Hamilelikte idrar sızdırmalarının hayatınıza engel olmasına izin vermeyin

Bu senaryoya alışkın olabilirsiniz. Hamilesiniz ve acilen idrara çıkmanız gerek. Anahtarı ön kapınızın sıkışan kilidinde çevirmeye çalışıyorsunuz. Kendinizi en sonunda banyoya atmayı başardığınızda biraz idrar kaçırmış oluyorsunuz. Yalnız değilsiniz. Her yaştan kadın hamilelik sırasında hapşırma, öksürme ve hatta gülme nedeniyle küçük ya da büyük miktarda sızdırma sorunu yaşayabilir.  Bu yazıda bu sorunun nedenlerine bakacağız ve bu şaşırtıcı derecede yaygın sorunla başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı harika ipuçları sunacağız.

Kadınlar hamilelik sırasında neden idrar kaçırır?

Hamileyken daha sık idrara çıkma ihtiyacı duymanızın pek çok nedeni var ve bunların hepsi son derece normal.
 
  1. Hamilelik sırasında kan hacmi yavaş yavaş artar ve böbreklerin daha fazla idrar üretmesine neden olur. Bu nedenle tuvalete daha sık gitmeniz gerekir. Büyümekte olan bebekle birlikte rahminiz de büyüyeceğinden, mesaneniz üzerinde baskı meydana gelecektir. 
  2. Bağ dokularınızı ve eklemlerinizi doğuma hazırlayan hormonlar, idrar akışını kontrol eden kasları zayıflatır ve (hem hamilelikte hem de doğum sırasında yaygın bir durum) , pelvik taban ve mesanenize daha da fazla baskı yapar. Bu da idrar yolunuzun etrafındaki desteği etkileyerek küçük sızdırmaların yaşanmasına neden olur. 
  3. Gece boyu bir (veya birden fazla kere) idrara çıkmak için yatağınızdan kalkıyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, uzandığınızda bacaklarınızda ve ayaklarınızda tutulan sıvının kan damarlarınıza geri dönmesidir. 
  4. Ayrıca stres kökenli adı verilen bir durum da yaşayabilirsiniz. Bu durum, güldüğünüzde, öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda mesanenizdeki baskı arttığında ve biraz idrar kaçırdığınızda meydana gelir. Bu son derece yaygın bir durum olduğundan endişelenmeniz gereksizdir. 

Hamilelik sırasında sızdırdığım sıvı her zaman idrar mı?

Hamilelik sırasındaki sızdırılan sıvılar genellikle idrardır. İç çamaşırınıza koyduğunuz pedin üzerindeki sıvı sarımtıraksa büyük ihtimalle idrardır. Amniyotik sıvı sızdırmasının yaşanabileceğinden endişeleniyorsanız, doktorunuz veya ebenizle iletişime geçin. Hızlıca yapılacak bir tarama, işlerin olması gerektiği gibi yürüyüp yürümediğini belirleyerek içinizi rahatlatır.

Hamilelik sonrası idrar sızdırma

Bebeğiniz doğuma hazır olduğunda, organlarınız (mesane ve üretra da dahil olmak üzere) bu yeni hayata biraz yer açabilmek için yer değiştirmiş olacaktır. (İdrar yolunuz, vajinanız ve anüsünüzü çevreleyen) esnemiş ve her yöne doğru uzamış olacaktır. Sabırlı olun ve doğumdan sonra vücudun kendini yeniden toparlamasının zaman alabileceğini unutmayın.
 
Doğumun mesanemdeki etkileri ne olacak?
Doğum sırasında itme ve kasılma hareketleri yapmak gerekeceğinden dolayı pelvik taban kasları ister istemez etkilenecektir. Bu da doğum sonrasında mesane kontrolünün biraz kaybedilmesi anlamına gelebilir. Bu durum tamamen doğal ve son derece yaygındır. Kendinize, sizin ve vücudunuzun toparlanmak için zamana ihtiyacı olduğunu ve milyonlarca kadının bu durumu yaşadığını hatırlatın.

Bu idrar sızdırmalar ne kadar sürecek?

Bunlar genellikle hamileliğin son dönemlerinde ve doğum yaptıktan sonraki birkaç hafta içinde yaşanır. Aynı zamanda da ara sıra ve daha uzun bir dönem içerisinde tek tük kazalar yaşanması da yaygın bir durumdur. 
 
Sızdırmalar sık olsa da, bu sorunun hayatınızı etkilemesine izin vermemelisiniz. TENA Lady ürünlerini kullanarak rahatlayabilir ve başınıza istenmeyen bir olay geldiğinde, nerede olursanız olun, koşullar ne olursa olsun, kuru kalarak, kötü koku olmadan kendinizi güvende hissedebilirsiniz.
 
Fakat daha ciddi bir mesane probleminiz olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla konuşmak her zaman için en doğru çözüm olacaktırolmadan kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

İdrar sızdırmalarını azaltabilecek dört adet harika ipucu

1. Pelvik tabanınızı güçlendirin 
Güçlü bir pelvik taban, idrar sızdırma riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Burada  evinizde yapabileceğiniz ve pelvik taban kaslarınızı güçlendirecek bazı basit egzersizler bulabilirsiniz. Her yaştan kadın, bu egzersizleri günde birkaç dakika yapmanın gerçekten faydalı olduğunu söylemekte. Egzersizler, kendilerini daha güvende ve vücutları üzerinde kontrol sahibi olarak hissetmelerini sağlıyor. 
 
Yeni doğum yapmışsanız, pelvik tabana fazla baskı yüklememek için bu egzersizleri yatarak yapmanız daha iyi olur. Fakat hemen hemen her yerde pratik yapabilirsiniz. Araba kullanırken, otobüste giderken hatta işyerinizde bile! 
 
2. Tuvalete giderken acele etmeyin
Bu konuda hepimiz hata yaparız! Stres altındayken tuvalete koşma ihtiyacı yaygındır. Bu asla iyi bir fikir değildir. Mesanede küçük bir miktar bile idrar bırakma, idrar yolu enfeksiyonu yaşama riskini artırır. Bu nedenle mesanenizi her zaman tamamen boşaltmaya çalışın. Verebileceğimiz bir başka harika ipucu ise tuvralette öne doğru eğilmektir. Bu, mesanenin boşaltılması için vücudunuzun alabileceği en etkili pozisyondur. 
 
3. İki tuvalet ziyareti arasında geçen süreyi uzun tutmaya çalışın.
Hamileliğin son dönemlerinde, mesaneniz, bebeğin baskı yapması nedeniyle daha az idrar tutar. Doğal olarak, doğumun ardından mesane yavaş yavaş daha fazla idrar tutmaya alışır. 
 
Genel olarak günde 4-8 defa veya her 4-6 saatte bir idrarınızı yapmalısınız. Ortalama mesane kapasitesi 300-500ml civarındadır - bundan daha az idrar yaptığınızı hissediyorsanız, tuvalet ziyaretleri arasındaki süreyi uzatmaya çalışın. Bu da mesanenizin tutabileceği idrar miktarını artıracak ve aynı zamanda da son derece önemli olan pelvik taban kaslarını çalıştıracaktır. 
 
4. Daha az su içmeye çalışmayın
Sık sık idrara çıkıyorsam, daha az su içmeliyim, diye düşünmeniz son derece doğal. Fakat bu düşüncenin ne kadar yanlış olduğunu belirtmemiz gerek! Mesanenizi kontrol etmekte zorlanıyorsanız bile, özellikle de bebek emziriyorsanız içtiğiniz su miktarını asla azaltmayın. Daha az sıvı almak susuz kalmaya ve de idrarınızın daha konsantre hale gelmesine neden olur. Bu da mesaneyi tahriş ederek, mesane dolu olmasa bile tuvalete gitme ihtiyacı oluşturacaktır. Asla susuz kalmayın - su içmek, sindirime yardımcı olur, kabızlığı azaltır ve idrarı sağlıklı tutarak mesane veya idrar yolu enfeksiyonu yaşama riskini azaltır.  

Daha iyi bir alternatif varken neden standart pedler kullanasınız?

Standart bir günlük ped kullanmak, bu sızdırmalarla başa çıkmada tercih edeceğiniz ilk yöntem olabilir. Bu ürünler faydalı ve evinizde zaten bu tür ürünler bulunuyor olsa da, idrar kaçırma sorunu için özel olarak tasarlanmadıklarını unutmayın. TENA Lady ürün gamı size bu konuda yardımcı olabilir. Ürünlerimiz, sızdırmalar, kötü kokular ve nem konusunda üçlü koruma sağlar ve benzersiz microPROTEX™ teknolojileri sayesinde son derece emicidir. Bu üstün özelliklerine rağmen bir regl pedinden daha büyük değillerdir. Serinin tamamına buradan göz atın ve doğru ürünü bulma konusunda bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.