TERİMLER LİSTESİ

İnkontinans hakkındaki kelimeler ve terimler.

Aşırı aktif mesane

Aşırı aktif mesane, idrar sıkışması ile karakterize semptomlarla tanımlanan, acil idrar sıkışması olsun ya da olmasın, gündüz idrara çıkmada sıklık ve gece idrara çıkmada artış ile tanımlanan bir durumdur.

İdrar tutamama tedavileri

Önerilen pek çok idrar tutamama tedavisi mevcuttur. Tedavilerden biri, mesane eğitimi veya merkezi kaslarınızı güçlendiren pelvik taban kası egzersizi (PTKE) gibi hayat tarzı değişikliklerinden oluşur. Sıvı alım düzenini ve mesaneyi boşaltma şeklini değiştirmek veya kilo kaybı faydalı olabilir. Diğer tedaviler arasında ilaçla tedavi (veya ilaçların gözden geçirilmesi), inkontinans yardımcı ürünleri veya ameliyat sayılabilir. Cerrahi bir prosedür ancak ayrıntılı bir değerlendirme sonrasında ve daha az invazif tedavi seçenekleri başarısız olduktan sonra önerilir. İdrar inkontinansının kesin nedenini tespit edebilmek için her zaman uygun bir değerlendirme yapılması önerilir.  Ameliyatı düşünen bir kişi, diğer tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi, potansiyel risklerin yanı sıra prosedürden beklenen faydalar konusunda da bilgi sahibi olmalıdır. Emici inkontinans ürünleri biçimindeki inkontinans yardımcıları, hayat tarzında yapılan değişiklikler veya ilaç gibi diğer tedavi edici unsurlarla birlikte kullanılmalıdır. İnkontinansa yardımcı ürünler, diğer tedaviler başarıya ulaşamadığında, bu tedaviler işe yaramazsa ihtiyaç duyulduğunda da kullanılmalıdır.

İdrar yaptıktan sonra sızıntı

Bu, tuvalete gittikten sonra, 'beklemiş ve sallamış' olsanız bile birkaç damla idrar sızıntısı olması durumudur. İki çeşit idrar yaptıktan sonra sızıntı durumu yaşanabilir, miktürisyon sonrası sızıntı ve idrar sonrası damlama. İdrar yaptıktan sonra sızıntı, idrar yaparken mesane tamamen boşalmadığından meydana gelir. İdrar, boşalmak yerine, mesanenizden çıkan tüpte birikir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu (İYE)

İdrar Yolu Enfeksiyonu, idrar yoluna giren bakterilerden dolayı meydana gelir. Aşağı bölgede yer alan bir idrar yolu enfeksiyonu, siyek ve mesanede yer alır. Üst İYE daha ciddi bir durumdur ve üreter ile böbreği içerir. 

İnkontinans

İnkontinans yani idrar tutamama, istemsiz idrar kaybı şikayeti olarak tanımlanmaktadır.

Mesane zayıflığı

Mesane zayıflığı, idrar tutamama ile eşanlamlı olarak kullanılan bir terimdir ve istemsiz idrar kaybına işaret eder. Yaygın olarak kullanılmasına rağmen, mesane zayıflığı terimi, sızıntının sebebi mesane zayıflamasıyla değil de Alt Üriner Sistem Semptomları (AÜSS) ile ilişkili olduğundan tıbbi olarak doğru bir terim değildir.

Miktürisyon

İdrar yapma faaliyeti (idrar boşaltma veya yapma).

Miktürisyon sonrası sızıntı

Miktürisyon sonrası sızıntı, mesanenin tamamen boşalmadığı ve idrar yapmadan sonra sızdırmaya devam ettiği zaman yaşanan durumdur. Bu aynı zamanda pelvik taban kaslarının zayıf olması durumunda yaygındır.

Pelvik taban kasları

Pelvik taban kasları (veya pelvik kaslar), pelvisin içinde bacaklarınız arasında bir zemin oluşturan kas grubudur.  Bunlar, kasık kemiği (ön tarafta) ve omurganızın en altında (arkada) yer alır. Bu kasların zayıflaması, idrar tutamama ve anal kapanış kası etkilenmişse dışkı tutamama gibi sorunlara yol açabilir.

Prostat

Erkeklerde mesanenin alt tarafında bulunan bez. Prostat, boşalma sırasında bir sıvı üretir. Çoğunlukla daha yaşlı erkeklerde bu bez fazla büyüyerek idrar kanalını tıkar. Bunun belirtilerinden biri, mesane boşaltmada problem veya mesanenin tam boşalmaması olarak da bilinen zayıf idrar akışıdır.

Sıkışma inkontinansı

Sıkışma nedeniyle idrar tutamama yani sıkışma inkontinansı, erkeklerde idrar kaçırmanın en yaygın nedenidir. Sıkışma nedeniyle idrar tutamama, idrar yapmak için ani bir dürtü hissettiğiniz ancak idrarınızı tuvalete ulaşana kadar tutamadığınız durumdur. Günde 4-8 kez, ayrıca gece boyunca birkaç kez idrar yapmanız gerekebilir. Bu durum genellikle genişlemiş bir prostatla veya prostat ameliyatı sonrasıyla bağlantılıdır.

Stres inkontinansı

Stres nedeniyle idrar tutamama, efor veya fiziksel efor ya da hapşırma ya da öksürme üzerine istemsiz idrar kaybı şikayetini ifade eder.  Sfinkter veya pelvik taban kasları ve mesaneyi destekleyen bağlar idrarı tutmak için çok zayıftır.

Taşma inkontinansı

Sürekli veya kesintili idrar akışınız varsa taşma nedeniyle idrar tutamama yani taşma inkontinansı yaşıyor olabilirsiniz. Genellikle idrar akışını engelleyen, mesanenin taşmasına ve kaçırmasına neden olan bir durumdan kaynaklanır.