Stres nedeniyle idrar tutamama nedir?

Stres nedeniyle idrar tutamama veya stres kökenli idrar tutamama (SUI), gülerken, hapşırırken, öksürürken ayağa kalkarken, ağır bir şey kaldırırken veya başka bir şekilde fiziksel çaba gösterdiğinizde sızdırmaların yaşanması anlamına gelir. Kadınlar arasında en sık görülen idrar tutamama türüdür. Stres nedeniyle idrar tutamamanın nedenleri arasında hayat tarzı konusundaki seçimler, tıbbi sorunlar, hamilelik ve obezite gelir. Stres nedeniyle idrar tutamamayan kişilerin sosyal hayatı, ilişkileri ve cinsel yaşamı aksatıcı etkileri bulunur. 

Stres nedeniyle idrar tutamamaya neler neden olur?

Stres nedeniyle idrar tutamama, idrar yolu ve mesane için önemli olan destek sistemi doğru çalışmadığı zaman ortaya çıkar. Bu durum, bağ dokuları veya pelvik tabandaki zayıflama ya da üretral çıkış kaslarının fonksiyonunun bozulmasından kaynaklanabilir. Bu durum, normal idrar fonksiyonlarının desteklenmesine yardımcı olur. 
 
Mesane idrar ile dolunca, genişler. Tam olarak çalışan bir üretrada, bu gerçekleştiğinde kapakçık benzeri kaslar kapalı kalır. Bu, bir tuvalete ulaşana ve rahatlayana kadar idrar sızdırmanın meydana gelmesini engeller. Ancak, bu kaslar zayıfladığında, karın kaslarını ve pelvik taban kaslarını zorlayan herhangi bir hareket, mesaneye basınç uygulayarak istem dışı idrar sızdırmanın meydana gelmesine neden olur. 

Pelvik taban kaslarının güç kaybetmesine ne neden olur?

Kadınlar için, pelvik taban kaslarının ve idrar yolundaki büzgen kasların güç kaybetmesine neden olan en yaygın neden doğumdur. Doğum sırasında kadınların pelvik taban kaslarında doku veya sinir hasarı gerçekleşebilir. Bu hasarla doğrudan ilgili olan stres nedeniyle idrar tutamama doğumdan hemen sonra başlayabilir, ancak bazı durumlarda yıllar sonra da ortaya çıkabilir. 
 
Erkekler için, stres nedeniyle idrar tutamamaya neden olan en yaygın senaryo prostatektomi sonrasıdır - büyümesi veya prostat kanseri sonrası prostat bezinin kısmen alınması. 

Stres nedeniyle idrar tutamamayı ağırlaştıran başka nedenler var mı?

Araştırmalar stres nedeniyle idrar tutamamanın aşağıdaki herhangi bir nedenle kötüleşebileceğini göstermektedir. 
  • Kronik öksürme ve hapşırmaya neden olan hastalıklar
  • Şişmanlık 
  • Sigara içme
  • Pelvik taban egzersizi yapmamak
  • Ağır şeyler kaldırmak
  • Hamilelik
  • Pelvik taban kaslarına ekstra baskı uygulayan tekrar tekrar ağır kaldırma

Yaşlanma

Kadınlarda , ayrıca, menapoz sonrası kas tonu (kasların istem dışı gerginliği) ve yapısının değişmesi sonrasında da zayıflayabilir. 

Kronik kabızlık

Bağırsağı boşaltmak için uzun süre oturmak ve ıkınmayı içeren kronik kabızlık da, pelvik taban kaslarına düzenli, gereksiz basınç uygulayarak stres nedeniyle idrar tutamamaya neden olabilir.

Başka fiziksel komplikasyonlar da var mı?

Stres nedeniyle idrar tutamama, cilt ile idrar damlaları arasında daha fazla temas nedeniyle cilt tahrişi veya kızarıklıklar dahil fiziksel yan etkilere de neden olabilir. Sonuç olarak; cildi kuru, temiz, uygun bir şekilde nemlendirilmiş ve korunmuş tutmak önemlidir. Buna sağlayabilmeniz için TENA, cilt sorunlarını engelleyen ve cilt sağlığını koruyan ​​​​​​​bir cilt bakım ürünü serisi geliştirdi.

Stres nedeniyle idrar tutamama tedavisi

Bazı durumlarda, doktorlar kilo kaybetme ve pelvik taban egzersizleri programları tavsiye ederler. Bunlar, stres nedeniyle idrar tutamamayı tedavi etmek için başarılı bir şekilde kullanılmıştır. İdrar sızdırma ve damlama gibi stres nedeniyle idrar tutamama belirtilerini tedavi etmek söz konusu olduğu zaman, TENA bunlarla fark edilmeksizin ve verimli bir şekilde başa çıkan geniş bir yelpazede ürünler sunuyor. Pedlerimiz, emici külotlarımız ve diğer idrar tutamama ürünlerimiz, kuru ve koku olmadan kalabilmeniz için tasarlanmıştır. Bu şekilde, stres nedeniyle idrar tutamamadan etkilenmiş olsanız bile aktif bir yaşamın keyfini çıkarabilirsiniz. 
 
Stres nedeniyle idrar tutamamadan veya stres kökenli idrar tutamamadan etkilenen erkekler için, özel olarak yaratılmış serimiz, verimli, fark edilmeyen çözümler sunar.

Pelvik taban egzersizleri veya Kegel egzersizleri nedir?

Pelvik taban egzersizleri stres nedeniyle idrar tutamama belirtilerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.