Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Hamilelikte İdrar Kaçırma

Hamilelikte İdrar Kaçırma Neden Olur?

Hamilelik sırasında idrar kaçırma çok sık görülen sorunlardan bir tanesidir. Genellikle aşırı idrara çıkma hissi ile başlayan problem, sonrasında tuvalete yetişememeyle sonuçlanabilir.

Mesaneyi kontrol edememe sonucu gerçekleşen idrar kaçırma yoğunluğu, kişiden kişiye göre değişebilir. Hamilelikte idrar kaçırma , kimileri için hafif geçen bir süreç olurken, kimileri için oldukça yoğun yaşanan bir durumdur.

Çoğu anne adayı, hamilelikte idrar kaçırma sorununu yaşasa da, bunu doktoruyla paylaşan kişilerin sayısı oldukça azdır.  Hamilelikte idrar kaçırma, çoğu kişinin sıklıkla başına gelen bir durumdur  ancak kişinin hayatını önemli ölçüde etkilediği  durumlarda bu sorun için mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir.


Hamilelikte İdrar Kaçırmanın Sebepleri

Stres Bazlı İdrar Kaçırma / Stres Bazlı İnkontinans: Öksürmek, hapşırmak, kahkaha atmak gibi karın basıncını etkileyen olaylar sonucu meydana gelen idrar kaçırma çeşididir. Mesane ve idrar yolu arasında bulunan kaslar, karın kaslarının kasılması sonucunda düzgün çalışmayabilir ve bu da hamilelikte idrar kaçırmaya sebep olur.

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma / Sıkışma Tipi İnkontinans: Aniden gelen ve engellenemeyen idrara çıkma hissiyle beraber tuvalete yetişememek ile sonuçlanan bir idrar kaçırma türüdür. 

Hamilelik, kadınların vücut fonksiyonlarını ve hormonlarını sürekli etkileyen, değiştiren bir dönemdir. Bu dönem içerisinde anne adaylarının böbrek fonksiyonları da oldukça etkilenir. Böbrekten geçen ve süzülen kan oranı, artış gösterdiği için, daha sık idrara çıkma hissi ve sıkışmayla sonuçlanabilir. Bu da hamilelikte idrar kaçırma olarak adlandırılan inkontinans problemini tetikleyen sonuçlardan sadece bir tanesidir.

Başka bir sebep de bebeğin büyüme aşamasında rahmin genişlemesi ve  idrar torbasını yukarı ve geriye doğru ittirmesidir. Mesanenin bu hareketi de idrara çıkma aktivitelerinde artışa ve idrar tutamamayla sonuçlanabilir.

Hamilelikte idrar kaçırmanın bir başka sebebi de hamilelik sırasında salgılanan progesteron hormonudur. Progesteron hormonunun artışıyla idrar yolu ve mesane arasındaki sfinkter kası gevşer ve durumu meydana gelebilir.

Aşırı kilolu olmak, obezite, daha önce geçirilen normal (spontan vajinal) doğumlar, Kilosu 3.5-4 ve üzerinde beklenen bebekler hamilelikte idrar kaçırmanın önemli sebeplerinde birkaçıdır. Ayrıca bu dönemde mesane duvarlarında oluşan hassasiyet; idrar yollarını, enfeksiyona açık hale getirir. İdrar yolu enfeksiyonunun bir sonucu olan idrar kaçırmanın önlenmesi için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Böylece sizin ve bebeğinizin sağlığı için en uygun tedavi yöntemini belirlenebilir.


Hamilelikte İdrar Kaçırmayı Artıran Durumlar:

·       35 yaş üzeri gebelik

·       Aşırı kilo alımı

·       Daha önceki normal doğumlar

·       Pelvik taban ameliyatı

·       

·       Kronik öksürük

·       Aşırı kafein tüketimi

·       Genetik yatkınlık

·       Çeşitli akciğer rahatsızlıkları

·       Sigara kullanımı

·       Diyabet (Şeker hastalığı)

·       Bebeğin ağırlığının fazla olması

·       Astım

·       Hareketsiz yaşam tarzı / Spor yapmamakHamilelikte İdrar Kaçırma, Doğum Sonrasında da Devam Eder mi?

Hamilelikte idrar kaçırma sorunu  yaşayan pek çok kadın, doğum sonrasında da bu sorunla karşı karşıya gelebilmektedir. Ancak bu sorunun tedavisi için doktorunuzla birlikte kararlaştırabileceğiniz birçok yöntem de bulunmaktadır.

 

Hamilelikte İdrar Kaçırma Tedavisi

Herhangi bir şekilde idrar yolu enfeksiyonuna sahip olup olunmadığını tespit etmek amacıyla ürologunuz, idrar kültürü ve anti-biyogram testlerinin uygulanmasını uygun görebilir.  Hamilelik sırasında tespit edilen idrar yolu enfeksiyonunun giderilmesi için acil tedavi sürecine başlanması gerekmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan idrar kaçırma durumlarında tedavi yöntemi olarak cerrahiye başvurmak yerine doktorunuzun önerebileceği hafif egzersizler ile hamilelikte idrar kaçırmanız önemli ölçüde azalabilir. Tüm bunların yanı sıra hamilelik sırasında idrar kaçırmada kullanılabilecek günlük mesane pedleri sayesinde yaşam kalitenizi önemli ölçüde arttırabilirsiniz.  Size uygun tedavi yöntemini ve hayatınızı kolaylaştıracak mesane pedlerini önermesi için mutlaka doktorunuza danışın.

Hamilelik sırasında idrar kaçırma ile başa çıkmak için TENA yanınızda. TENA Mesane Pedi serisi ile hamilelik sırasında idrar kaçırma ile başa çıkabilirsiniz.