kadınlar sahilin keyfini çıkartıyor

Öksürürken İdrar Kaçırma Neden Olur?

Öksürürken İdrar Kaçırma Neden Olur?

Öksürürken idrar kaçırma durumu bireylerin en çok karşılaştığı durumlar arasında yer alır. Öksürme vücuttaki çeşitli kas gruplarının uyarılmasına neden olan bir vücut refleksidir. Özellikle mesane kısmındaki kasların uyarılmasına neden olan öksürmenin vücut üzerindeki olumsuz etkisi, genellikle idrar kaçırma gerçekleştiğinde söz konusu olur.

Kadın ve erkek bireylerin fizyolojik farklılıkları nedeniyle öksürme sonucunda kadınlar idrar kaçırırken bu durum erkeklerde kadınlardaki kadar gözlemlenmeyebilir. Nedenleri farklı olmakla birlikte benzer şekillerde görülen öksürürken idrar kaçırma ile alakalı nedenleri detaylı bir şekilde ele almak gerekir. 

Öksürürken İdrar Kaçırma Neden Olur?

Öksürürken idrarınızın aniden boşalması nedeniyle yaşadığınız sorunu sosyal bir problem olarak görmek ve kendinizden utanmak yerine bunun bir hastalık olduğunu kabullenmeniz gerekir. Çünkü idrar kaçırma, mesane bölgesindeki kasların fonksiyonlarını yerine getirememesi sonucu görülen bir problemdir. Çözüm olarak bu kasların etkin bir hale getirilmesi gerekse de, bu kasların çalışmamasına ya da yeterince fonksiyon göstermemesine neden olan durumlara bakmak gerekir.

İdrar yollarında görülen enfeksiyon, idrar kanalındaki veya mesanedeki diğer sorunlar öksürürken idrar kaçırma problemlerinin şekillenmesine neden olabilecek durumlardır. Bu durumların yanı sıra diyabet, prostat büyümesi ve böbrek taşları da öksürürken idrar kaçırmanın en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Kadınlar özelinde zor gerçekleşen doğumların idrar kaçırma noktasında en önemli nedenlerden bir tanesi olduğunu ifade etmek gerekir. Bu durumda kadınların bir uzman hekime başvurması ve muhtemel durumları ortadan kaldırmak adına mutlaka yardım talep etmesi gerekir.

Öksürürken İdrar Kaçırma Nasıl Giderilir?

Öksürürken idrar kaçırma durumundan kurtulmak ve hayatınıza daha sağlıklı bir şekilde devam edebilmek adına birtakım önlemler alabileceğinizi ifade etmek gerekir. Bir kısmı cerrahi bir kısmı da cerrahi olmayan çözüm yöntemleri arasından en uygun olanı seçerek, hayatınızda utanç verici olduğunu düşündüğünüz ama aslında bir sağlık sorunu olan idrar kaçırmadan kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Pelvik Taban Egzersizleri

Pelvik taban egzersizleri veya bilinen diğer adı ile Kegel egzersizleri mesane bölgesindeki kasların düzenli antrenmanlar yaparak uyarılmasını sağlayan egzersizlerdir. Temelinde mesane kaslarının düzenli aralıklarla kasılması ve gevşetilmesi olan bu egzersizleri doğru bir şekilde gerçekleştirdiğinizde diğer sağlıklı bireyler gibi idrarınızı tutabilecek ve öksürme gibi ekstrem durumlarda dahi idrar kaçırma ile karşılaşmadığınızı gözlemleyebileceksiniz. Ancak bu egzersizleri uygularken hekiminizin size yönelttiği uyarıları dikkate almalı ve doğru kas gruplarını çalıştırdığınızdan emin olmalısınız.