Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Tedavisi Nedir?

İdrar kaçırma veya tıpta bilinen adı ile inkontinans hem kadın hem de erkeklerde görülebilecek ciddi sağlık sorunlarından bir tanesi olarak kabul edilir. Bu sağlık probleminin yaş ayırt etmeksizin hemen hemen her bireyde ortaya çıkması sonrasında tedavi şarttır. Ancak idrar kaçırmanın yaşa bağlanarak veya göz ardı edilerek sıradan bir durummuş gibi kabul edilmesi ciddi problemlerin yaşanmasına zemin hazırlar. Böylesi durumlarda idrar kaçırma kronikleşeceği gibi sıkışma tipi idrar kaçırma tedavisi konusunda çok geç de kalınabilir.

İdrar kaçırmanın en yaygın türlerinden bir tanesi olan sıkışma tipi idrar kaçırma tedavisi ile alakalı detayları incelemeden evvel bu idrar kaçırma tipinin ne olduğu ve nasıl ortaya çıktığını detaylı bir şekilde incelemek gerekir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Nedir?

Sıkışma tipi idrar kaçırma; bir anda gelen ve karşı konulamayan idrara çıkma hissinin tuvalete henüz ulaşamadan idrar kaçırılması ile sonuçlanması şeklinde tanımlanabilir. Daha önce de ifade edildiği gibi yaş ve cinsiyet fark etmeksizin her bireyde şekillenebilen bu problemin en genel nedenleri soğuk hava ve su sesi olarak kabul edilebilir. Soğuk hava ve su sesinin mesanenin ani kasılmalar sonrasında boşlamasına neden olduğu bu nedenle de sıkışma tipi idrar kaçırmada bu tetikleyicilerin önemli rol oynadığı saptanmıştır.

Bireyler için yaşamın en önemli sorunları arasında olan idrar kaçırmanın kendilerince utanılacak bir durum olarak görülmesi nedeniyle çoğu zaman sorunu ifade etmekte geç kalınır. Ancak grip veya diş ağrısı kadar sıradan bir hastalık olarak kabul edilerek derhal bir uzmana başvurulması halinde sıkışma tipi idrar kaçırma tedavi edilebilir.

İdrar yolları konusunda uzmanlaşmış hekimlere başvurmanız halinde gerekli test ve kontrolleri yapacak olan hekimler, idrar kaçırma noktasında hangi tedavilerin uygulanabileceğini saptayacaktır. Hem ilaçlarla hem de çeşitli egzersizlerle ortadan kaldırılabilecek nitelikte olan sıkışma tipi idrar kaçırmanın nasıl bir yöntemle giderileceğine uzman hekiminiz karar verecektir. Genellikle sık idrara çıkma ile görülen sıkışma tipi idrar kaçırma durumlarının Diyabet, gibi çok ciddi hastalıkların belirtisi olabileceği de söylenebilir.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Uygulanır?

İdrar kaçırma tiplerinden en yaygını olan sıkışma tipinde aşağıdaki tedavi yöntemleri kullanılarak kesin çözümler bulunması amaçlanır.

Mesane Egzersizleri: Mesane veya idrar torbası olarak ifade edilen organımızın işleyişini düzenleyen kaslar çeşitli egzersizlere tabi tutularak yüksek oranda idrarı tutabilecek bir duruma getirilebilir. Temel amacı idrar torbasındaki kapasitesini arttırmak olan bu egzersizler, kesinlikle hekim kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Kabızlığın Engellenmesi: da yapılan çalışmalar sonrasında sıkışma tipi idrar kaçırmaya neden olan bir unsur olarak saptanmıştır. Bu nedenle hekiminiz eşliğinde uygulayacağınız beslenme programı ile hem kabızlığı önleyecek hem de hastalığa karşı etkin çözümler getirebileceksiniz.

Alkol, Baharat ve Kafein Tüketmeme: Vücut üzerinde ciddi olumsuzluklara neden olabilecek söz konusu maddelerin tüketimini azaltarak hem vücudunuzu daha sağlıklı bir konuma getirebilir hem de idrar kaçırmayı tetikleyen  bu maddeleri ölçülü kullanarak idrar kaçırma sorununuza çözüm bulabilirsiniz.