Sızdırmalarla Kegel egzersizleri ile başa çıkın

En etkili egzersiz

Günde yalnızca beş dakika gibi kısa bir süre boyunca pelvik taban egzersizi yapmanın sızdırma risklerini azaltabileceğini ve hatta ortadan kalkmalarını sağlayabileceğini biliyor muydunuz? Nasıl yapacağınızı kavradıktan sonra bu egzersizleri her yerde ve her zaman yapabilirsiniz üstelik başlamak için asla geç değil.
 
Adım adım pelvik taban sağlığı:
 
  • Egzersizleri uzanarak yapmakla işe başlayın. Bu pozisyon, kasları sıkıp bırakmayı daha da etkili hale getirecektir.
  • Kasların yerini belirlemek için, arka taraftaki kasları sıkmakla işe başlayın. Ardından vajina ve üretra etrafındaki kasları sıkmaya devam edin. Vajinanızda bir şeyler tutuyormuş gibi kaslarınızı sıkın. Kalçalarınız ve baldırlarınız rahat olmalıdır. İki saniye sıkıp iki saniye dinlenin. Yapabildiğiniz kadar tekrar edin..
  • Kasların yerini belirlemek için idrar yaptığınız zaman yarıda kesin ve tekrar yapın. Pelvik kaslarının tam olarak nerede olduğunu anlamanızın en etkili yollarından biri budur.
  • Güç kasması. Pelvik taban kaslarını olabildiğince sıkın ve bırakın. Kasları beş saniye boyunca sıkın. Ardından beş saniye boyunca serbest bırakın. 5-10 kere tekrar edin.
  • Dayanıklılık kasması. Mümkün olduğunca uzun bir süre orta bir güç seviyesinde sıkın. Kasları 60 saniye boyunca sıkmayı deneyin. Bunu güç kasması egzersiz setini her bitirişinizden sonra yapın.
  • Acil ihtiyaç kasması. Kasları iki saniye boyunca sıkabildiğiniz kadar sıkın. Ardından iki saniye boyunca serbest bırakın. Bunu günde 5-10 kez tekrar edin. Ayrıca hapşırık, öksürük veya kahkahanın geldiğini hissettiğiniz her zaman yapın.