Aşırı Aktif Mesane Nedir?

(OAB) idrara çıkmak için aciliyet hissetmeyle bağlantılı bir dizi sorunu tanımlar. Bu durumun sızıntı veya ıslanma kazalarını içermediği bilinmelidir. Basitçe, etkilenen kişinin mesanesini boşaltmak için daha sık dürtü hissettiği anlamına gelir. Ayrıca, bu durum zaman zaman rahatsızlık verici mesane olarak da anılır. 

Aşırı aktif mesanenin belirtileri nelerdir?

Aşırı aktif, rahatsızlık verici veya hassas mesane, aşırı detrusor (mesanenin boşaltılmasını sağlayan kas grubu) aktivitesinden kaynaklanır. Bu mesanenizin tam olarak dolmadığı zaman bile idrarı boşaltmaya çalıştığı anlamına gelir. En açık belirtisi gündüz idrara çıkma sıklığıdır. Tıbbi görüşe göre mesanenin günde yaklaşık 4-8 kez boşaltılması gerekir. Bundan daha fazlası aşırı aktif veya rahatsızlık verici mesane belirtisi olabilir. Bu durum yaşlılar ve her yaşta kadınlar arasında daha yaygındır. Diğer belirtiler arasında tuvalete yetişememek, yatağı ıslatmak, gece tuvalete daha fazla gitmek bulunmaktadır - Noktüri olarak bilinen, yatak ıslatmayı içermeyen bir sağlık durumu.
 
İdrar sızdırmanın aşırı aktif mesanenin bir belirtisi olmadığı belirtilmelidir. Bunlar oluyorsa, sorunun sıkışma nedeniyle idrar tutamama olması olasıdır.

Aşırı mesane ve sıkışma nedeniyle idrar tutamamanın nedenleri nelerdir?

sorununun çok sayıda potansiyel nedeni bulunur. Üretrayı tıkayan bir şey veya mesanede bulunan bakterilerin mesanenin içinde bulunan mukozayı tahriş etmesi ile ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonu sıkışma duygusuna neden olabilir. Oldukça açık gelebilir, sorunun kökeninde çok fazla sıvı tüketmek kadar basit bir neden de olabilir. Ayrıca, enerji veren içecekler, kahve veya yüksek düzeylerde kafein içeren diğer içecekler de soruna neden olabilir. Düşük miktarda sıvı alınması da sıkışma duygusuna neden olabilir. Sıkışma duygusunu azaltmak için sıvı tüketmeyi azaltmak da, idrar çok yoğun hale geldiği için mesane duvarını tahriş eder ve kötü kokulu idrar ve sıkışma belirtilerine neden olur. Sıvı kaybı, idrar tutamama olasılığını yükselttiği bilinen bir faktör olan kabızlık riskini de yükseltir. Aşırı aktif mesaneye, mesane taşları da neden olabilir.

Aşırı aktif mesaneye ve sıkışma nedeniyle idrar tutamamaya neden olan ciddi durumlar

ve sıkışma nedeniyle idrar tutamama daha ciddi bir sağlık sorununun sonucu da olabilir. Sarkma ve over tümörleri gibi jinekolojik sorunlar da idrara çıkma aciliyetine neden olan mesane tahrişine neden olabilir. Daha önce stres nedeniyle idrar tutamama nedeniyle ameliyat geçiren kadınlar da etkilenebilir. Risk altında bulunan diğer gruplar arasında diyabet hastaları bulunur. Yüksek kan şekeri (hiperglikemi) ile kontrol edilemeyen diyabet de susuzluk ve idrar üretimini artırabilir. Büyümüş prostatın neden olduğu sorunlar da erkekleri etkileyebilir. Son olarak, Spina Bifida, Multiple Skleroz ve Parkinson Hastalığı gibi sinir sistemini etkileyen sağlık durumları da aşırı aktif mesane ve diğer mesane belirtilerinin potansiyel nedenleri olabilir.

Hangi tedaviler mevcuttur?

Aşırı aktif veya hassas mesaneyi tedavi etmek karmaşık olabilir çünkü sorunun kesin nedenini belirlemek çoğunlukla güçtür. Bu nedenle bakım, çoğunlukla en fazla sıkıntıya neden olan belirtilerin hedeflenmesini içerir. Doktor ilk tedavi olarak mesane eğitimi, yaşam tarzı, diyet vs. değişiklikleri gibi aşırıya kaçmayan önlemleri tavsiye edecektir. Bunların etkili olmadığı görülürse, ilaç tedavisi bir sonraki adımdır. Belirtiler sürerse veya daha şiddetli hale gelirse, ameliyat prosedürleri bulunmaktadır. 
 
Mesane sağlığınız hakkında endişeleriniz varsa veya idrara çıkmaya sürekli yetişmeye çalışıyorsanız, ilk olarak bir sağlık uzmanı ile iletişim kurmanızı tavsiye ederiz. En iyi tedavi yolları hakkında nitelikli tavsiyede bulunabileceklerdir.

Aşırı aktif mesane belirtilerini yönetmek için neler yapabilirim?

Nitelikli tıbbi tavsiye almanın yanı sıra, aşırı aktif veya hassas mesane belirtilerini yönetmek için atabileceğiniz adımlar bulunuyor. Damlama veya idrar sızdırma deneyimliyorsanız, TENA, hem erkek hem de kadınlar için emici külot, mesane pedi ve diğer koruma ürünleri sunuyor. Fark edilmeyen ve etkili, TENA ürünleri size iç rahatlığı ve temiz, kuru bir his vererek bu sağlık durumunun neden olduğu stresi bir ölçüde ortadan kaldırır.