Menopoz sırasında sızdırmalarla başa çıkma

Yaşlanmanın pek çok avantajı var. Edindiğiniz hayat tecrübesi, kendinize güven duygunuzu güçlendirirken hayatta asıl nelerin önemli olduğunu bilmenizi de sağlar.  Belki de artık çocuklar büyüdüğü için, onları büyütürken veya yorucu bir kariyerin başındayken ertelemek zorunda kaldığınız planlar için artık bol bol vaktiniz olabilir. Nihayet o hobiye başlama veya hayalini kurduğunuz o yolculuklara çıkma vakti gelmiş olabilir. size engel olmasın.
 
Pek çok kadın menopoz sırasında mesane zayıflığı sorunu yaşar. Hormonal değişikliklerin, özellikle de azalan östrojen seviyesinin, karın kaslarını etkilediği ve mesanenin pozisyon değiştirmesi ile idrar sızdırma sorunu ortaya çıkabilir. Ayrıca vajinal dokular ve idrar yolu dokuları da yaşlandıkça daha kuru, ince ve daha az elastik bir hal alabilir. Sanki sıcak basmaları yeterince büyük bir sorun değilmiş gibi… 
 
Neyse ki, doğru bilgi ve korunma sayesinde, menopoz sırasında idrar sızdırmanın sizi alıkoymasına engel olabilirsiniz. Bu geçiş dönemi sırasında sorunu ile başa çıkmak için faydalanabileceğiniz bir kaç ipucu: 
 
  • Krem ve vajinal fitiller halinde sunulan östrojen tedavileri, sırasındaki belirtileri kontrol altına almanızda yardımcı olabilir. Hangi tedavinin sizin için en uygun olduğu konusunda doktorunuza danışın.  
  • Günlük rutininize kegel egzersizlerini dahil edin. Günde bir kaç dakika pelvik taban egzersizi yapmak, sızdırma risklerini azaltabilir ve hatta ortadan kalkmalarını sağlayabilir.