Erkeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yapmak acı veriyor mu ya da sürekli bir dürtü hissediyor musunuz? Belki de yaşıyorsunuz. İYE, genç erkeklerde çok sık görülmez, ancak bazı koşullar ve yaşa bağlı değişiklikler riski artırabilir. Burada enfeksiyonları nasıl tanıyabileceğiniz ve hatta nasıl önleyebileceğiniz konusunda birkaç ipucu bulabilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu nedir?

İYE'ler idrar yollarına zararlı bakteriler girdiğinde ortaya çıkabilir. Enfeksiyon, genellikle kendi bakterilerimizin, ait olmadıkları yerlerde belirmesi nedeniyle ortaya çıkar ve bunlardan en yaygın olanı, normalde bağırsakta yaşayan E. Coli bakterisidir. Fakat bazen durumdan diğer bakteri türleri de sorumlu olabilir.

Bunlar bir enfeksiyonun sık görülen belirtileridir:

 • İdrar yapma sırasında acı veya yanma hissi duyma
 • Sık sık idrara çıkma veya sürekli olarak idrar ihtiyacı hissetme
 • Her seferinde sadece az miktarlarda idrar yapma
 • İdrarda kan izleri
 • Koyu renk, bulanık veya yoğun kokulu idrar
 • Ateş olmamasına rağmen üşüme hissetme
 • Ani idrar inkontinansı (idrar tutamama)

Cinsel yolla bulaşan bazı hastalıkların İYE ile benzer semptomları olabileceğine dikkat etmek önemlidir.

Farklı İYE tipleri nelerdir?

En sık görülen tip, üretra ve mesanedeki, Alt İYE veya mesane enfeksiyonu adı verilen bir enfeksiyondur. Ancak bazı enfeksiyonlar üst idrar yollarına - üreterlere ve böbreklere - de yayılabilir; buna Üst İYE denir. Böyle bir durumda, belirtiler, sırt ağrısı, bulantı ve ateş gibi şekillerde ciddileşecektir. Ateş, ayrıca bakterilerin prostata girdiğini de gösterebilir.

Üst İYE, eğer tedavi edilmezse böbreklerde hasara yol açabilir ve ayrıca enfeksiyonun kan dolaşımına girmesi ve daha fazla yayılması riski de vardır; bu duruma ürosepsis denir ve yoğun bakım gerektirir. Bu nedenle, bir İYE'den şüpheleniyorsanız, doğru bir tanı ve tedavi almak için tıbbi yardım almalısınız. Ne kadar çabuk yardım alırsanız, o kadar kolay iyileşirsiniz.

Semptomların tedavisi ve hafifletilmesi

Antibiyotikler genellikle etkili bir İYE tedavisi sunar. Genellikle, hangi bakterinin enfeksiyona yol açtığını bulmak için bir idrar kültürü testi gereklidir ve en etkili antibiyotik seçilir.

Belirtileri ortadan kaldırmak için ne yapabilirsiniz?

 • Yeterli sıvı içmek, bakterilerin mesaneden atılmasına yardımcı olacaktır.
 • Steroid Olmayan Anti-Enflamatuar İlaçlar (Non-Steroidal Anti-Inflammatory Drugs - NSAID*) ağrı, ateş ve iltihaplanma gibi bazı belirtilerde yardımcı olabilir.
 • Ağrı için belinize veya midenize bir ısıtma yastığı yerleştirin.

İdrar yolu enfeksiyonuna ne sebep olabilir?

60 yaşın üzerindeki erkeklerde enfeksiyonlar daha sık görülür; bu, genellikle genişlemiş , yaşa bağlı değişiklikler ve yaşlandıkça daha çok rastlanan diğer hastalıklar ile bağlantılıdır. Genişlemiş bir prostat idrar akışını azaltabilir ve mesanenin tamamen boşaltılmasını zorlaştırabilir. Kalan idrar daha sonra bakterilerin üreyebileceği bir ortam görevi görebilir.

İYE'lerden nasıl korunulur?

Bir İYE'yi önlemenin basit adımları, her zaman mesanenizi tamamen boşaltmaya çalışmak ve bakterilerin idrar yollarına girmesini zorlaştırmaktır. Ayrıca, gelecekte yaşanabilecek sorunlarını azaltmak için uygun tedaviyi almak amacıyla prostat büyümesini erken teşhis edin.

İYE'den nasıl korunulacağı konusunda basit ipuçları:

 • Genital bölgenizi temiz ve kuru tutun
 • Yeterince su içmek ve susuz kalmamak da bakterileri yok etmeye yardımcı olabilir
 • Kullanılmış (idrar tutamama) ürünlerini önden arkaya doğru bir hareketle çıkarın
 • Mesanenizi boşaltma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, birkaç dakika bekleyin ve boşaltmayı bitirdikten sonra duruşunuzu değiştirip, tekrar deneyin. Böylece ilk seferde geride kalan idrarın boşaltılmasını sağlayabilirsiniz ve enfeksiyon riskini azaltmış olursunuz.

 

* Steroid Olmayan Anti-Enflamatuar İlaçlar, ağrı, ateş ve iltihaplanmayı azaltan bir analjezik ilaç sınıfına aittir.

“İdrar yolu enfeksiyonları 60 yaş üstü erkeklerde daha sık görülmektedir.”

Josefine Grandin

Bölge hemşiresi/Üroterapist