Karbon ayak izi: TENA ve sizin için neden önemlidir?

Bildiklerimize bir göz gezdirelim. İnsanların atmosfere saldığı sera gazları nedeniyle dünyanın ısındığını biliyoruz. İklim değişikliğinin neden olacağı en olumsuz etkileri önlemek için bu salınımları önemli ölçüde ve hızlıca azaltmamız gerektiğini biliyoruz. Ve bu mücadelenin kapsamının, toplumun tüm kesimleri arasında eşi benzeri görülmemiş bir iş birliği gerektireceğini biliyoruz.

Bir kumsalda daire biçimindeki bir grup insanın çıplak ayakları
Hepimizin kendi emisyonları için sorumluluğu üstlenmesi gerekiyor. TENA’da bu zorluğu üstleniyoruz. Çözümün bir parçası olmak, sorunun ne kadar parçası olduğunuzu bilmeye de yardımcı oluyor. Ve sorun sadece arabalarımızdaki benzin ve satış noktalarımızdaki enerjiden çok daha fazlası. 
 
Karbon ayak izi fikri burada devreye giriyor. Karbon emisyonlarımız, tıpkı bir ayağın yerde iz bırakması gibi gezegende bir iz bırakıyor. Bu, bir bireyin, ürünün veya kuruluşun şu anda iklim üzerindeki toplam etkisinin işe yarar bir ölçümüdür. 
Bir ambalajı kapatan TENA fabrika işçisi

Biz neyi dahil ediyoruz ve tüm bunlar ne anlama geliyor?

Karbon ayak iziniz temel olarak, yıl boyu faaliyetleriniz nedeniyle salınan karbondioksit (CO2) ve diğer sera gazı salınımlarının bir ölçümüdür. Yani, çıktığınız yolculuklardan kullandığınız elektriğe kadar hepsinin emisyonları. Fakat aynı zamanda tükettiğiniz tüm ürünler ve satın aldığınız tüm hizmetlerin yapımından dolayı oluşan emisyonlar da buna dahil. 
 
Bu durum, bizim ürünlerimiz düzeyinde de geçerlidir. Bir TENA ürününün kullanım süresi doğal kaynakların çıkarılması ve ham madde yapılmasından başlar. Sonrasında, üretim aşamasında tüm malzemeleri bir araya getiririz. Ardından ürün kullanıcıya ulaştırılır ve son olarak kullanıcı, amacı doğrultusunda kullanıldıktan sonra onu atar. Her bir aşamaya enerji kullanımı, ulaşım ve atık yönetimi dahildir. Bu yüzden, ürünlerimizin gerçek karbon ayak izine ulaşmak için tüm bu aşamaları göz önünde bulundurmamız gerekir.
Denize yakın bir sahildeki kumda ayak izleri

Her birimiz için ne anlama geliyor ve TENA neden buna inanıyor

Britanya’da ortalama bireyin 2017’deki karbon ayak izi 7,7 tondu1. Bu da, faaliyetleri nedeniyle o yılki 7,7 tona denk gelen karbon emisyonlarından sorumlu olmaları anlamına geliyordu. Aynısı TENA için de geçerli. Ürünlerimizin kullanım ömrünün her aşamasındaki emisyonlara karşı sorumluluğumuz bizim elimizde.
 
Karbon ayak izimizi azaltmaya odaklanmak TENA ‘nın en önem verdiği konulardan biri. Doğrusu, bunu bir fırsat olarak görüyoruz. Operasyonlarımızın her yönünde ve ürünlerimizin kullanım süresinin her aşamasında emisyonları dikkate almak, atabileceğimiz adımları çoğaltır. Ve bizi gitmemiz yere götüren tüm bu küçük adımlardır.
 
 
 
1) Eurostat, kişi başına sera gazı emisyonları. Alınan yer https://ec.europa.eu/eurostat/
Yakında eski bir tartının görünümünü

"Bir dakika, CO2’yi bir gaz sanıyordum. Bir gazın nasıl ağırlığı olabilir?"

Aslında, tüm maddelerin ağırlığı vardır. Bir helyum balonu ağırlıksız değildir. Uçar çünkü etrafındaki havadan daha hafiftir, tıpkı yüzen bir çubuğun etrafındaki sudan daha hafif olması gibi. Doğrusu, üzerimizde her zaman muazzam bir atmosfer ağırlığı vardır. Sadece bunu fark etmeyiz, tıpkı bir derin deniz balığının üzerindeki okyanusun ağırlığını fark etmediği gibi. 
 
Gaz halindeki bir ton saf CO2’yi kafanızda canlandırmak için 2, 10 metre genişliğinde ve yüksekliğindeki bir topu hayal edin. Şimdi onun 7 veya 8 tanesini hayal edin, ortalama bir kişinin her yıl salınımını gerçekleştirdiği miktara yaklaşacaksınız. Bu bölündüğünde günlük 21 kiloya yakın veya 2,8 metre genişliğindeki bir topu doldurmaya yetecek kadar ediyor.
 
 
 
2) oda sıcaklığında
Resmin üst tarafında yeşil ayak izlerinin olduğu bir yolda koşan iki insan

Başaracak çok şey var, ancak oraya birlikte varabiliriz.

İklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınmak için, 2050 yılına kadar Dünya'daki her bireyin yıllık karbon ayak izini 2 tondan daha azına indirmemiz gerekiyor3. Bu herkes için, günde 5,5 kilodan daha az demek oluyor. Elbette, bütün ülkeler günümüzde aynı karbon ayak izine sahip olmadığından, bu bazı ülkeler için diğerlerinden daha büyük bir zorluk oluşturmaktadır. Ancak hepimizin değişiklik yapmaya ihtiyacı olduğu açıktır.
 
Karbon ayak izimiz söz konusu olduğunda dahi bu işte birlikte olduğumuz da hem fikir olmamız gerekiyor. Bir TENA ürünü kullandığınızda, karbon ayak izinizin bu parçası da bizim sorumluluğumuz haline gelir. Bu yüzden biz daha iyisini yaptığımızda, siz de daha iyisini yapmış oluyorsunuz. 
 
Oraya bu şekilde ulaşacağız. Kendi ayak izimizi ve sizinkini bir seferde tek adımla küçültme.
 
 
 
3) Swedish Environmental Protection Agency, Karbon ayak izimi nasıl azaltabilirim. Alınan yer https://www.naturvardsverket.se/en/topics/climate-transition/omraden/klimatet-och-konsumtionen/how-can-i-reduce-my-carbon-footprint/
Beyaz mermer masa üzerinde kısmen gösterilen bir file içindeki sebze-meyve

Hepimizin değişiklik yapması gerekiyor. Ve bazılarımızın daha fazlasını yapması gerekiyor.

Yaşam tarzı ve tüketim modellerinde gerçek değişiklikler gerekli olacak4 ve karbon ayak izimizi azaltmak için bireyler olarak alabileceğimiz etkili önlemler var. Bunlar arasında fosil yakıtlı araç seyahatini azaltmak, yaşam alanlarını daha akıllıca kullanmak, yenilenebilir elektriğe geçmek, süt ürünlerinin ve kırmızı etin yerine başka bir şey koymak ve daha sürdürülebilir ürünler seçmek yer alıyor. 
 
Aynı zamanda, bazılarımız daha fazla sorumluluk üstlenmelidir. Hükümetler, kurumlar ve bizimki gibi şirketler ağır yükün çoğunu üstlenmelidir. TENA’da umutlu olmak için iyi nedenler olduğunu hissediyoruz. Elbirliğiyle çalışırsak 30 yılda birçok şey başarılabilir. 
 
 
 
4) IPCC 2014 raporuna göre
Sağ tarafta yeşil ayak izinden yol bulunan, mavi fonda TENA Discreet mesane pedi paketi

Ürünlerimizin bugünkü karbon ayak izinin boyutu

2008’den bu yana, 2030 yılına kadar karbon ayak izimizi yarıya indirmek için adımlar atıyoruz. Ve şimdiye dek programımızın belirlenen planı doğrultusunda adım adım ilerlemekteyiz. Sürecimizi olabildiğince şeffaf yapmak için, TENA ürünlerinin karbon ayak izini Ürüne Ait Çevresel Bilgiler (Environmental Product Declarations-EPD’ler) olarak bilinen yerde yayınlıyoruz. Bunlar, bir ürünün kullanım süresinin tümüne dayanarak çevresel bilgileri gösteren bağımsız onaylamalardır. 
 
Örneğin, TENA Lady Slim Normal kadın mesane pedimiz için EPD gösteriyor ki bir pedin şu anda sahip olduğu karbon ayak izi 39 g. Gün boyu ürün kullanımı 4 pedi içeriyor, bu da günlük 156 g ediyor.