Taşma nedeniyle idrar tutamama nedir?

Gün içinde ve bazen geceleri idrar sızdırma, taşma nedeniyle idrar tutamamanın bir belirtisi olabilir. Bu, mesaneniz kendisini tam olarak boşaltamadığı zaman gerçekleşir ve idrar çok kısa sürede mesaneyi tekrar doldurmaya başlar. Bunu telafi etmek için, idrar sızmaya başlar. Taşma nedeniyle idrar tutamama gibi mesane boşaltma sorunları idrar yapmaya başlama zorluklarını içerebilir. Çoğunlukla idrar yapabilirsiniz, ancak idrar akışı eskisi kadar değildir. Daha sık idrara çıkma ihtiyacı da duyabilirsiniz, hatta gece boyunca da.

Bu neden olur?

Taşma nedeniyle idrar tutamama, idrarın geçmesini zorlaştıran üretral tıkanma (prostat büyümesi, dışkı sıkıştırması, vs) gibi nedenlerle meydana gelebilir. Ayrıca, mesaneyi boşaltmak için uygun bir şekilde sıkıştıramadığınız aktif olmayan mesane kası da neden olabilir. Aktif olmayan bir mesane kasına, mesaneyi kontrol eden sinirler dahil olmak üzere sinir hasarı (diyabet MS veya yaralanma) veya bazı ilaçların yan etkileri neden olabilir. 

Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Mesanenizi uygun bir şekilde boşaltma sorunları yaşıyorsanız, böbrekleri etkileyebilecek olan mesane ve idrar yollarında idrar birikmesi nedeniyle oluşan baskıdan kaçınmak için profesyonel yardım istemeniz önemlidir. İdrar tutmayla ilgili sorunlar için bir doktor veya hemşire ile görüşebilirsiniz Randevunuzdan birkaç gün önce tuvalet alışkanlığınızı ve mesane davranışlarını takip edin. Bu viziteye hazırlanmak için iyi bir yöntemdir ve sağlık hizmetleri uzmanınızın bir teşhis koymasını kolaylaştıracaktır.
 
Bunu yapmak için, doktorunuz sizi fiziksel olarak muayene edecektir. Bu muayene sonuçları, bir ürolojist (idrar yolları hastalıkları üzerinde uzmanlaşan bir doktor) veya gerekirse bir nörolog gibi, başka uzmanları görmenize neden olabilir. Uygun teşhis konduktan sonra, doktorunuz sizin için doğru olan bakımı bilecektir. 

Geçici çözümler

Mesanenizi boşaltma sorunları yaşıyorsanız, mesanenizi boşaltmayı kolaylaştırmak için yapabileceğiniz şeyler bulunmaktadır. 

Pozisyon

Her zaman mesaneyi boşaltmayı kolaylaştıran uygun bir pozisyonda olduğunuzdan ve ayaklarınızdan iyi destek alarak klozet üzerinde rahat bir şekilde oturduğunuzdan emin olun. İki veya üç defa idrara çıkmak, mesanenizi boşaltmanıza yardımcı olabilir. Bu, önce oturarak normal bir şekilde boşaltmanızla yapılır. Ardından, bunu bitirdikten sonra ayağa kalkarak tekrar oturun. Bu daha fazla idrarın boşaltılmasına yardımcı olabilir. 

Sonda kullanımı

Bazen doktorunuz mesaneyi tamamen boşaltmak için bir sonda gerekip gerekmeyeceğine karar verecektir. Sonda, idrar yolundan mesaneye sokularak, mesanenin boşaltılmasına yardımcı olan plastikten yapılmış, çok ince ve esnek bir borudur. 
Sondayı kendiniz takıyorsanız, genellikle tavsiye edilen mesanenin düzenli aralıklarla boşaltılmasıdır. Doktorunuz veya hemşireniz, kendinizin sondayı nasıl kullanacağınızı öğretebilir. Oldukça basit bir süreçtir. Tek kullanımlık sondalar cebinizde taşınabilecek kadar küçük olduğu ve kullandıktan sonra atıldığı için, işte veya diğer sosyal ortamlarda gizli tutulması kolaydır. 

Başka?

Kabızlıktan kaçınmak için düzenli bağırsak hareketlerinde bulunduğunuzdan emin olun. Bazen tıkanma ilaçla tedavi edilebilir, edilemediği durumlarda ise ameliyat başka bir seçenek olabilir. Sızdırmaları tutmak ve elbiselerinizi korumak için mesane pedleri veya diğer iç çamaşırı çözümleri kullanmak kendi kendinize yapabileceğiniz başka bir şeydir.
 
Taşma nedeniyle idrar tutamamaya yardımcı olabilecek tüm ürünlerimizi burada bulabilirsiniz:
 
<<TENA Men