59 yaşındaki Mary, idrar tutamama ile yaşam hakkında konuşuyor

“Sanki yeterince zor değilmiş gibi…”

Mary’nin hikayesi

“Menopozla mücadele etmek yeterince kötü bir durumken, aniden, herhangi bir uyarı olmadan altımı ıslatmam, durumu tam bir kabusa dönüştürdü.
 
Daha az sıvı almaya çalıştım fakat bu durum susuz kalmama ve baş ağrılarına yol açtı. Ardından on dakikadan fazla süren tüm gezilerden vazgeçtim ve sonuç olarak kendimi yalnız hissetmeye başladım.
 
Yirmili yaşlarımda, ilk çocuğumun doğumundan sonra hapşırdığımda bazen altımı ıslattığımı fark ettim. Tuvalet kağıtlarından üstünkörü bir ped yaparak bu konuyu aklıma takmamaya çalıştım - ta ki tekrar başıma gelene dek.
 
Çocuk doğurmanın "mesane zayıflığına" yol açabileceğini duymuştum. Kasların esnemelerine ve zayıflamalarına rağmen güçlerinin tamamını geri kazanmak için egzersizlerden faydalanabilir. Bu nedenle, tuvaletteyken ve bırakmadan oluşan bir rutin oluşturdum ve iç kasları sıkma egzersizleri yapmaya başladım. Bir kaç ay boyunca normal bir hijyenik ped kullandım ve taktığım pedi günde yaklaşık dört defa değiştirdim. Bu pahalı bir süreç olsa da en sonunda kontrolü geri kazandım.
 
Otuz yıl sonra, sırasında bu ‘bela’ geri geldi. Bu sefer ev tedavilerim işe yaramıyordu ve hijyenik pedler bile yetersiz kalıyordu.
 
İçtiğim sıvıları azaltmaya çalıştım ama sonuç olarak susuz kaldım ve baş ağrılarım tekrar geri geldi. Başıma bir kaza gelmesinden korktuğum için, arkadaşlarıma yaptığım hafta sonu veya akşam yemeği ziyaretlerini kestim ve kendimi yalnız hissetmeye başladım. Yanımda yedek iç çamaşırı, ıslak mendil, hijyenik ped, oda kokusu, kumaş kokusu ve deodorant taşımak ve sürekli olarak koyu renk ve bol kıyafetler giymek, arkadaşlarımla öğle yemeğine çıkarken bile sanki kampa gidiyormuşum gibi hissediyordum.
 
35 yıllık evliliğin ardından ayrı bir yatakta uyumaya bile başladım! Nihayet doktoruma gittim.
 
Menopozun mesane zayıflığına yol açabileceğinden, bunun için özel olarak üretilen sızdırma ve kokuyu önleyen idrar pedleri olduğundan bahsetti. Bunları ilk satın aldığımda, maksi boy pedler daha önce işime yaramadığı ve bu ürünler onlardan bile küçük olduğu için şüpheyle yaklaştım. Fakat gerçekten işe yaradılar ve kendimi çok daha güvende hissetmemi sağladılar.
 
Aslında sorununu hiç yaşamamayı tercih etsem de, şimdi en azından aklımı utanç verdiği sızdırmalar yerine sadece sıcak basmaları gibi klasik menopoz sorunlarına yormam gerekiyor.”