Mesane eğitimi, teknikleri ve tedavisi

Kendinize uygulayabileceğiniz mesane eğitimi, idrar yapma sıklığını azaltarak mesane üzerindeki kontrolü artırmaya yardımcı olan bir yöntemidir. Yöntem, idrar tutamama kalıbının farkındalığını artırmak ve mesaneyi boşaltmak ve kontrol etmek için yeni alışkanlıkların geliştirilmesini sağlar. Kegel ve pelvik taban egzersizleri ve davranış değişikliği dahil diğer yöntemlerle birlikte, mesane eğitimi; sıkışma nedeniyle idrar tutamama, ve stres nedeniyle idrar tutamama gibi mesane sorunları belirtilerini daha yönetilebilir hale getirmek için  etkili bir yoldur.

Mesane eğitimi neyi içerir?

Mesane eğitimi tamamıyla yeni bir alışkanlık geliştirmek hakkındadır. Bunun bir örneği, tuvalete ‘ne olur ne olmaz’ ziyaretleri yapmaktan kaçınmanın yanı sıra, son dakikada tuvalete koşma alışkanlığını da bırakmaktır. Eğitim sırasında, siz tuvalete gitme aralığını artırırken mesane kademeli olarak daha fazla idrar tutmaya zorlanır. Bunu gerçekleştirmek için mevcut olan çok sayıda teknik arasından, kendinizi başka şeyle meşgul etmek ve sıkışma hissettiğiniz zaman tuvalete koşmak yerine pelvik taban kaslarını sıkıştırmak daha faydalı olacaktır.

Mesane eğitimi nasıl çalışır?

Etkili olduğu kanıtlanmış olan mesane eğitimi ve kontrolü, zaman ve kararlılık gerektirir. Başarı sağlayabilmek için, yeni bir şekilde düşünmeyi ve tuvalete gitme ihtiyacı hissini mümkün olduğunca geciktirmeyi öğrenmeniz gerekmektedir. Bunu başarabildiğinizde, mesanenizi kontrol edebildiğinizi ve daha az rahatsız edici olduğunu göreceksiniz.
 
Ve sıkışma hissini bastırma konusunda daha rahat hale geldikçe, kademeli olarak, haftalar veya aylar içerisinde, tuvalete gitme sıklığınızı azaltacaksınız. Tuvalete gitme sıklığınızı, sıkışma hissini önemsemediğiniz zamanı ve sıvı alımınızı (ne içtiğiniz ve ne kadar içtiğiniz) kaydettiğiniz bir mesane ‘günlüğü’ tutmanızı tavsiye ediyoruz. Bu size mesane alışkanlıklarınızı takip etme olanağı verecek ve aşağıda açıklandığı gibi doğru bir program oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

Tuvalet ziyaretleriniz için bir program oluşturun.

Bu, mesane günlüğünüzdeki verilere dayanarak, tuvalete ne sıklıkla gittiğinizi kesin olarak görmenizi sağlar. Buradan, beklemeyi mesanenize öğretmek amacıyla bu sürelere 15 dakika gibi kısa süreler ekleyebilirsiniz. Bu kadar kesin olarak ve programa bağlı kalarak, daha iyi mesane kontrolü sağladığınıza inanmaya başlayacaksınız.

Davranış değişikliği

Adından da belli olduğu gibi davranış değişimi, hayat tarzınızı; idrar tutamama sorunlarını azaltmak, önlemek veya tedavi etmek için adapte etmenizi içerir. tuvalet ziyaretlerinizi kontrol altına almanızı yardımcı olan örnekleri içermekle birlikte; gün boyu çok fazla veya az sıvı tüketmemenizi, kahve ve enerji içecekleri gibi mesaneyi tahriş eden içeceklerden sakınmanızı da belirtir. Ayrıca bir eğitim programı oluşturabilir ve bazen idrar tutamamanın bir nedeni olabilecek olan fazla kilolardan kurtulmak için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz. Bir başka davranış değişikliği, mesane kontrolü sorunlarından kaçınmak için sağlıklı tuvalet alışkanlıkları edinmenizi içerir.

Pelvik taban egzersizi

Pelvik taban egzersizi, art arda istemli kasılmalar yaparak, idrar yolu çevresindeki destekleyici kasların güçlendirilmesini sağlar. Bu egzersizler, idrar sızdırmayı önlemek için sıkı kalması gereken idrar yolu ve mesane çevresindeki destekleyici kasların  güçlenmesine yardımcı olur. Birçok insan, kendi kendine idrar tutamama tedavisinin bir parçası olarak pilates de kullanır.

Diğer tedavi seçenekleri

Mesane eğitiminin yanı sıra birkaç tedavi seçeneği de bulunmaktadır. Biyogeribildirim; bilgi toplama ve ölçme yöntemidir: Örneğin, pelvik taban egzersizleri sırasında sensör ve bilgisayarla izleme kullanılarak doğru kasların çalıştırıldığından emin olmak gibi. Başka bir yaklaşım da üretra, mesane, vajina, uterus ve rektumu destekleyici bir vajinal destek cihazı kullanmaktır. Diğer potansiyel tedavi seçeneklerinin arasında üretranın etrafındaki destekleyici tabakaya enjeksiyonlarla ek tabakalar ekleyerek güçlendirmek veya çeşitli ameliyat türleri bulunur.

TENA mesane eğitimi sırasında sizi destekliyor

Mesane eğitimi sırasında idrar sızdırmaya karşı ekstra güvenlik önlemleri almayı tercih edebilirsiniz. Erkek ve kadınlar için etkili, konforlu ve fark edilmeyen bir ürün serisi sunuyoruz. Bunlar, mesane eğitimi yolculuğunuzda gerçekleşebilecek herhangi bir idrar sızdırmaya karşı sizi koruyarak, güven sağlar.