Erkeklerde Gece İdrar Kaçırma

arkadaşlar aralarında gülüp eğleniyorlar

Erkeklerde Gece İdrar Kaçırma

Erkeklerde gece idrar kaçırma problemi, sık yaşanan problemler arasında yer almakta olup çözülmesi gereken ve erkeklere ciddi derece de rahatsızlık veren bir problemdir.  

Uzun ve yorucu bir günün ardından, dinlendirici bir gece uykusu için yatağınıza uzandınız. Ama rüya dünyasına sürüklenmeye başladığınız anda, bacaklarınızın arasında ani bir nem hissedersiniz. Yatağı ıslattınız! Belki de beş yaşından beri yapmadığınız bir şey. Tüm bunlar size çok tanıdık geliyor, sürekli uykunuzu kesintiye uğratan banyo ziyaretleri yapmak zorunda kalıyorsanız, yalnız değilsiniz. Bu sürekli gerçekleşen banyo ve tuvalet ziyaretleri, iyi bir gece uykusu çekmenizi engelleyebilir ve genel sağlığınıza zarar verebilir.    

Erkeklerde Gece Mesane Sızıntısının Sebepleri Nedir?

İlaçlar, sağlık sorunları ve yaşam tarzı seçimleri, erkeklerde noktüri sorununu olumsuz yönde etkileyebilir. Yaşlanmanın da büyük bir faktör olduğu bilinmektedir. Yaşlandıkça, vücudunuz siz uyurken böbreklerinize idrarınızı tutmasını söyleyen hormonu daha az üretir. Mesane yaşla birlikte doğal esnekliğini kaybeder ve uzun süre idrar tutma yeteneği azalır. Sonuç olarak, gece yarısı uykunuzun arasında tuvaleti birkaç kez ziyaret etmek zorunda kalabilirsiniz  

Depresyon, yorgunluk, anksiyete, zayıf hafıza, mide-bağırsak sorunları, kalp hastalığı riskinde artış da nokturiye sebep olabilecek etkenler arasında yer almaktadır. Sonuçta uyku, sağlığı destekleyen en kritik faktörlerden biridir. Yeterince dinlendirici uyku uyumadığınızda, vücudunuz bundan çeşitli şekillerde olumsuz olarak etkilenecektir.  

Erkeklerde Gece İdrar Kaçırma Temel Faktörleri

İşte gece inkontinansa katkıda bulunabilecek birkaç faktör:  

 • Çok fazla kafein ve / veya alkol tüketimi 
 • Yatmadan hemen önce çok fazla sıvı tüketimi 
 • Diüretik almak 
 • Yüksek tansiyon 
 • Diyabet şekeri
 • Şeker hastalığı  
 • Kalp hastalığı  
 • Uykusuzluk veya diğer uyku bozuklukları
 • Konjestif kalp yetmezliği  
 • Huzursuz bacak sendromu 
 • Vasküler hastalıklar 

Tedavi Yöntemi

Eğer sağlıklı ve derin bir uyku halindeyseniz, zamanında yataktan kalkamayabilir ve neticede sırılsıklam olmuş çarşaflarla uyanabilirsiniz. Bazı küçük önlemler ile uyurken idrar kaçağının önüne geçebilirsiniz: Yatmadan 2-3 saat önce hiçbir şey içmeyin. Mesanenizi zorlayabilecek içecek ve yiyeceklerden kaçının. Yatmadan üç saat önce tuzlu yiyecekler tüketmekten kaçının. Uyurken erkek  ürünlerini kullanın. Temizlemeyi kolaylaştırmak için su geçirmez yüzey koruyucuları veya yatak kılıfları kullanabilirsiniz Bu ipuçlarını takip etmenin yanı sıra, doktorunuzla konuşmanız ve altta yatan ciddi sağlık sorunlarını dikkate almanız da önemlidir. Bu, yaşlanmayla birlikte gelen yaygın bir sorundur, bu nedenle profesyonel yardım istemekten utanmayın.   Geceleri erkek inkontinansı sinir bozucu ve utanç verici olabilir, bu durumlardan kaçınmak ve korunmak için TENA Men ürünlerini tercih edebilirsiniz. 

Peki, Erkeklerin Yatak Islatmasına Ne Sebep Olur?

Genellikle Gece enürezis olarak bilinen erkek gece inkontinansıgenetik hastalıklar ve diğer sağlık sorunlarından kaynaklanabilir. Geceleri erkek inkontinansının en yaygın nedenleri şunlardır:  


Büyümüş bezi: Prostat büyüdüğünde üretrayı sıkıştırmaya başlarMesaneniz bunu yapmakta zorlandığı için tamamen boşalmaz, yani tekrar dolması daha kısa sürer. Ek olarak, mesane kaslarının daha sık çalışması nedeniyle, mesanenin kas duvarı daha az esnek ve aşırı aktif hale gelebilir. Sıkışma inkontinansına neden olmanın yanı sıra, bu durum genellikle geceleri ortaya çıkabilir. Prostat kanseri, vücudunuzun idrarı saklama ve tutma yeteneğini etkiler. Prostat kanseri tedavisi ayrıca sinir hasarı, tahriş, iltihaplanmamesane ve kas hasarına bağlı olarak idrar kaçırmaya neden olabilir. Gece idrara çıkma daha seyrek gerçekleştiğinden gece inkontinansı daha sık görülmektedir. 

 

Multipl Skleroz ve Parkinson Hastalığı gibi nörolojik bozukluklar: Nörolojik hastalıklar; mesanebeyin ve omurga arasındaki iletişimi etkileyebilir. Nörolojik rahatsızlığı olan erkeklerde beyin, sabaha kadar idrar tutmak için gerekli olan sinyalleri mesaneye gönderemeyebilir. Kazalara bağlı nörolojik yaralanma da aynı derecede yaygındır.  


Genetik faktörler: Diğer yandan gece inkontinansıgenetik de olabilir. Aile geçmişinizde belirli bir yaş  üzerinde yatak ıslatma söz konusu ise, gece inkontinansı sorunu ile karşılaşma olasılığınız çok yüksektir.  


ADH hormonu dengesizliği: Bazı erkekler, vücudun geceleri daha fazla idrar üretmesini engelleyen ADH hormonu eksikliği nedeniyle geceleri daha fazla idrar üretir.  

Prostat ameliyatı veya nörolojik yaralanma, erkeklerde gece inkontinansının nedenlerindendir. Herhangi bir yaş baz alındığında erkekte  kadınlara göre daha düşük oranda gözlemlenmektedir.  

Bir erkek olarak yatak ıslatma sorunu yaşıyorsanız yatağınızın ıslanmasının nedenlerini belirlemeniz çok önemlidir. Üriner inkontinansın nedenlerini araştırmak için ilk adım, ailede yatak ıslatma öyküsü olup olmadığını anlamaktır. Doktorunuza danıştığınızda sizden aşağıdaki test ve muayenelerden birini ya da bir kaçını isteme olasılığı çok yüksektir:  

 • Fizik muayene  
 • Mesane ve böbreklerin ultrasonu  
 • İdrar tahlili  
 • Ürolojik muayene