Mesane zayıflığı ve mahremiyet konusuyla başa çıkma

Evet - seks yapmaya devam edebilirsiniz.

Seks sırasında idrar sızdırma sandığınızdan da yaygın yaşanan bir durumdur ve her yaştan kadının başına gelebilir. Sızdırmaların boyutu ve sıklığı, deneyimlenen türüne bağlı olarak farklılık gösterir ve bu durumu azaltmak ve tamamen ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz şeyler mevcut. Verebileceğimiz en önemli tavsiye partneriniz ile konuşmaktır. Güven ve anlayışın hakim olduğu bir ilişkide yakınlık duygusunu korumak daha kolaydır.
 
Seks sırasında idrar sızdırmalarını önleme yolları:

  • Mesaneyi boşaltın. Seks öncesinde mesaneyi boşaltmak, sızdırma riskini ve boyutunu önemli ölçüde azaltacaktır. Ayrıca, çay, kahve ve alkol gibi içeceklerden kaçınmanın da faydası olacaktır.
  • Pelvik tabanınızı çalıştırın. Araştırmalar, düzenli bir şekilde Kegel egzersizi yapan kadınların seks sırasında daha az idrar sızdırdığını göstermiştir. Ayrıca pelvik taban kaslarınızı çalıştırmak orgazmlarınızın daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır. 
  • Pozisyon değiştirmeyi deneyin. Bazı seks pozisyonları da mesane ve üretraya daha az baskı uygulanmasını sağlayacaktır.

Doktorunuz ile konuşun. Kulağa bariz bir şey gibi gelse de, doktorunuzla seks sırasında yaşanan hakkında konuşmaktan kaçınmayın. İdrar sızdırma tedavi edilebilen bir durumdur ve doktorunuz, size pratik tavsiyeler verebilir veya sizi bir uzmana yönlendirebilir.