Türler ve nedenler

İdrar kaçırma ve erkek inkontinansı bir çok nedenden dolayı olabilir. Ne tür bir idrar kaçırma yaşadığınızı ve sebebinin ne olduğunu öğrenmek, kendiniz için daha doğru tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir.

Yalnız değilsiniz

İdrar kaçırma 4 erkekten 1'inin* başına gelir ve çok yaygın bir durumdur. Doğal olarak, idrar kaçırma kişiden kişiye farklılık gösterir, gerek sadece birkaç damla ile uğraşıyor gerek daha büyük sızıntılar ile uğraşıyor olun, yardım alabileceğinizi ve idrar kaçırma durumunu kontrol altında tutmanıza yardımcı olan yollar olduğunu bilerek rahat edebilirsiniz.

* Essity'nin 2012 yılında, ABD, İngiltere, Almanya, İtalya, Rusya ve Meksika'da 40 yaşın üzerindeki erkeklerde yaptığı ankete dayalıdır. Dosyadaki veriler yayınlanmadı.

TENA Men Yorumları

Yalnız olmadığımı bilmek kendimi iyi hissettirdi.

John

53

Erkeklerde idrar kaçırmaya sebep olan nedir?

Üriner sistemin görevini yapması için, beyin, kaslar ve sinirlerin idrarı mesanede tutmak ve siz hazır olana kadar serbest bırakmamak için birlikte çalışması gerekir. Ancak, bu süreci engelleyebilecek birçok faktör bulunmaktadır.

İdrar kaçırmanın yaygın nedenleri:

  • İlaçlar, örneğin idrar söktürücü ilaçlar, idrar kaçırma riskini artırabilir.
  • İdrar yolu enfeksiyonları.
  • ameliyatı nedeniyle geçici olarak zayıflayan kaslar.
  • Prostat boyutundaki değişiklikler, örneğin şişmiş bir prostat, idrarın geçişini engelleyebilir.
  • Aşırı kilolu olmak karın kaslarına ve pelvik kaslara fazladan baskı yapar ve bu da idrar kaçırmayı önlemeyi zorlaştırır.
  • Diyabet veya nörodejeneratif hastalıklar (örneğin Alzheimer).

Gördüğünüz gibi, erkeklerde idrar kaçırmanın nedeni birçok faktöre bağlı olabilir. Bu nedenle, doğru tedaviyi alabilmeniz için durumunuzu iyi değerlendirmeniz önemlidir. Bu noktada, doktorunuzdan uygun bir tanı almanız önemlidir.

Yaygın erkek inkontinansı türleri

Sıkışma inkontinansı

Sıkışma nedeniyle idrar tutamama yani "aşırı aktif mesane" olarak da bilinir ve erkeklerin yaşadığı en yaygın idrar kaçırma türüdür. Sıkışma nedeniyle idrar tutamama, idrar yapmak için ani bir dürtü hissettiğiniz ancak idrarınızı tuvalete ulaşana kadar tutamadığınız durumdur. Günde 4-8 kez, ayrıca gece boyunca birkaç kez idrar yapmanız gerekebilir. Bu durum genellikle genişlemiş bir prostatla veya ameliyatı sonrasıyla bağlantılıdır.

Stres inkontinansı

Öksürmek, hapşırmak, gülmek veya ağır kaldırmak genellikle idrar kaçırmayla sonuçlanıyorsa, stres nedeniyle idrar tutamama yani ile karşı karşıya olabilirsiniz. Stres nedeniyle idrar tutamama, en sık olarak yakın zamanda ameliyatı geçirmiş erkeklerde görülür.

İdrar yaptıktan sonra sızıntı

Bu, tuvalete gittikten sonra, 'beklemiş ve sarsmış' olsanız bile birkaç damla idrar sızıntısı olması durumudur. Erkekler iki çeşit durumu yaşar, ve idrar sonrası damlama. İdrar yaptıktan sonra sızıntı, idrar yaparken mesane tamamen boşalmadığından meydana gelir. İdrar, boşalmak yerine, mesanenizden çıkan tüpte birikir. İdrar yaptıktan sonra sızıntının yaygın nedenlerinden biri genişlemesi veya pelvik taban kaslarının zayıflamasıdır.

Taşma inkontinansı

Sürekli veya kesintili idrar akışınız varsa taşma nedeniyle idrar tutamama yani yaşıyor olabilirsiniz. Erkekler için bu genellikle idrar akışını engelleyen, mesanenin taşmasına ve kaçırmasına neden olan bir durumdan kaynaklanır.

TENA Men Yorumları

İş arkadaşlarımın tuvaletteki çöp kutusunda kullanılmış pedlerimi görmesini istemiyorum, bu yüzden atmadan önce onları tuvalet kağıdına sarıyorum.

Trevor,

42