Erkeklerde İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

bisiklet süren iki erkek dinleniyorlar

Erkeklerde İdrar Kaçırmaya Ne İyi Gelir?

İdrar kaçırma, idrarın istem dışı olarak serbest bırakılmasıdır. Bu bir hastalık değil, erkeğin idrar yolundaki bir sorunun belirtisidir. İdrar böbrekler tarafından üretilir ve idrar kesesi adı verilen kaslı bir kesede depolanır. Üretra adı da verilen ve bir tüp şeklinde, mesaneden ve penis yoluyla vücudun dışına çıkan idrar yolu üzerinde idrar yolu sfinkteri adı verilen bir kas halkası bulunur. Mesane idrarla dolduğunda, sinir sinyalleri sfinktere, gevşemiş halde bulunan mesanenin ağzını sıkıca kapatmasını söyler. Sinirler ve kaslar, idrarın vücuttan dışarı sızmasını önlemek için birlikte çalışırlar.

İdrar yapmanız gerektiğinde sinir sinyalleri mesane duvarlarındaki kaslara kasılmalarını söyler. Bu, idrarı mesaneden dışarı ve idrar yoluna doğru iter. Aynı zamanda mesane sıkışır ve idrar yolunu çevreleyen kaslar gevşer. Bu, idrarın hızla üretradan geçmesine ve vücudun dışına çıkmasına olanak verir.

İdrar kaçırma birçok nedenden dolayı olabilir:

 • Mesaneniz yanlış zamanda sıkışırsa veya çok fazla sıkışırsa idrar sızabilir.
 • Üretra çevresindeki kaslar hasar görmüşse veya zayıflamışsa, yanlış zamanda mesanenizin sıkışması ile ilgili bir sorununuz olmasa bile idrar dışarı sızabilir.
 • Ayrıca mesaneniz gerektiği zaman gerektiği kadar boşalmıyorsa idrar kaçırma sorunu yaşayabilirsiniz (bu tip bir mesanede çok fazla idrar birikir. Mesane çok dolar ve gerektiği gibi boşalamazsa, istemediğiniz zamanlarda idrar dışarı sızar).
 • Üretranızı bloke eden bir şey varsa, idrar mesanede birikebilir ve sızıntıya neden olabilir.
 • Üriner , her ne kadar yaşlı erkeklerde genç erkeklere göre  daha sık görülse de bu durum sadece yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak değerlendirilmemelidir.

Farklı İdrar Kaçırma Türleri Nelerdir?

İdrar kaçırma kısa süreli veya uzun süreli (kronik) olabilir. Kısa süreli idrar kaçırma genellikle altta yatan diğer sağlık sorunları veya bunların tedavileri sırasında kullanılan ürünlerin istenmeyen ikincil etkilerine bağlı olarak gelişir. Biz bu başlık altında sizlere , farklı kronik üriner türleri hakkında bilgi veriyor olacağız:

 

Stres tipi inkontinans: hapşırdığınızda, öksürdüğünüzde, güldüğünüzde, ağır eşyaları kaldırdığınızda veya mesanenize stres veya baskı uygulayan bir egzersiz veya zor bir hareket  yaptığınızda meydana gelen idrar kaçırma türüdür.

Sıkışma tipi inkontinans: Genellikle tuvalete zamanında yetişemeyecek gibi hissettiren güçlü bir idrara çıkma dürtüsünden hemen sonra istemsiz idrar kaçırma ile kendini gösterir. Mesanenin idrar ile dolu olmadığı ancak  bazı hastalıklar, geçirilmiş yaralanmalar ve/veya cerrahi işlemler veya bunların tedavisinde kullanılan ilaçlar nedeniyle normalden fazla ve daha sık kasıldığı sendromu yaşayanlar bu nedenle benzer şekilde güçlü bir idrara çıkma dürtüsü yaşasalar da idrar kaçırmayabilirler.

Taşma tipi inkontinans: Mesanenin olması gerektiğinden fazla gevşemesi (dolayısıyla gerilmesi) ile ilişkili idrar kaçırmadır. Bu tip inkontinansı olan kişiler sık veya sürekli sızıntı veya damlamadan yakınırlar veya uyarı olmadan fazla miktarda idrar kaçırabilirler. Bu, mesane kasları zayıf olduğunda veya üretra tıkandığında olur. Bu tıkanıklıklar büyümesi veya dar üretra ile ilgili olabilir.

Fonksiyonel tip inkontinans: . İdrar yolları normal olan kişilerin idrar yapmak için zamanında tuvalete ulaşamamasına bağlı olur. Bunun nedeni genellikle bir şeyin yolunuza çıkması veya oraya kendi başınıza yürüyememenizdir.

Erkeklerde İdrar Kaçırmaya Ne Sebep Olur?

Farklı türlerinin farklı nedenleri vardır.

bezi çıkarıldığında meydana gelebilir. Sinirlerde veya sfinkterde hasar varsa mesanenin alt kısmı yeterli desteğe sahip olmayabilir. İdrarın mesanede tutulması sadece sfinktere kalmıştır. Sfinkter idrarı tutamayacak kadar zayıf olabilir. Hapşırma, öksürme veya zorlamadan kaynaklanan herhangi bir ekstra basınç, idrarın sızmasına neden olabilir.

, sfinkter idrarı tutamayacak kadar sert sıkışan mesane kaslarından kaynaklanır. Bu, çok güçlü bir idrara çıkma dürtüsüne neden olur. Ancak bazen başka idrar problemlerinden kaynaklanabilir.

, idrar yolunu tıkayan ve mesanede idrar birikmesine yol açan bir şeyden kaynaklanabilir. Buna genellikle genişlemiş bir prostat bezi veya dar bir üretra neden olur. Zamanla mesane o kadar dolar ki basınç artar ve fazla idrarı tıkanıklığı geçip mesaneden çıkmaya zorlar. Zayıf mesane kasları nedeniyle taşma inkontinansı da olabilir.

Erkeklerde inkontinans genellikle prostat sorunları veya tedavileri ile ilişkilidir. 

Alkol içmek idrar kaçırmayı daha da kötüleştirebilir. Diüretikler, antidepresanlar, yatıştırıcılar, opioidler, soğuk algınlığı ve diyet ilaçları gibi reçeteli veya reçetesiz satılan ilaçlar da semptomlarınızı etkileyebilir.

Erkeklerde İdrar Kaçırmanın Nedeni Nasıl Teşhis Edilir?

Doktorunuz fizik muayene yapacak, belirtileriniz ve geçmiş sağlığınız hakkında sorular soracak ve idrarınızı test edecektir.  İdrar tutamama birden fazla sorundan kaynaklanıyorsa veya nedeni belirsizse başka testlere ihtiyacınız olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedaviler her kişi için farklılık gösterebilir. Sahip olduğunuz türüne ve hayatınızı ne kadar etkilediğine bağlıdırlar. Doktorunuz inkontinansa neyin sebep olduğunu öğrendikten sonra tedaviniz için ilaçları, basit egzersizleri veya her ikisini de içeren bir tedavi yöntemi önerebilir. Nadir de olsa bazı kişiler için ameliyat opsiyonu da söz konusu olabilir.

Evde yapabileceğiniz bazı şeyler de bulunmaktadır. Çoğu durumda, bu yaşam tarzı değişiklikleri inkontinansı kontrol etmek için yeterli olabilir.

 • Kahve ve çay gibi kafeinli içecekleri azaltın. Ayrıca gazoz gibi gazlı içecekleri ve kullanıyorsanız alkolü de azaltın.
 • Kabızlığı önlemeye yardımcı olmak için lif içeriği yüksek yiyecekler yiyin.
 • Sigara içmeyin. Bırakma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, sigarayı bırakma programları ve ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşun. Sağlıklı bir kiloda kalın.
 • Kegel egzersizleri gibi basit pelvik taban egzersizlerini deneyin.
 • Kolayca çıkarabileceğiniz giysiler giyin. Her gün önceden belirlediğiniz saatlerde  banyoya gidin ve  Banyoya  ulaşmak için kullanacağınız yolun mümkün olduğunca engelsiz ve açık olduğuna emin olun.
 • İdrar yaparken çift işeme (saatli işeme) alıştırması yapın. Bu, olabildiğince çok gitmek, bir an rahatlamak ve sonra tekrar gitmek anlamına gelir.
 • Mesane günlüğü ile semptomlarınızı ve idrar sızıntısını takip edin. Bu, sizin ve doktorunuzun sizin için en iyi tedaviyi bulmasına yardımcı olabilir.
 • İdrar kaçırma belirtileriniz varsa, doktorunuza söylemekten utanmayın. İnkontinansı olan çoğu kişiye yardım edilebilir veya tedavi edilebilir.