İdrar kaçırma hakkında nasıl konuşulur

Pek çok erkek için idrar kaçırma gibi kişisel meseleler hakkında konuşmak rahatsız edici olabilir, ancak bir çözüm bulmanın anahtarı hem doktorunuzla hem de sevdiklerinizle dürüstçe ve açıkça konuşmaktır.

Bahçede yemek yiyen erkekler

Sevdiklerinizle konuşmak

Eşinizle, yakın arkadaşınızla veya terapistinizle konuşmak, durumunuzla başa çıkmanıza yardımcı olabilir. Konuyu açıp konuşmak için ilk adımı attığınızda, doğru çözümü bulmak için ihtiyacınız olan yardımı almanız kolaylaşacaktır.

Yalnız olmadığınızı hatırlamak size iyi gelecektir. Milyonlarca sağlıklı erkek, her gün idrar kaçırma ve mesane ile ilgili durumlarını başarıyla idare ediyor. Hatta arkadaşlarınızdan bazılarının sizinle aynı meselelerle uğraşıyor olması da mümkün.

Son olarak bir başka önemli konu da şu ki hiçbir şey sizi zevk aldığınız şeyleri yapmaktan alıkoymamalıdır, bu nedenle güvendiğiniz biriyle durumunuz hakkında konuşarak iyileşme yolunda ilk adımı atın.

Doktorunuza danışma

Pek çok erkek için idrar kaçırma veya sık idrara çıkma gibi sağlıkla ilgili yaşanan özel zorlukların tartışılması zor görünebilir. Bununla birlikte, konuyu şahsen konuşmak mahcup edici gelse de, bunun bir doktor için sadece tıbbi bir konu olduğunu hatırlamakta fayda var. Bu yüzden soru sormaktan korkmayın, sonuçta cevap almanın tek yolu bu.

Burada doktorunuzla olan randevunuza hazırlanmak için birkaç iyi yol bulabilirsiniz:

  • Belirtilerinizin bir listesini yapmak, doktorunuzun ne tür idrar kaçırma yaşadığınızı teşhis etmesine ve ayrıca durumun nedenini belirlemesine yardımcı olabilir.
  • Doktorunuzla konuşurken bazı soruları unutabilirsiniz. Bu nedenle, randevunuzda merak ettiğiniz tüm cevapları aldığınızdan emin olmak için ziyaretinizden önce sorularınızı yazmakta fayda var.

İlgili makaleler

Erkek inkontinansı - Giriş

40 yaşın üzerindeki her dört erkekten biri* inkontinans olarak da bilinen idrar kaçırma durumu ile karşılaşıyor. Bu duruma bir çözüm bulmanın en iyi yolu, erkek inkontinansın nedenleri ve türleri hakkında daha fazla şey öğrenmektir.