Pelvik Taban Egzersizleri

Pelvik Taban Egzersizleri

Pelvik taban egzersizi; idrar kaçırma ve mesanede ortaya çıkan problemlerin kontrol altına alınması adına uygulanan yöntemlerden bir tanesidir.

İdrar kaçırma; çeşitli şekillerde ortaya çıkan ve bireylerin sosyal yaşamını ciddi anlamda olumsuz etkileyen durumlardan bir tanesidir. Özellikle utanç duygusunun baş göstermesi sebebi ile çözümü konusunda çeşitli sorunların yaşandığı idrar kaçırmada, hekim kontrolünde gerçekleşecek uygulamaların etkin çözümler sunabileceğini ifade etmek doğru olacaktır. Cinsiyet ve yaş ayırt etmeksizin hemen hemen her yaş insanda görülebilen bu probleme karşı pelvik taban egzersizi uygulayarak siz de başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. Peki, bu uygulama nasıl gerçekleştirilir faydaları nelerdir? Gelin bu sorulara hep birlikte yanıt verelim!

Pelvik Taban Egzersizi Aslında Nedir?

Tıbbi literatürde Kegel egzersizleri olarak da bilinen kas egzersizleridir. Temel hedefi  pelvik taban kasların çalıştırılması ve idrar kesesinden istemsiz bir şekilde çıkan idrarın mesane içerisinde tutulmasını sağlamasıdır. Öncesinde sizin için uygun olup olmadığını hekiminizle görüşerek kendisiyle birlikte karar vermeniz gereken bu egzersizlerin kısa vadede çözüm sunması çok tercih edilmesine neden olur.

Pelvik Taban Egzersizi Nasıl Uygulanır?

Kegel egzersizlerini yapmadan önce, bir süre hazırlık aşamasını gerçekleştirmelisiniz. Bu hazırlık aşaması  sayesinde egzersizlerden daha etkin sonuçlar alınabilmektedir.

Kegel egzersizine başlamadan önce tuvaletteyken idrarınızı tutmayı ve bırakmayı denemelisiniz. İdrarınızın istemsizce dışarı çıkışına neden olan kasları bir şekilde uyararak daha güçlü hale getireceğiniz bu uygulama sayesinde, egzersizler tamamlandığında sosyal yaşantınızda daha sorunsuz bir süreç yaşayacaksınız. Tuvaletteyken uygulamasını en az 3-4 kez tekrar ederek kasları uyardıktan sonra aşağıdaki adımları harfiyen uygulamalısınız.

 Peki Kegel egzersizleri nasıl yapılır?

          Egzersizleri uygulamak için 3 farklı pozisyonu tercih edebilirsiniz. Dizlerinizi hafif açabilir, yatabilir veya ayakta durabilirsiniz,

          Egzersize başlarken gaz çıkarmamak için çaba sarf ediyormuşçasına makat kısmındaki kaslarınızı sıkmalısınız. Gazınız varmışçasına kaslarınızı sıkmanız daha başarılı sonuçlar verecektir. Kaslarınızı sıkarken kalça ve bacaklarınızı hareket ettirmeli ve bölgedeki gerginliği fazlası ile hissetmelisiniz,

          Makat kısmındaki kaslarınızı gerdikten sonra sanki idrarınız varmış gibi idrarınızı boşaltmalı ve bir anda idrarınızı tutuyormuş gibi yapmalısınız. Bu uygulama sayesinde egzersiz seansları tamamlandığında idrarınızın tamamen kontrol altına alınabildiğini görebileceksiniz.

Egzersizlerin sonunda istenen iyileşme durumunu yakalayamamışsanız pelvik taban egzersizi konusunda yanlış kasları kullanmış olabilirsiniz. Bu konu hakkında mutlaka hekiminize danışmanız gerekir.

Pelvik Taban Egzersizlerini Daha Başarı Kılmanın İpuçları

Hekimlerinizin size önerdiği uygulamaları gerçekleştirdikten sonra başarı oranınızı arttıracak bazı yardımcı hareketler ile mesane kaslarınızın hiç olmadığı kadar güçlü olmasına yardımcı olabilirsiniz. Böylelikle günlük yaşamınızda sizi oldukça zor durumda bırakacak idrar kaçırma olaylarını hayatınızdan tamamen çıkarabilecek ve daha sağlıklı bir idrar kesesine sahip olabileceksiniz. Peki, günlük yaşamda bir işle uğraşırken veya ofisteyken pelvik taban egzersizine yardımcı olacak ne tür hareketler yapabilirsiniz?


•          Kegel egzersizlerini hayatınızın içine yerleştirerek bir iş yaparken dahi egzersizleri uygulamayı denemelisiniz. Böylelikle daha kısa sürede daha etkin sonuçlar alabileceğinizi vurgulamak gerekir,

•          İdrarınızı durdurma konusunda yaptığınız uygulamaları günde en az 1 defa uygulamalısınız. Böylece daha güçlü bir kas yapısına sahip olabileceksiniz,

•          Egzersizleri gerçekleştirirken doğru kas grubunu çalıştırdığınızı net bir şekilde anlayabilmek için parmaklarınızla kontrol sağlayabilirsiniz,

•          İdrar kaçırma durumunun ortaya çıkacağı hapşırma veya ağır bir şey kaldırmadan önce mutlaka pelvik taban egzersizlerini gerçekleştirin,

•          Gün içerisinde bol bol su tüketerek kaslarınızı kontrol altına alacak durumların ortaya çıkışını sağlayın. Ancak idrarınızın olması ihtimali üzerine değil gerçekten olduğu durumlarda tuvalete gidin.