Büyük bir etki için 8 küçük enerji ipucu

Evde daha sürdürülebilir olmak istiyorsunuz fakat nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? İşte size, karbon ayak izinizde ve enerji maliyetlerinizde anlamlı bir etki yaratacak 8 küçük adım. Her adım önemlidir.  
Gece vakti üzerinde yıldızlarla dolu berrak bir gökyüzü bulunan bir evin köşesinin alttan görünümü

İpucu 1

Telli lamba yerine LED lamba kullanın.

LED lambalar cıva içermez ve akkor telli lambalara kıyasla çok daha az çevresel etkiye sahiptir. Bu nedenle LED lambalar 25 kat daha uzun süre dayanır ve elektrik faturasından ve enerjiden tasarruf etmenize yardım eder. 
Yanında yerde duran bir çamaşır sepeti olan siyah bir çamaşır makinesi.

İpucu 2

Çamaşır yıkama ayarlarınızı değiştirin.

Çamaşır makineniz tamamen dolana kadar bekleyin ve giysilerinizin etiketinde sıcak suda yıkamanız söylense de giysilerinizi soğuk yıkama ayarlarında yıkayın. Bu, yalnızca giysilerinizin ömrünü uzatıp canlılığını korumakla kalmaz aynı zamanda suyu ısıtmak için kullanılan enerjinin büyük kısmından tasarruf etmenizi sağlar. 5 yıkamadan 4’ünü soğuk yıkadığınızda bir yıl içindeki karbon salınımınızı çok daha fazla düşürebilirsiniz. 
Kurutmak için bir ipe asılı yıkanmış giysiler

İpucu 3

Kurutma adımını atlayın.

Eğer yapabiliyorsanız giysilerinizi kurutucuda değil havalandırarak kurutun. Bu, yalnızca enerjiden tasarruf etmenizi değil aynı zamanda kumaşları daha narin bir şekilde kurutarak giysilerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlar.  
Deri bir yüzeyin üzerinde duran bir şarj aleti

İpucu 4

Şarj aletlerinizi kullanmadığınız zamanlarda prizden çıkarın.

Kapalıyken prize takılı bırakılan elektronik cihazlar evinizde tüketilen enerjinin %10’u oranında bir enerji israfına neden olabilir. Her küçük adım önemlidir, prizden çıkarın. 
 Her iki eliyle bir fincanı tutan ve büyük bir örgü kazak giyen bir kişinin yakın çekim görüntüsü.

İpucu 5

Isıyı arttırmadan önce üstünüze bir kazak giyin.

Her bir sıcaklık derecesi önemlidir. Basit ve doğru. Termosta güvenmek yerine daha kalın giyinerek biraz enerji tasarrufu sağlayın. 
Kırmızı bir evin penceresi.

İpucu 6

Isı yalıtımı sağlayın.

Pencere ve kapılarınızda hava kaçağı olup olmadığını araştırın. Birleşim noktalarında ve menteşelerdeki her türlü hava kaçağının sızdırmazlığını sağlayarak hem enerjiden tasarruf edecek hem de evinizi sıcak tutacaksınız. 
Dizüstü bilgisayarında yazı yazan bir kişinin ellerinin yakın çekim görüntüsü.

İpucu 7

Güç ayarlarını yönetin.

Dizüstü bilgisayarlardan tabletlere ve diğer cihazlara kadar hepsinin enerji tasarruflu güç ayarlarını kontrol edin. Önemsiz görünebilir fakat gereksiz enerji tüketiminin önüne geçerek israfı azaltabilir ve pil ömrünü uzatabilirsiniz. Her küçük adım önemlidir. 
Uzaktaki bulutlar ve güneş ışığı ile birlikte yeşil bir tepenin zirvesindeki iki rüzgar türbini.

İpucu 8

Yenilenebilir enerjiye geçin.

Eğer hâlâ yenilenebilir enerjiye geçmediyseniz karbon ayak izinizi düşürmek için yapabileceğiniz en iyi şey bu olabilir. Bu genellikle, elektrik tedarikçinizden size yol göstermenizi istemeniz ya da elektrik tedarikçilerini kıyaslayan web sitelerinde hızlı bir arama yapmanız kadar basittir.