Zıplarken İdrar Kaçırma Neden Olur?

Zıplarken İdrar Kaçırma Neden Olur?

Zıplarken idrar kaçırma kişilerin en sık karşılaştığı idrar kaçırma problemlerinden bir tanesidir. Zıplarken, gülerken, hapşırırken idrar kaçırma gibi problemlerin çeşitli nedenleri olabilmektedir. Kişilerin zıplarken idrar kaçırması kendilerini kötü hissetmelerine neden olmaktadır. Bu doğrultuda pek çok kişi zıplarken, gülerken, hapşırırken idrar tutamama durumunu önemsemez. Ancak söz konusu , idrar kaçırma durumunun sık sık tekrarlaması bir problemin varlığının göstergesidir. Zıplarken, gülerken ya da hapşırırken idrar kaçırma; çeşitli hijyenik ve sosyal problemleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle yaş ilerledikçe meydana gelen idrar kaçırma problemleri zıplama, gülme ve hapşırma nedenlerinden kaynaklanabilmektedir. Zıplarken ve gülerken idrar kaçırmalar hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelebilmektedir. Ancak söz konusu problemlerin kadınlarda çok daha sık bir şekilde meydana geldiğini ifade edebiliriz. Peki, gülerken ve zıplarken meydana gelen idrar kaçırmaların kadınlarda erkeklere göre neden çok daha fazla meydana gelmektedir? Gelin hep birlikte bu soruya cevap arayalım. 

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Daha Sık Meydana Gelir?

İdrar kaçırma problemi hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelen bir problemdir. Ancak geceleri ve idrar kaçırma problemleri kadınlarda çok yoğun bir şekilde gözlemlenmektedir. Çünkü kadınların ve erkeklerin mesaneleri ve idrar yolları birbirinden farklıdır. Bu da her iki cinsin farklı hastalıklar ile karşılaşmasına neden olmaktadır.

Fazla doğum yapan kadınlar, zor doğum yapan kadınlar ve menopoza giren kadınlar yoğun bir şekilde gece idrar kaçırma problemi ile karşılaşabilmektedir. Ancak bazen hiç doğum yapmayan kadınlarda dahi geceleri idrar kaçırma problemi meydana gelebilmektedir. Bu durum mesane kaslarının zayıflaması ile ilgilidir. Zayıflayan mesane kasları sık sık idrar kaçırmaya ve geceleri idrar tutamama durumunun meydana gelmesine neden olmaktadır.

Yukarıda bahsedilen nedenlerin yanı sıra sık idrara çıkma ve idrar kaçırma problemi sigara tüketimi, aşırı kilo, ve rahim ameliyatı gibi nedenlerden dolayı da sık sık meydana gelebilmektedir. Bunun yanı sıra kadınlar da idrar kaçırmanın en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Sıkışma tipi idrar kaçırma olarak ifade edilen idrar kaçırma tipi kadınlarda hem gece hem de gündüz meydana gelebilmektedir. Özellikle tuvalete yetişemeyen kişilerde küçük, birkaç damla idrar kaçırma oluşabilmektedir. Bu noktada en önemli problem idrar torbasında baskılanmayan ve engellenmeyen kasılmaların meydana gelmesidir. Bu durumu yaşayan kişiler hayatları boyunca devamlı tuvalet arar ve tuvalete yakın bir yerlerde dolaşmayı tercih ederler. Özellikle uzun yol yolculukları bu kişilere göre değildir. bu doğrultuda idrar kaçırma kişilerin hayatını tamamen etkileyebilmektedir. Ancak pek çok kişi sık sık idrara çıkmanın metabolizmalarının çalıştığının bir göstergesi olduğunu düşünür ve doktora gitmekten kaçınır. Her ne kadar çok su içmek sık idrara çıkmaya neden olsa da idrar kaçırmanın ve tutamamanın bir nedeni değildir. Bu doğrultuda eğer sık sık idrar kaçırma ve sık sık idrara sıkışma gibi problemler yaşıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz idrara sık sık çıkma probleminizin nedenini araştırarak bir çözüm yöntemi sunacaktır.

İdrar Kaçırma Nasıl Tedavi Edilir?

İdrar kaçırma sürekli tekrarlıyorsa bir doktor ile görüşmelisiniz. Doktor yukarıda bahsedilen nedenleri göz önüne alarak sizden çeşitli testler talep eder. Talep edilen bu testler doğrultusunda elde edilen sonuçlar ile idrar kaçırma problemi tedavi edilebilir. Burada en önemli nokta doğru testlerin yapılması ve idrara sık sık çıkma probleminin nedenin doğru bir şekilde öğrenilmesidir.