Erkek inkontinansı - Giriş

40 yaşın üzerindeki her dört erkekten biri* inkontinans olarak da bilinen idrar kaçırma durumu ile karşılaşıyor. Bu duruma bir çözüm bulmanın en iyi yolu, erkek inkontinansın nedenleri ve türleri hakkında daha fazla şey öğrenmektir.

32 erkekten 8'ini açık mavi tonda gösteren resimli simge

En sık görülen erkek inkontinansı türleri

Çok sayıda farklı türü bulunmakla birlikte erkeklerde en sık görülenler ve damlamalardır (aynı zamanda ve idrar sonrası damlama olarak da bilinir). Bunların birlikte yaşanması nadir görülen bir durum değildir. Diğer idrar kaçırma türleri ise (çoğunlukla genişlemiş problemlerinin neden olduğu, mesane doluyken istemsiz sızıntı) ve stres inkontinansıdır. Hangi türden inkontinans yaşadığınızı anlamanın en iyi yolu doktorunuza danışmaktır. Doktorunuz doğru tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir ve idrar kaçırmanın diğer sorunların neden olduğu bir yan etki olup olmadığını tespit edebilir.

Sıkışma inkontinansı

Sıkışma kökenli idrar tutamama yani , idrar yapmak için yoğun bir ihtiyaç hissinin eşlik ettiği istemsiz sızıntı anlamına gelir. Erkeklerde idrar tutamamaya neden olabilecek bazı şeyler vardır. Başlıca nedenlerden biri sfinkter yani büzücü kaslardaki istemli kaslar olan detrusor kasların aşırı aktif olması ve istemsiz kasılmalara neden olmasıdır. Bu, beyine sinir mesajları göndererek, siz istemediğiniz halde idrar yapma ihtiyacınız olduğu hissini verir. Bazı erkeklerde, enfeksiyondan veya böbrek taşlarından kaynaklanan mesane tahrişi söz konusu olabilir. Aynı zamanda sinir veya beyin ile ilgili bir hastalığın (felç, Parkinson hastalığı veya multipl skleroz) bir komplikasyonu olarak da gelişebilir.

Stres inkontinansı

Stres nedeniyle idrar tutamama yani , mesanenin çalışmasına veya güç harcamasına bağlı olarak istemsiz sızıntı anlamına gelir (öksürdüğünüzde, güldüğünüzde veya hapşırdığınızda olduğu gibi). Sfinkter veya ve mesaneyi destekleyen bağlar idrarı tutmak için çok zayıftır. Bu idrar tutamama türü esas olarak kadınlarda görülür, ancak erkeklerin yaklaşık % 1'inde de ameliyatından sonra bu durum gelişebilir.

Nasıl iyileşilebilir

Mesane kontrolünüzü artırmanın farklı yolları vardır. Buna iki örnek olarak pelvik taban egzersizleri yapmak ve beslenmenizdeki bazı şeyleri değiştirmek verilebilir. Kontrolü geri kazanmaya başlamanın en iyi yolu doktorunuza danışmaktır, böylece kendiniz için en iyi çözümü bulabilirsiniz.

Ayrıca web sitemizde daha fazla faydalı ipuçları ve tavsiyeler bulabilir veya yararlı egzersizler öğrenebilirsiniz. 

*Essity'nin 2012 yılında, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Rusya ve Meksika'da 40 yaşın üzerindeki erkeklerde yaptığı ankete dayalıdır. Dosyadaki veriler yayınlanmadı.