Sıkışma nedeniyle idrar tutamama ve mesane spazmı

(OAB) olarak da bilinen, sıkışma nedeniyle idrar tutamama veya mesane spazmları ile, günde dört ile sekiz defa normalden fazla idrara çıkma ihtiyacı duyarsınız. Ayrıca, gece idrara çıkma için yataktan kalkma ihtiyacı duyarsınız. Bu sağlık sorunları ile yaşayan birçok insan için, rahatsız edici kazalardan kaçınmak adına çalışma ortamında veya seyahat alışkanlıklarında bazı değişiklikler yapmak gerekmektedir. Bu makalede, mesane spazmları, sıkışma nedeniyle idrar tutamama ve bu belirtileri hafifletmek için neler yapabileceğiniz hakkında önemli şeylerden bazılarını paylaşacağız. 

Aşırı aktif mesane veya anormal mesane fonksiyonları ile yaşam

Normal olarak çalışan bir mesane, saniyeler içinde tuvalete gitmenizi gerektirecek acil  bir durum gerektirmeyecektir. Bunun yerine, muhtemelen zaman içerisinde artan bir ihtiyaç hissedeceksiniz. Mesane spazmları veya OAB’dan muzdaripseniz bu söz konusu değildir, ihtiyaç genellikle çok hızlı belirir. Mesane kası, uyarı göndermeden kasılmaya veya sıkışmaya başlayarak sıkıştırma spazmı yaratıyorsa, istemeden idrar kaçırmaya neden olabilir.
 
Normal olmayan mesane fonksiyonu, bunu sizin yapabileceğiniz pek bir şey olmadan da yapabilir, biz buna sıkışma nedeniyle idrar tutamama diyoruz. Bu, genellikle mesanenizi kontrol eden idrar yolunun büzücü kaslarına baskın gelen ağır mesane kasılmaları nedeniyle ortaya çıkar ve sızdırmalarla sonuçlanır.
 
Bu sağlık sorunlarının herhangi biri ile yaşamak, en yakın tuvaletin nerede olduğunu takip etmeniz gerekeceği için bariz sebeplerle, yaşam kalitenizi etkiler.

Bu neden olur?

Bazen bu türünün kesin nedeni bilinmemektedir ancak insanların mesane spazmları ve sıkışma nedeniyle idrar tutamama yaşamalarına neden olan bazı nedenler şunlardır: 
 
Sıvı alımı 
Fazla sıvı almak, mesane fazla dolduğu için sıkışma hissinin artmasına ve tuvalet ziyaretlerinin sıklaşmasına neden olan büyük miktarlarda idrar oluşmasına (poliüre) yol açar. Yüksek kan şekeri düzeyleri (hiperglisemi) ile şeker hastalığı, artan susuzluk ve büyük miktarlarda idrara neden olabilir. 
Bu nedenle, diyabetin daha iyi kontrol edilmesi idrar tutamamayı azaltır. 
 
Düşük miktarda sıvı alınması da sıkışma duygusuna neden olabilir. Örneğin, sıkışma duygusunu azaltmak umuduyla daha az sıvı tüketirseniz, bu sorunu daha da kötüleştirebilir. Çünkü yoğunlaşan idrar mesane dokusunu tahriş edebilir, bu da kokulu idrar ve sıkışma belirtilerine neden olabilir. Sıvı kaybı, bilinen bir üriner enfeksiyon kapma riski olan kabızlık için de bir risk faktörüdür.
 
Herhangi bir yaştaki herhangi biri, mesane spazmları veya sıkışma nedeniyle idrar tutamama ve idrar sızdırma sorunları yaşayabilir, bununla birlikte bazı risk faktörleri şunlardır:
 
•    İdrar yolu enfeksiyonunu (bakteri, mesane içinde tahriş yaratabilir)
•    Yüksek kahve ve enerji içecekleri alımı
•    Mesane taşları
•    Kadınlarda üretrada yanma hissi ve tahriş yaratan menapoz sonrası muköz
•    Sarkma, yumurtalık tümörü veya kabızlık gibi mesanede dışarıdan kaynaklanan tahriş
•    genişlemesi
•    Aşırı kilo

Ne zaman doktoru görmelisiniz?

Bir doktor ile görüşmek, problemin nedenini ortaya çıkarmak için en iyi yoldur. Doktor; bakteri, kan veya diğer enfeksiyon belirtileri için muhtemelen idrarınızın bir numunesini alacaktır. Ayrıca ne içtiğinizin ve ne kadar içtiğinizin takip edilmesi; hızının, mesane baskısının ve idrardan sonra mesanenizde ne kadar idrar kaldığının ölçülmesi için mesanenin farklı yollardan test edilmesi de yaygındır. 
 
Bu belirtilerin bazılarını yaşıyorsanız, doktorunuz ile iletişim kurmanız yararınıza olacaktır:
 
•    İdrar yaptığınız zaman yanma hissi
•    İdrar sızdırma
•    İdrarda kan
•    Bir anda gelen acil tuvalet ihtiyacı
•    Tuvalete gitmek için gece bir kaç defa uyanmak

Bu konuda ne yapabilirsiniz?

Mesane spazmlarınız veya sıkışma nedeniyle idrar tutamamanız yaşam tarzınıza bağlı ise, yapabileceğiniz şeyler bulunuyor. Yeni başlayanlar için, alkol yanında çay, kahve ve enerji içecekleri gibi kafein alımına son vermek veya azaltmak iyi bir fikir olabilir.

Eğitim ve egzersiz

Kegel gibi Pelvik taban egzersizleri aşırı aktif bir mesane konusunda gerçekten yararlı olabilir. Aniden sıkışma hissettiğinizde, pelvik taban kaslarınızı uygun bir şekilde sıkıştırabilmek, sıkışma hissini gerçekten durdurabilir. 
 
Kegel yapmak için, pelvik taban kaslarını hep birlikte sıkıştırabileceğiniz kadar sıkıştırın (idrar yapmak veya gaz çıkarmaktan kaçınmak istediğiniz zaman olduğu gibi), en az beş saniye tutun ve adım adım güç oluşturmak için bu egzersizi tekrar edin. Daha güçlü pelvik taban idrar yapma dürtünüze direnme yeteneğinizi geliştirir. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz bunu nasıl doğru yapabileceğinizi size öğretebilir.  
 
Mesane eğitimi, sıkışma nedeniyle idrar tutamamayı iyileştirmek için yaygın olarak kullanılır. Amaç, idrar tutamamanın farkında olmanın yanında, aynı zamanda idrar tutma ve mesanenin uygun boşaltılması için gerekli becerileri yeniden öğrenmektir. Bu, tuvalete ‘ne olur ne olmaz’ ziyaretleri yapmaktan kaçınmanın yanı sıra son dakikada tuvalete koşma alışkanlığını bırakmayı da içerir. Üzerinde çalışılan yetenek örnekleri: 
  • Mesanenin idrar tutma yeteneğini geliştirici alıştırmalar. Bu, mesanedeki idrar miktarını aktif olarak arttırabilirsiniz ve boşaltma aralıklarını geciktirebilirsiniz anlamına gelir. 
  • Sıkışma hissinin ortasında tuvalete koşmak yerine başka bir şeyle meşgul olmaya çalışmak.
  •  İdrar yapma dürtüsünü hissedince pelvik taban kasını sıkıştırmak.
  •  Stres ve kaygı hislerinden kaçınmak için tuvalet ziyaretlerini planlamak. 
Tuvalet ziyaretleri arasındaki zaman aralıkları bu şekilde kademeli olarak uzatılabilir. Bir mesane günlüğü de yararlı bir araç olabilir. 
 
İdrar tutamamaya yardımcı olabilecek tüm ürünlerimizi burada bulabilirsiniz:
 
<<TENA Men