<country> konumunda yer alıyorsunuz

Yerel bilgiler için TENA piyasa bilgilerinin yer aldığı sitenize gidin.

59 yaşındaki Mary, idrar tutamama ile yaşam hakkında konuşuyor

“Sanki menopoz yeterince zor değilmiş gibi…”

Stok fotoğrafı - Model poz veriyor.

İleri yaştaki erkek ve kadın arazide doğa yürüyüşü yaparken

Mary’nin hikayesi

“Menopozla mücadele etmek zaten yeterince kötü bir durumken, aniden, herhangi bir uyarı olmadan altımı ıslatmam durumu tam bir kabusa dönüştürdü. 
 
Daha az sıvı almaya çalıştım fakat bu durum susuz kalmama ve baş ağrılarına yol açtı. Ardından on dakikadan fazla süren tüm gezilerden vazgeçtim ve sonuç olarak kendimi yalnız hissetmeye başladım. 
 
Yirmili yaşlarımda, ilk çocuğumun doğumundan sonra hapşırdığımda bazen altımı ıslattığımı fark ettim. Tuvalet kağıtlarından üstünkörü bir ped yaparak bu konuyu aklıma takmamaya çalıştım - ta ki tekrar başıma gelene dek. 
 
Çocuk doğurmanın "mesane zayıflığına" yol açabileceğini duymuştum. Kaslar esnemelerine ve zayıflamalarına rağmen güçlerinin tamamını geri kazanmak için egzersizden faydalanabilir. Bu nedenle, tuvaletteyken idrar yapma ve bırakmadan oluşan bir rutin oluşturdum ve iç kasları sıkma egzersizleri yapmaya başladım. Bir kaç ay boyunca normal bir sıhhi ped kullandım ve taktığım pedi günde yaklaşık dört defa değiştirdim. Bu pahalı bir süreç olsa da en sonunda kontrolü geri kazandım.
 
Otuz yıl sonra, menopoz sırasında bu ‘bela’ geri geldi. Bu sefer ev tedavilerim işe yaramamaktaydı ve sıhhi pedler bile yetersiz kalmaktaydı.
 
İçtiğim sıvıları azaltmaya çalıştım ama sonuç olarak susuz kaldım ve baş ağrılarım tekrar geri geldi. Başıma bir kaza gelmesinden korktuğum için, arkadaşlarıma yaptığım hafta sonu veya akşam yemeği ziyaretlerini kestim ve kendimi yalnız hissetmeye başladım. Yanımda yedek iç çamaşırı, ıslak mendil, sıhhi ped, oda kokusu, kumaş kokusu ve deodorant taşımak ve sürekli olarak koyu renk ve bol kıyafetler giymek, arkadaşlarla öğle yemeğine çıkarken bile sanki kampa gidiyormuşum hissi vermekteydi.
 
35 yıllık evliliğin ardından ayrı bir yatakta uyumaya bile başladım! Nihayet doktoruma gittim. 
 
Menopozun nasıl mesane zayıflığına yol açabileceğini ve sızdırma ve kokuyu önleyen özel tasarımlı idrar pedleri olduğundan bahsetti. Bunları ilk satın aldığımda, maksi boy pedler daha önce işime yaramadığı ve ürünler onlardan bile küçük olduğu için oldukça şüpheciydim. Fakat işe yaradılar ve kendimi çok daha güvende hissettim.
 
Aslında mesane zayıflığı sorununu hiç yaşamamayı tercih etsem de, şimdi en azından aklımı yormam gereken tek şey, utanç verici sızdırmalar yerine sıcak basmaları.”