Sorumluluk almak ne anlama geliyor?

Bizim için, her şey kaliteli ürünlerle başladı. Hala da öyle. Çünkü TENA her zaman insanları önemsedi. Hayatlarını iyileştirdi, itibar ve güvenle yaşamalarına yardımcı oldu. Bu değişmedi.

Fakat her zaman öğrenmeye hazır olmak anlamına da geliyor. Birbirimizle ve çevremizle olan bağımız hakkında daha derin bir anlayış kazandıkça, bakım tanımımız daha derinleşiyor. Bizi sadece insanlara değil, aynı zamanda gezegene karşı da özenli olmaya zorluyor. Bugün bu büyük sorumluluğun kapsamına bağlıyız ve daha iyi bir iz bırakma konusunda her zaman olduğu gibi kararlıyız.

TENA Koruma Programımızla birlikte, gelecek için bir plana sahip.

2008’den bu yana her TENA ürününü daha sürdürülebilir yapmak için adımlar atıyoruz. Tüm fabrikalarımızda %100 yenilenebilir elektriğe geçiyoruz. 2030 yılına kadar ürünlerimizin ve hizmetlerimizin karbon ayak izini %50 oranında azaltmayı hedefliyoruz. Gezegende daha iyi bir iz bırakmak için adım adım çalışıyoruz.

Esenliğin önündeki engelleri yıkıyor.

Essity ailesindeki diğer markalar gibi, TENA’nın görevi de insanların daha mutlu, dolu dolu hayatlar yaşamalarına yardımcı olmaktır. Rahat ve emici TENA Pants Emici Külotlar ve rahat, nefes alabilen TENA Yetişkin Bezi gibi son yeniliklerimizin çoğu, sadece milyonlarca kullanıcı ve hasta bakımı sağlayan kişiler için hijyeni ve sağlık standartlarını artırmakla kalmadı, aynı zamanda iklim etkisini de azalttı*.
 
Farkındalığı artırmak, bakım koşullarını iyileştirmek ve dünya genelinde üst düzey diyaloglar yürütmek için çok çalışıyoruz. Hijyen ve sağlıktaki bilgimizi genç insanları eğiterek paylaşıyoruz ve idrar tutamama konusunda açık diyaloğu teşvik ederek bu konunun üzerine konuşulmamasını sağlayan negatif algılıyı siliyoruz. 
 
 
* 2008–2015 için Sonuçlar: TENA Pants Emici Külot için %23, TENA Yetişkin Bezi için %15

TENA Identifi

Kanıta dayalı hizmet için yılda 56 kg daha az atık üreten yeni teknoloji.

Bir çift TENA Identifi külotun yakın çekimi

TENA Çözümleri

Hizmet kalitesini iyileştirmek ve %31 daha az atık için bakım evleriyle iş birliği yapıyoruz.

Hemşire ve yaşlı kadın dışarıda yürüyüş yapıyor

Her lansmanda karbon ayak izimiz küçülüyor.

Sonuç olarak, mükemmel ürünlerin yeterli olmadığını biliyoruz. İnsanlar için olduğu kadar gezegen için de sorumluluk üstlenmek, çevresel etkimizi azaltmak ve sürdürülebilir bir dünya için gerçek katkılar yapmak anlamına geliyor.
 
Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni yerine getirmek için çalışmalarımız bu sorumlulukla aynı doğrultudadır. Bunlardan birisi, karbon ayak izimizi azaltmak için kaynak verimliliğini geliştirerek katkıda bulunabildiğimiz 12 Numaralı Hedeftir; Sorumlu Üretim ve Tüketim. Ve şimdiden önemli bir aşama gözlemledik. 2008’den bu yana ürünlerimizin ayak izini %11 ila 33 oranında azalttık ve 2030’a kadar %50 hedefimize ulaşma veya hedefi aşma yolundayız. 

Daha az ile, daha fazlasını yapıyor.

TENA’da hiç durmadan keşfediyor ve yenilik getiriyoruz. İnsanların hayatlarını iyileştirmek için yeni yollar bulurken aynı zamanda ürünlerimizin çevresel ayak izini de iyileştiriyoruz.
 
Bu da üstün malzemeler kullanmak, daha akıllı tasarımları tanıtmak ve tüm bunları, daha az fosil yakıt kaynaklı enerji kullanarak yapmak anlamına gelir. Hatta, bir sonraki adımımız Avrupa’dakilerden başlayarak üretim sahalarımızdan her birinde yenilenebilir elektriğe geçmek.
2030 yılına kadar ulaşmayı hedeflediğimiz birkaç hedef şunlardır:
 
  • Ürünlerimizin karbon ayak izini yarı yarıya indireceğiz. 
  • Hammaddeler, ulaşım ve atıklarımızdaki karbon emisyonlarını %18 oranında azaltacağız. 
  • Tüm yeniliklerimizin yarısı, doğal yenilikler olacak.
  • Essity üretim tesislerinin %100’ü tüm atıkları, kullanışlı malzeme veya enerjiye dönüştürecek.

Tüm bunlar, döngüsel bir toplum yaratmaya yardımcı oluyor.

Daha azının atık haline geldiği ve daha fazlasının geri dönüştürüldüğü, tekrar kullanıldığı bir toplum için ürünler ve hizmetler tasarlamak istiyoruz. Bu iddialı bir hedef. Ve ona ulaşmak için yaratıcı düşünce ve tamamen yeni iş modelleri ve ortaklıklarına ihtiyacımız olacak.
 
İşe şimdiden bir sıfır önde başladık. Şirketimiz, kaynakta plastik kirliliğini ortadan kaldırmak için küresel bir taahhüt olan ”Son Nokta”yı (A line in the sand) imzalayan ilk 300’ün içindedir. O taahhüdü onurlandırmak, 2025 yılına kadar %100 geri dönüştürülebilir, %85’i yenilenebilir veya geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan ambalaj hedefimiz doğrultusunda durmadan çalışıyor olmamız, 2030 yılına kadar tüm üretim birimlerimizdeki atığı malzeme ve enerjiye dönüştürmemiz anlamına gelmektedir. 
Bu zamana kadar yaptıklarımız şunlardır:
 
  • 2019 yılı sonunda Essity üretim sahalarında %63 iyileşme oranına ulaştık. 
  • TENA Solutions hizmeti atık düzeylerinin %30’a kadar azaldığını gördü. 
  • 2019 yılında Essity ürünleri ve ambalajındaki taze ağaç lifi kaynaklarımızın %79’u FSC® veya PEFCTM tarafından onaylandı. 

Duyarlı tüketicilere öz güven sağlıyor.

Kişisel karbon ayak izimizi azaltmak için tüketim alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerektiğini hepimiz biliyoruz. Ancak çoğu insan tüketici ürünlerini üreten şirketlerin de bu sorumluluğun birazını üstlenmesi gerektiğini düşünüyor. 
Kabul ediyoruz. TENA ürünlerini kullandığınızda, ayak izinizin o kısmı bizim sorumluluğumuz haline gelir. Kendi sağlığınızdan veya sevdiğiniz kişilerin sağlığından fedakarlık etmeden düşük karbonlu bir hayat sürmenize yardımcı olmak bizim işimiz. 
 
Ve bunda aşama kaydediyoruz. Adım adım, bizim ve sizin ayak izinizi düşürmeyi hedefliyoruz. 

TENA ürünleri şimdi her zamankinden daha şeffaf.

TENA ürünlerinin karbon ayak izini, içindekilere dair açıklamalar ile birlikte herkesin görebileceği bir şekilde hazırladık.

Bir mesane pedinin, emici tabakasındaki liflerin detayını gösteren röntgen görünümü

Essity - Lider Konumda bir Hijyen ve Sağlık Şirketi

Essity lider konumda bir global hijyen ve sağlık şirketidir. Ürünlerimiz ve hizmetlerimiz aracılığıyla esenliği iyileştirme konusunda kararlıyız. Essity esenliğin önündeki engelleri kaldırır ve sağlıklı, sürdürülebilir ve döngüsel bir topluma katkıda bulunur. Essity markalarının her birinin kendi hedefi olsa da, hepimiz Essity’nin sürdürülebilirlik hedeflerini başarmak için birlikte çalışıyoruz ve daha düşük bir çevresel ayak iziyle daha iyi çözümler yaratıyoruz. www.essity.com adresinden daha fazla bilgi edinin.