<country> konumunda yer alıyorsunuz

Yerel bilgiler için TENA piyasa bilgilerinin yer aldığı sitenize gidin.

Gece boyu tuvalete kalkma ve mesane zayıflığı

Geceleri idrar yapma isteği, özellikle de yaşlanmaya başladığımız dönemlerde, hamilelik sırasında veya yatmadan hemen önce bir şeyler içmekten hoşlanıyorsak, çoğumuzun yaşadığı bir durum. Bazı kişiler için, mesaneyi boşaltma konusunda duyulan ani istek, geceleri idrar kaçırmaya neden olabilir.
Mesane Zayıflığı

Geceleri sık sık tuvaleti ziyaret etme sorununun pek çok nedeni olduğu gibi idrar yapma dürtüsünü azaltmak için de yapabileceğiniz pek çok şey vardır. Örneğin uykunuzu düzene sokmak için günlük rutininizi değiştirebilir ya da içtiklerinizde veya içme saatlerinizde bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Okumaya devam ettikçe bu konuda daha fazla bilgi alacak ve gece uyanmaları önlemek için neler yapabileceğiniz konusunda bazı ipuçları edineceksiniz.


Geceleri mesane zayıflığının nedenleri nedir?

Yaşlandıkça vücutlarımız değişir ve eskisinden daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyarız. Yani geceleri bir veya iki defa tuvalete gitmek normaldir. Bunun pek çok farklı nedeni vardır. Genç bir insanın mesanesi yarım litreye dek idrar tutabilirken, yaşlandıkça ve mesane kası daha az elastik hale geldikçe bu kapasite yarıya kadar düşer. Yaşlandıkça daha çok ani idrara çıkma ihtiyacı duymamızın bir başka nedeni de, idrar azalmalarının konsantrasyonunu ayarlama yetimizin azalmasıdır. Gün ve gece boyu üretilen idrar miktarı değişmese de, genellikle geceleri daha fazla idrar üretilir.

Ayrıca büyük miktarlarda sıvı almak gibi, idrara çıkma sıklığınızı etkileyen hayat tarzınızla ilişkili durumlar da vardır. Akşam yemeğinden sonra kafein ve alkol alımı da gece idrara çıkma ihtiyacını tetikleyebilir.


Gece idrara çıkma ile alakalı tıbbi sorunlar

Gece idrara çıkmaya neden olan veya bu konuda sıklığı artıran tıbbi sorunlar ve ilaçlara ait yan etkiler vardır. Sorununuzun altında yatan bir sağlık durumu olduğundan veya aldığınız ilacın gece idrara çıkmanızı tetiklediğinden şüpheleniyorsanız, doktorunuza başvurun. Bazen ilacınızı alma saatiniz gibi basit bir değişiklik, yan etkileri azaltmada yardımcı olabilir.

Gece idrara çıkma ile ilgili bazı ilaçlar ve teşhisler:

  • Kalp ve böbrek bozuklukları
  • Şeker hastalığı
  • Diyüretik ilaçlar
  • Sıkışma kökenli idrar tutamama

Uykusuzluk, gece idrara çıkma ve gece idrar kaçırma sorunlarını tetikleyebilir

Normalde uyanıkken vücudumuz daha fazla idrar üretir; bu da hastalık nedeniyle uyuyamayan bir kişinin, geceleri daha sık tuvalete gitme ihtiyacı duyduğu anlamına gelir. Huzursuz bacak sendromu ve uyku apnesinin yanı sıra Alzheimer ve Parkinson hastalıkları gibi kronik tıbbi durumlar, uykusuzluğa neden olabilir. Çoğu kronik hastalık aynı zamanda rahatsızlık veya ağrıya neden olabilir; bu nedenle altta yatan tıbbi sorunların tedavisi ve uygun ağrı kesici yöntemleri kullanmak, uyku kalitesini artıracak ve gece idrar üretimini azaltacaktır.


Gece tuvalete gitme sıklığını azaltmak için neler yapabilirim?

Tuvalete gitme ihtiyacınızın sıklığını azaltmak, kendinizi daha iyi hissetmenizi ve iyi bir gece uykusu uyumanızı sağlar.

İşte yardımcı olabilecek bir kaç şey:

  • Yatmadan önce kahve, çay ve alkol almaktan kaçınmak
  • Yatağa girmeden önce tuvalete gittiğinizden emin olmak
  • Yatmadan iki saat önce sıvı alımınızı sınırlamaya çalışmak
  • Bacaklarınız şişiyorsa, kompresyon çorapları kullanmak ve akşamüstleri bacaklarınızı havaya kaldırmak, vücudun bacaklarda hapsolan sıvıyı dağıtmasını sağlayacağından dolayı gece idrara çıkma isteğini azaltabilir.
  • Gecenin bir yarısı uyanmak da tuvalete gitme ihtiyacını tetikleyebilir. Farklı nedenlerden dolayı uykusuzluk veya geceleri uyanma sorunu yaşıyorsanız, bu sorunların azaltılması durumunda gece idrara çıkma ihtiyacı da azalacaktır.
  • Geceleri sızıntılar yaşıyorsanız bir gece idrar tutamama pedi kullanın