Sorumluluk geçmişimiz

TENA’nın amacı her zaman insanları korumak oldu. İklim kriziyle ilgili küresel farkındalığın yıllar içinde ivme kazanmasıyla biz de bu sürece ayak uydurduk. Adım adım gelişiyor ve öğreniyoruz. Sadece insanları değil, dünyayı da korumak için yeni yollar buluyoruz. 
 
Bu yolculuktaki bazı dönüm noktalarımız şunlardır:
Ön planda güneş panelleri ile birlikte gün batımındaki bir rüzgar türbini.

2020

TENA, Avrupa’daki tüm fabrikalarında yenilenebilir elektriğe geçiyor

TENA, ürün ve hizmetlerinin karbon ayak izini 2030 yılına kadar azaltmayı taahhüt ediyor. Bunu başarmak için atılacak adımlardan birisi, fabrikalarımızda kullandığımız elektriği bundan sonra su, rüzgar veya güneş gibi yenilenebilir kaynaklardan elde etmek olacak. Fabrikalarımızda kullandığımız elektriği dışarıdan satın alıyoruz ve bu elektrik menşei garantisi ile sertifikalandırılıyor. Bu sertifikalar bizim tarafımızdan hazırlanmamaktadır, güvenilirlik sağlamak için Avrupa Elektrik Sertifikalandırma Sistemi (EECS) gibi harici kuruluşlarca hazırlanmaktadır. Bunu yaparak tüm pazarlardaki yenilenebilir enerji kullanımının gelişimini destekliyoruz.
TENA ürünleri, bir üretim tesisinde bir taşıma kayışı boyunca yolculuk eder.

2019

Sürdürülebilir ambalaj için zorlu yeni bir hedef

Ambalajımızı %100 geri dönüştürülebilir yapmayı, %85 yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzeme kullanmayı ilke edindik. Ve hızlı bir şekilde bu noktaya ulaşıyoruz. 2019’un sonunda tüm Essity markalarında ambalajda yenilenebilir ve geri dönüştürülmüş malzemenin toplamı %68 oldu.
Bilim temelli hedefler logo

2018

Daha temiz bir çevre taahhüdü: azalan iklim etkisi için iddialı hedefler

2018 yılında, sera gazı emisyonlarını üretimdeki enerji ve elektrik için %25 ve önemli hammadde, ulaşım ve atık için %18 azaltma hedeflerimiz Bilim Temelli Hedefler girişimi tarafından onaylanmıştır. Bu, iklim taahhüdümüzün Paris Anlaşması’nı desteklediği anlamına gelir. 
Bir plajda üç çocuk bir mesaj yazar ve kuma çizdikleri kalbin içine el izleri yapar.

2018

Eylem taahhüdü: Sürdürülebilirlik Aktivasyonu Platformları

Sürdürülebilirliğin işimize ne kadar derinlemesine yerleştirildiğini yansıtarak, geleceğimizi üç yeni platformda inşa ediyoruz: Esenlik önemsemek ve cesaret etmekle ilgilidir ve başkalarının savunmaktan korktuğu sosyal meseleler hakkında cesurca davranmaktır; Daha azıyla daha çoğunu elde etmek daha az kaynak kullanarak değer yaratmak anlamına gelir; Döngüsellik yenilenebilir veya geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılan ürünlerde yenilikler yapmak ve tekrar kullanım ve geri dönüşüm için çözümler aramaktır.
Uzun çam ağaçlarından süzülen güneş ışınları, karanlık bir ormanın zemininde ışık benekleri oluşturur. EPD logosu görselin üzerinde birleştirilir.

2017

TENA ürünleri için tamamen yeni bir şeffaflık seviyesi

Çevresel Ürün Açıklaması, kullanım süresinin tamamını temel alarak bir ürün hakkında çevresel bilgiyi gösteren bağımsız bir onaylamadır. Bu standarda uyum göstererek TENA, ürünlerimizin çevresel performansı hakkında iddiada bulunmak için sağlam bir temel edinir. 
Her birinde simge bulunan ve beyazla yazılmış, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 3, 5, 6, 12, 13 ve 15’i listeleyen bir şebekede altı renkli panel şeklindedir.

2016

Küresel eylem için cesur planlar: Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine bağlılık

Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, 2030 yılına kadar planlanan, en acil küresel zorlukları ilgilendiren ayrıntılı bir plandır. Azımsanamayacak miktarda uzmanlığımız olan veya katkı yapabileceğimiz yerlerde, işimizle en ilgili hedeflere öncelik vermeyi seçeriz. Bu hedefler yerine getirmek için çalışmak dünyayı daha iyi bir yer yapacaktır.
Bir TENA üretim tesisinde emici ürünü inceleyen iki gülümseyen kadın.

2016

Üretim atığını azaltma - yeni iddialı hedefler belirleme

Üretimde sıfır atık hedefine giden yolda sağlam bir hedef belirledik: tüm Essity üretim tesisleri, üretilen tüm atıkları 2030 yılına kadar kullanışlı malzemelere veya enerjiye dönüştürecektir. 
Beyaz bir koruyucu iç çamaşırın emici alanı üzerine gelecek biçimde yerleştirilmiş bir sensör devreleri ağı yukarıya doğru, TENA işaretli küçük bir dikdörtgen kutuda toplanır.

2013

TENA Identifi™ tanıtımı - daha fazla bilgi, daha iyi sonuç, daha düşük karbon ayak izi

Profesyonel bakıcılar için bireysel ihtiyaçları anlamak hayatidir. TENA Identifi, tesis sakinlerinin idrar kaçırmalarını kaydeden yeni bir teknolojidir, hasta bakımı sağlayan kişilerin kaçırma düzenleri ve idrar seviyeleri hakkında derinlemesine bilgiler doğrultusunda hareket etmelerini sağlar. 1 Tesis sakinlerinde %62 oranında daha az kaçırmaya ek olarak, %4 daha az idrar tutamama ürünü değişimi1 ve her bir kişi için yılda 56 kg daha az atık ile2 sonuçlanmıştır.
 
 
 
1) Danimarka’da TENA Identifi™ ile yapılan izleme raporları öncesi ve sonrasındaki 210 tüketicinin sonucu. İzleme raporları Haziran 2013 ila Haziran 2015 dönemi arasında yapılmıştır.
2) İsveç’te 25 belediyedeki 207 kullanıcının sonuçlarına dayanmaktadır; Mart 2017 
Uzun yeşil çimende bir daire oluşturan yedi çift ayak.

2011

Yenilik için yeni hedeflerimiz: İnsanlar ve Doğa

Yeni yeniliklerimizin en az %33’ü toplumsal ve/veya çevresel gelişmelere eğilecektir. Yeni yenilikler için kullanım ömrünün tamamını göz önünde bulundurarak kaynak verimliliğimizi artıracağız ve çevresel etkimizi azaltacağız. 
Bakım evinde yürüteci olan ileri yaştaki bir kadına yardım eden bir bakıcı.

2011

TENA Solutions’ın Tanıtımı: daha yüksek bakım kalitesi ve daha düşük karbon ayak izi için bir ortaklık

TENA Solutions, çevrede daha iyi bir iz bırakan bakım evleri sakinlerinin bilgi seviyesini geliştirmenin yapılandırılmış bir yoludur. TENA Solutions’ı tanıtan bakım evleri ortalama olarak idrar tutamama ile ilgili görevlere harcanan zamanın %44’e kadar atığın ise %31’e kadar azaldığını bulgulamıştır.*
 
 
 
* Ağırlıklı olarak Avrupa olmak üzere ABD, Kanada ve Çin olmak üzere dünya genelinde 85-181 TENA Solutions vaka araştırmalarının ortalama yüzdeleri. Sonuçlar ülkelere ve bakım evlerine göre farklılık gösterir. 2011-2013 
Bir kumsalda uzaklaşan ayak izleri.

2008

Yeni zorlu CO2 hedefi: TENA ürünlerinin karbon ayak izini %50’ye kadar azaltma

Güncelleme: bu hedefi belirlediğimizden bu yana pedlerimiz, ince pedlerimiz ve külotlarımız için karbon ayak izini %11 ila 33 oranında azaltmayı başardık ve 2030 yılına kadar %50 hedefimize ulaşma veya onu aşma yolundayız.
80’li yıllardan Tenaform ve Tenette idrar tutamama ürünlerini gösteren promosyonel ürün illüstrasyonları.

1983

TENA markası tescillendi - heyecanlı bir hikayede yeni bir dönem

TENA markası 1983 yılında tescillendi ve tıpkı ürünlerimiz gibi zamanla kademeli olarak evrildi. Yıllar içinde dinledik, yenilikler yaptık ve yeni ürünlere öncülük ettik. Mütevazı başlangıçlardan, dünyada milyonlarca insanın güvendiği, dünyanın önde gelen idrar tutamama markası haline geldik.
Beyaz önlüklü iki araştırmacı laboratuvarda notlarını danışır.

1970’ler

Ürün güvenliği - en başından beri bizimle

Başlangıcından bu yana TENA markası için ürün güvenliği merkezi olmuştur. Tüm TENA ürünleri çetin güvenlik prosedürlerinden geçer ve kendi kullanım amaçları kapsamında kullanım güvenliği sunar. Dünyada milyonlarca insan tarafından yıllardır kullanılmakta olan geniş ürün portföyündeki aynı güvenli malzeme içeriğini kullanmaktadırlar.
Tek kullanımlık idrar tutamama yetişkin hasta bezi giyen bir modeli gösteren 1960’lı yılların basılı bir reklamı.

1960’lar

Başlangıç: tabuları yıkmak, kaliteyi geliştirmek

Köklerimiz, idrar tutamayan hastalar için ilk tek kullanımlık yetişkin hasta bezleri ve iç çamaşırlarını geliştirdiğimiz (bir İsveç şirketi olarak doğduğumuz, ardından Mölnlycke olarak adlandırıldığımız) 1960’lı yılların başına dayanır. İdrar tutamama ürünlerini açıkça tanıtan, bu yaygın durumun farkındalığını ve kabulünü artıran ilk biz olduk.