Erkeklerde İdrar Kaçırma Egzersizleri

bir erkek açık alanda futbol oynuyor

Erkeklerde İdrar Kaçırma Egzersizleri

İdrar kaçırma egzersizleri, erkeklerin idrar kaçırma problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olan egzersizlerdir.  

Erkekler için Kegel egzersizleri, mesane kontrolünü iyileştirmeye ve cinsel performansı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sizler için Kegel egzersizlerini doğru uygulamanıza yardımcı olacak detaylı bir rehber hazırladık.  

Kegel egzersizlerinin sadece kadınlar için olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında erkekler için de özellikle idrar kaçırma problemi söz konusu olduğunda Kegel egzersizleri son derece önemlidir. Kegel egzersizleri erkeklerde, mesane ve bağırsağı destekleyen ve cinsel işlevi etkileyen pelvik taban kaslarını güçlendirebilir. Kegel egzersizleri erkekler açısından da pratik bir şekilde hemen hemen her an yapılabilir. 

Kegel egzersizlerine başlamadan önce, doğru kasları nasıl bulacağınızı ve uygun tekniği nasıl anlayacağınızı öğrenmelisiniz. 

Kegel Egzersizlerinin Erkekler İçin Faydaları

Kegel egzersizlerinin erkeklere sağladığı çeşitli faydaları vardır. Söz konusu faydalardan genel olarak aşağıdaki gibi bahsedebiliriz. 

Prostatın ameliyatla alınması (radikal prostatektomi), diyabet ve gibi durumlar dahil olmak üzere birçok faktör pelvik taban kaslarınızı zayıflatabilir. 

Erkeklerde, Kegel egzersizleri, radikal prostatektomi sonrası idrar tutamama sorunu olan erkeklerde öncelikle birinci basamak tedavidir. Çalışmalar, hastaların pelvik taban kas tedavisine radikal prostatektomiden önce başlamaları ve en iyi sonuçlar için ameliyat sonrası dönemde de devam etmeleri gerektiğini göstermiştir. 

Aşırı aktif mesane semptomları kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de ortaya çıkabilir. Pelvik taban kaslarının kasılması mesane kasılmalarını baskılayabilir ve bu nedenle pelvik taban kas tedavisi, aşırı aktif mesanenin birinci basamak yönetiminin bir parçasıdır. 


Erkekler İçin Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Doğru kası bulmalısınız: Pelvik taban kaslarınızı en iyi şekilde belirleyebilmek için, idrarınızı yaparken tam ortada idrara çıkmayı durdurun ve kaslarınızı sıkın. Bu manevralar ile pelvik taban kaslarınızı kullanır ve çeşitli faydalar elde edebilirsinizPelvik taban kaslarınızı belirledikten sonra, egzersizleri herhangi bir pozisyonda yapabilirsiniz. Ancak ilk başta egzersizi yatarak yapmak en kolayı olabilir. 

Tekniğinizi geliştirin: Pelvik taban kaslarınızı sıkarak kasılmayı üç saniye tutmalısınız. Ardından üç saniye gevşetin ve kendinizi bırakın. Arka arkaya birkaç kez bunları deneyin. Kaslarınız güçlendiğinde, otururken, ayakta dururken veya yürürken Kegel egzersizleri yapmayı deneyin. 

İyi Odaklanın: En iyi sonuçlar için, yalnızca pelvik taban kaslarınızı sıkılaştırmaya odaklanmalısınız. Karın, uyluk ya da kalçada ki kasları esnetmemelisiniz. Nefesini tutmaktan kaçının. Bunun yerine egzersizler esnasında rahat bir şekilde nefes alın. 

Günde 3 kere tekrarlayın. Günde en az üç set 10 tekrar yapmayı hedefleyin. 

Kegel Egzersizlerini Ne Zaman Yapmalısınız?

Kegel egzersizlerini günlük rutininizin bir parçası yapın. Örneğin:


  • Dişlerinizi fırçalamak gibi rutin bir görevi her yaptığınızda bir dizi Kegel egzersizi yapın.
  • Son birkaç damla idrardan kurtulmak için çiş yaptıktan sonra başka bir set daha yapın.
  • Pelvik taban kaslarınızı hapşırma, öksürme, gülme veya ağır kaldırma gibi karnınıza baskı uygulayan herhangi bir aktivitenin hemen öncesinde ve aktivite esnasında kasın.

Kegel egzersizlerini yapmakta sorun yaşıyorsanız, yardım istemekten utanmayın. Doğru kasları izole etmeyi ve güçlendirmeyi öğrenmeniz için doktorunuz veya danışabileceğiniz farklı bir sağlık hizmetleri yetkilisi size önemli geri bildirimler verebilir.

Bazı durumlarda, biofeedback eğitimi yardımcı olabilir. Biyolojik geri bildirim seansında, doktorunuz veya diğer sağlık uzmanınız rektumunuza küçük bir sonda yerleştirir. Pelvik taban kaslarınızı gevşetip kasılırken, bir monitör pelvik taban aktivitenizi ölçecek ve görüntüleyecektir. Araştırmalar, biofeedback eğitiminin fekal inkontinansın tedavisinde daha etkili olduğunu göstermektedir.

Ne Zaman Sonuç Verir?

Kegel egzersizlerinizi düzenli olarak yaparsanız, birkaç hafta ile birkaç ay arasında daha az sıklıkta idrar kaçırma gibi sonuçlar elde edebilirsiniz. Devam eden faydalar için, Kegel egzersizlerini günlük rutininizin kalıcı bir parçası haline getirin.

Tipik antrenmanlardan farklı olarak, erkekler için kegel egzersizleri söz konusu olduğunda, bir kişinin bir günde yapması gereken set sayısında sınır yoktur. Bununla birlikte, erkekler her gün en az iki seans kegel egzersizi yapmalıdır. İşleri basitleştirmek için erkekler ilk seanslarını sabah, ikinci seanslarını gece yapabilirler. Bir seans 10-30 bireysel kasılma ve gevşeme egzersizinden oluşur. Her egzersiz 10 saniye sürmelidir, beş saniyelik kasılma ve beş saniyelik gevşeme şeklinde bölünmelidir.