İnkontinans hakkında

İnkontinansın türleri ve nedenleri

İstemeden idrar sızdırma. İnkontinans sorunu bu şekilde özetlenebilir. Fakat farklı idrar kaçırma türlerinin yanı sıra bunun farklı nedenleri olduğunu da biliyor muydunuz?

Hastalığınızı tanıyın

Milyonlarca insan istemeden idrar kaçırır. Ne var ki pek çok insan bundan habersizdir. Bu maalesef talihsiz bir durumdur. İnkontinans nedenlerini ve türlerini anlamak bu durumu ele almayı kolaylaştırabilir ve hayatı aksamadan sürdürebilmenize yardımcı olabilir. 
 
Örneğin, stres inkontinansı sorununuz olduğunun farkına varırsanız, düzenli olarak “hızlı sıkıp bırakma” egzersizleri yapmanın çok faydası olacaktır. Sıkışma inkontinansı sorununuz varsa, mesanenin yetisini geliştirebilir, bu şekilde mesanenin tutabileceği idrar miktarını artırabilir ve idrara çıkma aralıklarını adım adım uzatabilirsiniz (idrar geciktirme).
 
Sorunun nedeni veya türü ne olursa olsun, bunu saklamamalı ve inkontinans sorunumuzun olduğunu kabul etmeliyiz. İşe, bir sonraki doktor ziyaretinizle başlayın. Yanınızda götürebileceğiniz çeşiti sorular hazırladık.