor Reçetesi 

Daha önceki dönemlerde reçetelerinizdeki hasta alt bezi ve/veya külotlu hasta alt bezi miktarı doktorunuzca daha kısa süreli ihtiyaçlarınızı karşılayacak miktarlarda düzenlendiği ve bu sefer daha uzun süre için reçetelendiği için daha yüksek bir ücret ödüyor olabilirsiniz. 

 

  • Sahte Ürün Durumu 

Tıbbi cihaz statüsünde olan hasta alt bezleri ve külotlu hasta alt bezleri ilgili mevzuat gereği T.C Sağlık Bakanlığı Ürün Takip sistemine kayıt edilmektedir. Ayrıca üretici, dağıtıcı, toptan ve perakende satış noktalarının bu ürünlere ilişkin alım, satım işlemlerini işbu sisteme beyan etmesi gerekmektedir. Bu vesile ile Kamu, piyasaya arz edilmesi amaçlanan sahte ürünlerle; ve SUT’a uygun olmayan işlemlerle daha etkin şekilde mücadele edebilmektedir. Alınan tüm bu önlemlere rağmen normalden çok farklı bir ücrete, kayıtsız bir şekilde, ambalajsız, şüpheli bir ambalaj içerisinde veya açılmış/yırtılmış, eksik sayıda ürün satın alıyorsanız sahte bir ürün satın alıyor olabileceğiniz gibi, Kamu zararı ile sonuçlanacak kanuni olmayan bir işlemle ürünlere erişim sağlıyor da olabilirsiniz. Ürünlerimize benzetilmiş sahte bir ürün satın aldığınızı düşünüyorsanız lütfen Şirketimizle irtibata geçiniz. Kanuni olmayan bir işlemle ürünlerimize erişim sağladığınızı düşünüyorsanız lütfen SGK ile iletişime geçiniz.