İdrarda kan: Endişe duyulmalı mı?

İdrarınızda kan bulmak endişe verici olabilir, fakat çok sayıda farklı olası, zararsız nedenler mevcuttur. Yine de, ciddi bir hastalığa olanak sağlamamak amacıyla kanama sebebinin belirlenebilmesi için mutlaka doktorunuza danışın.

Kan mı yoksa başka bir şey mi?

İdrardaki kırmızı renk, kan olmak zorunda değildir. Örneğin, belli yiyecekler idrarın rengini etkileyebilir. Yakın zamanda çok fazla kırmızı pancar yediyseniz, idrarınız kırmızıya dönmüş olabilir. Eğer idrarda gerçekten kan varsa, bu olgu için tıbbi terim hematüridir. İdrarda kırmızı, kırmızımsı, pembe veya kahverengimsi tonlar bulunduğunda bu, makroskopik hematüri olarak adlandırılır. Ancak idrarın rengi kırmızı olsa bile, bu oldukça fazla miktarda kan içerdiği anlamına gelmez, idrarı kırmızı yapmak için azıcık kan yeterlidir. Bununla birlikte, bazen idrarda çıplak gözle görülmese bile kan olabilir. İdrardaki kırmızı kan hücrelerinin konsantrasyonu böylesine düşük olduğunda, bu yalnızca bir laboratuvarda test edilerek tespit edilebilir; bu duruma mikroskopik hematüri denir.

Doktorlar idrarda kanı tespit etmek için nasıl test yapar?

İdrarınız kırmızıysa ve renk bozulması kesinlikle belirli yiyecekler, adet veya ilaçlardan kaynaklanmıyorsa, her zaman bir doktora danışın. Doktor, idrarda kırmızı kan hücreleri olup olmadığını doğrulamak için bir idrar numunesini analiz edecektir. Ayrıca analiz, iltihaplanma değerlerinin veya idrardaki protein seviyelerinin artıp artmadığını da gösterebilir. Tüm bu analizler daha ileri bir tanı konabilmesine olanak sağlayabilir. Genellikle, sadece idrarı inceleyecek net bir teşhis koymak mümkün değildir. Bu durumda doktor, böbreklerin veya mesanenin tıbbi ultrasonu gibi daha ileri muayeneler isteyecektir.

İdrarda kana sebep olan bazı örnekler

İdrarda kana rastlanılması çeşitli hastalıkların belirtilerinden biri olabilir. Bu hastalıkların çoğu oldukça yaygındır ve kötü huylu seyre sahip değildir. Bu ya tedavi edilebilecekleri ya da iyileştirilebilecekleri anlamına gelir. Altta yatan olası hastalıklara ve sebeplere şunlar dahildir:
 
  • İdrar yolu enfeksiyonları. İdrar yoluna bakteri girerse, kanlı idrarın sebebi aşağı bölgede yer alan idrar yolunun enfeksiyonu olabilir. Bazen, enfeksiyon üreter(ler) yoluyla böbrek(ler)de üst taraflara doğru sıçrayabilir. Diğer belirtiler; idrar yaparken acı ve yanma, böbrekte hafif acı, yoğun kokulu idrar, ateş veya yorgunluk olabilir. Belirtiler, bakteri idrar yolunun üst taraflarına doğru sıçrarsa daha kötü hale gelebilir. Buradan İdrar Yolu Enfeksiyonu hakkında daha fazla okuyun. 
  • Mesane veya böbrek taşları. İdrar yolu sistemindeki yabancı cisimciklerin mekanik tahrişi, idrarda kana neden olabilir. Örneğin, genellikle kristalize olan ve sıklıkla dışarı atılan belirli idrar bileşenleri bazen zamanla küçük mesane veya böbrek taşı haline gelen kristaller oluşturabilir. Çok büyürlerse, üretere veya mesaneye yapışırlar ve sıklıkla kırmızımsı idrar ve şiddetli acıya neden olabilirler.
  • Mesane, üretra veya böbrek tümörleri (hem iyi huylu hem kötü huylu) de idrarda kana neden olabilirler. Bazen mesanede artan idrara çıkma veya spazmodik acıya neden olurlar.
  • Divertikül. Mesane duvarının veya üretra duvarının bir kısmı bir nedenden dolayı zayıf olduğunda, enfekte olabilen, istenmeyen bir cep oluşturur. Belirtilerden biri idrar yaparken kanama olabilir.  
  • Böbrek hasarı. (Düşmeler, darbeler veya diğer hasarlar nedeniyle oluşan) böbrek veya idrar yolu travmaları, idrarda gözle görünür kana neden olabilir.
  • Bir maraton yarışı gibi olağanüstü fiziksel aktiviteler de idrarda kan çıkmasının nedeni olabilir.
  • İlaçların yan etkileri veya radyasyon tedavisi de bazen hem erkeklerde hem de kadınlarda idrarda kana rastlama nedenidir.

İdrarda kan ve şüphelenilen kan için farklı nedenler: erkekler ve kadınlar

Adet sırasında kadınların idrarındaki kan olağandışı bir şey değildir. Erkekler için idrardaki kan, enfeksiyonu veya prostatın iyi huylu büyümesinden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, prostat kanserinde, idrardaki kan en azından ana belirtilerden biri değildir. Prostat kanserinin erken aşamalarında genellikle hiçbir belirti veya bulguya rastlanılmaz.

İdrardaki kırmızı kan hücrelerinin tedavisi nedir?

İdrarınızda kan saptanırsa, potansiyel tedavi kanamanın nedenine bağlıdır. Örneğin, kanamaya idrar yolu enfeksiyonu neden oluyorsa, genellikle antibiyotiklerle tedavi edilir. Ancak, kanamaya böbreklerde veya mesanedeki yabancı cisimcikler veya taşlar neden oluyorsa, yabancı cisimciklerin veya taşların genellikle cerrahi olarak çıkarılması gerekecektir, bu aynı zamanda tümörler için de geçerlidir. Taşlar, taşların küçük parçalara ayrıldığı ve daha sonra mesaneden atıldığı ultrason işlemi ile çıkarılabilir.

İdrarda kan ve idrar tutamama

Daha önce de belirtildiği gibi, erkeklerin idrarındaki kan, büyümüş bir prostatla ilgili sorunlarla açıklanabilir. İyi huylu büyümesinde veya prostat iltihabı mevcut olduğunda, kanlı idrar en yaygın belirti değildir. Diğer tipik belirtiler arasında sürekli idrara çıkma dürtüsü veya tuvalete zamanında yetişemeyeceğiniz konusunda belli zorluluklar yaşayabilirsiniz. 
 
Bu belirtiler nadir görülür değillerdir. İdrar sızdırmanız mevcutsa, nedenini keşfetmeye ve doğru tedaviyi önermeye yardımcı olabilecek bir profesyonelle görüşün. Ekstra destek için, giysilere sızdırmayı önleyen ve istenmeyen kötü kokuları gideren gizli ve kullanımı kolay idrar tutamama ürünleri de mevcuttur.

Hastalığın neden olduğu mesane zayıflığı mı? TENA gizli koruma sunar

TENA emici ürünleri tam da bu tür sosyal izolasyonu önlemek için tasarlandı. İdrar tutamama seviyesine bağlı olarak, farklı yaşam koşullarına uyacak şekilde tasarlanmış farklı ürün tipleri vardır. Tüm mevcut TENA ürünlerini burada bulabilirsiniz. 
 
İstemeden birkaç damla idrar kaçırma sorunu mu yaşıyorsunuz? Daha az veya fazla miktarda idrar mı? Örneğin, hafif idrar tutamama için TENA Lady Slim Mini kadın mesane ince pedleri uygundur. Asimetrik şekilleri sıkı bir oturuş sağladığı gibi, gizli ve rahat bir kullanıma da olanak verir. Emici tabaka idrarı güvenli bir şekilde emer, nem ve kötü kokuyu önler.
 
TENA Men ürünleri benzer bir ilkeyle çalışır, ancak şekil ve renkleri erkekler için özel olarak tasarlanmıştır. Dört farklı kalınlıkta mevcutturlar. Saatler boyu ekstra güvenliğe yönelik bir ihtiyaç olduğunda, erkekler için emici külotlar uygun bir seçim olabilir. İlk bakışta, gizli erkeksi tasarımı ve stili ile normal bir iç çamaşırına benzer, aktif bir yaşam tarzını desteklemek için sızdırmalara karşı optimal güvenlik sağlar.
TENA-Hompeage-article-illustration-woman-cut-through-500x500px-1.jpg
TENA-Hompeage-article-illustration-man-cut-through-500x500px.jpg