Prostat ve erkeklerde idrar kaçırma

Sol tarafta ağırlıkları ile birlikte bir ceviz, kayısı, kivi ve limondan oluşan resimli simge

18-20 yaşlarında iken erkeklerde prostat yaklaşık 20 gramdır veya bir ceviz büyüklüğündedir. Prostat 500 grama kadar büyüyebilir.

Erkeklerde idrar kaçırma, ve inkontinans yani idrar tutamama belki de kibar bir akşam yemeği davetinde sohbeti edilmeye uygun bir konu değil. Ancak, erkekler için, bu konular hakkında ve bu konuların diğerlerini nasıl etkilediği hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Her türlü akıl karışıklığını netleştirmek için Göteborg Sahlgrenska Üniversitesi Hastanesi Üroloji Bölümünde Profesör ve Başhekim olan Ralph Peeker ile bir araya geldik.

Prostatınız bir cevize benzer.

Erkeklerde idrar kaçırma, veya ile ilgili konularda prostat bezine değinmeden yapamayız. Peki prostat beziniz hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Üretrayı çevreleyen mesanenin hemen altında yer alan bezinin temel görevi meni oluşturmak üzere spermle birleşen bir sıvı üretmektir. Yirmili yaşlarınızda, prostatınız yaklaşık bir ceviz büyüklüğünde veya 18-20 gram civarındadır.

Kulaklarınız gibi, prostatınız da büyümeye devam eder

İyi haber şu ki, büyümesi aslında normaldir. Peeker, "Bazı erkeklerde prostat biraz büyür. Diğerlerinde ise biraz daha fazla büyür; bazı erkeklerde ise çok daha fazla, yaklaşık yarım kilo kadar büyüyebilir." diyor. Prostat büyümesi çoğunlukla fark edilmez, ancak bazı erkeklerde genişlemiş bir prostat veya prostatın iyi huylu büyümesi (BPH) bir dizi belirtiye neden olabilir. Bunlar arasında idrar yapmaya başlamada zorluk, idrar yaptıktan sonra mesanenin boşalmadığı hissi, kesintili veya zayıf idrar akışı, sık sık idrar yapma isteği ve gece sık idrara çıkma sıkıntısı yer alır. Alt üriner sistem semptomları (AÜSS) olarak bilinenler oldukça yaygındır; 40 yaşın üzerindeki erkeklerin yaklaşık %25'ini etkilemektedir. Mevcut iyi tedavilerle, bu semptomların yaşam kalitesini etkilemesi gerekmez.

Genişlemiş prostat kanser anlamına gelmez

Peeker’e göre AÜSS'nin kanseri belirtisi olduğunu düşünmek “çok yaygın bir yanılgı”dır. Prostat kanserinde çok sayıda erken uyarı işareti bulunmasa da, hem aile öyküsü hem de beslenme risk faktörü olabilir. Kontrolde yapılacak ilk adım, PSA testi olarak bilinen basit bir kan testidir.
 
İlginçtir ki, prostat kanseri birçok vakada yavaş büyür. Bu nedenle, diğer şeylerin yanında, bir yan etki olarak ortaya çıkıyorsa, durumun yönetilmesinde aktif izlemenin genellikle ameliyat yerine tercih edildiği görülmektedir. Kadınları daha sık etkileyen , prostatektomi gibi pelvik ameliyatların geçici veya kalıcı bir yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Bu ameliyat tüm prostatın alınmasını içerir ki bu da büzücü kas fonksiyonunu bozabilir ve idrar kaçırma ile sonuçlanabilir. Bunu tedavi etmese de yatıştıracak ilaçlar ve ameliyatlar bulunmaktadır. Hafif vakalarda, pc kaslarınızı güçlendirmeye yardımcı olan pelvik taban egzersizleri, mesane kontrolünüzü artırmanıza ve idrar kaçırmayı azaltmanıza yardımcı olabilir. Her şeye rağmen, prostat kanseriyle ilgili herhangi bir semptom, test veya risk konusunda endişeniz varsa, konuyla ilgili bilgi almak için doktorunuza danışın. 

"Prostat genellikle suçlu organ değildir"

Genişlemiş bir , erkeklerde idrar kaçırmaya, mesane zayıflığına ve diğer inkontinans tiplerine) neden olabilmekle birlikte, Peeker, erkek inkontinansının ana nedeni söz konusu olduğunda, pelvik bölgenin ötesine ve beyine bakmamız gerektiğini söylüyor. 
 
Merkezi sinir sisteminiz, "miktürisyon reflekslerinizi" ya da başka bir deyişle tuvalete gitmeniz gerektiğinde kendinizi tutabilme yeteneğinizi yönetmekten sorumludur. Beyindeki bu kritik devreler, beyin yaralanması veya inme gibi bir travma yaşadığınızda bozulabilir ve bazı erkeklerde istemsiz idrar kaçırmaya neden olabilir. Sıkışma kökenli idrar tutamama olarak da bilinen bu durum, erkek inkontinansının bilinen en yaygın şeklidir.  
Fakat bu bozulma, inme kadar şiddetli olmak zorunda değildir. Peeker, “Genel damar tıkanıklığına dayalı olarak beyine giden kan ve oksijende küçük bir bozulma olabilir” diyor. 
 
Damar tıkanıklığı sigara içmenin, kötü beslenmenin ya da hareketsiz bir yaşam tarzının neden olduğu atardamarların sertleşmesi ve daralması durumudur. Kötü beslenmenin inkontinansa neden olduğu klinik olarak kanıtlanmamış olsa da, sağlıklı bir beslenme ve aktif yaşam tarzının kişiye ancak faydası olabilir. Peeker, "Vücuttaki dokulara oksijen gittiğinde her şey daha iyiye gider" diyor.
 
Peeker'ın tavsiyesi ise şu: "Herhangi bir belirtiniz varsa, bu konuda yardım isteyin." Yani prostat ve idrar tutamama ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuzla konuşun.

Erkeklerde idrar kaçırma tedavisi ve belirtilerin yönetilmesi

Erkekler için pelvik taban egzersizleri ve bunların erkeklerde idrar kaçırmaya nasıl yardımcı olabileceği konusunda daha fazla bilgi edinin. İdrar kaçırma, ve diğer belirtilerini kontrol altında tutmanıza yardımcı olmak için, TENA erkekler için özel olarak tasarlanmış, ince, emici ve konforlu ürünler sunmaktadır. Bu ürünlere tamamlayıcı olarak, idrar kaçırmanın sizi sınırlandırmasına izin vermeden aktif olmayı sürdürmenize ve eksiksiz bir sosyal hayatın tadını çıkarmanıza yardımcı olacak harika ipuçlarımız da var.

Bazı erkeklerde prostat yarım kilograma kadar büyüyebilir.

Ralph Peeker

Profesör ve Başhekim

Biliyor muydunuz

40 yaş ve üstü dört erkekten biri alt üriner sistem semptomları yaşar.

Dört erkek arasından biri açık mavi taranmış olarak dört erkek resmi

İlgili makaleler

Erkek inkontinansı - Giriş

40 yaşın üzerindeki her dört erkekten biri* inkontinans olarak da bilinen idrar kaçırma durumu ile karşılaşıyor. Bu duruma bir çözüm bulmanın en iyi yolu, erkek inkontinansın nedenleri ve türleri hakkında daha fazla şey öğrenmektir.