Sıkça sorulan sorular

Aşağıda, idrar kaçırma konusunda en yaygın soruları bulabilirsiniz.

Belirtilerim TENA Lady web sitesinde okuduklarımdan farklı, ne yapmalıyım?
TENA Lady’de en yaygın mesane zayıflığı/idrar tutamama sorunlarını detaylandırdık. Bu nedenle tam olarak sizin belirtilerinize değinmemiş olabiliriz. Yapabileceğiniz en iyi şey doktorunuza danışmaktır. Tam sizin durumunuza özel bir çözüm sunabilirler. İpuçları için, doktoruma ne sormalıyım sayfamıza göz atın.
Mesane zayıflığının yalnızca yaşlıları etkilediğini sanıyordum.
Mesane zayıflığı son derece yaygındır. Hatta, 35 yaş üzerindeki her üç kadından birinin istemeden idrar kaçırmayı deneyimlediğiniz söyleyebiliriz. Hamilelik, çocuk doğurma ve menopozdan kaynaklanmasının yanısıra beslenme ve hayat tarzı da bu durumda bir rol oynayabilir. İdrar tutamama bölümümüzde türleri ve nedenleri konusunda daha fazlasını okuyabilirsiniz.
Peki mesane zayıflığı sorunum hakkında ne yapabilirim?
İdrar kaçırmanın pek çok türü ve nedeni olabileceği için sorununuz hakkında doktorunuza danışmak yapılabilecek en iyi şeydir.  Bununla beraber yapmanız da yardımcı olabilir. Kegel egzersizleri olarak da bilinen bu egzersizler, çoğu kadının deneyimlediği sızdırmaları önlemede, azaltma ve ortadan kaldırmada oldukça etkilidir. İşin sırrı tutarlı bir biçimde pelvik taban kaslarınızı mümkünse her gün çalıştırmaktan geçer. Egzersiz ipuçları için, pelvik tabanı güçlendirme konusundaki sayfamıza göz atın. Pelvik taban eğitimi konusunda sabırlı olmaya çalışın; genellikle her hangi bir değişiklik gözlemlemek için yaklaşık 3 ay gibi bir zaman gerekebilir. Bu arada, TENA Lady ürünleri size sızdırmalar ve kötü kokudan korunmanızda yardım edebilir. Kendiniz denemek için ücretsiz bir numune sipariş edin.
Kegel veya pelvik taban egzersizleri mesane zayıflığımı azaltmada faydalı olacak mı?
Her bünye farklı olsa da, pelvik tabanınızı her gün çalıştırdığınız takdirde, üç ay içerisinde bir miktar gelişme görmeniz mümkündür. Herhangi bir gelişme görmemeniz veya ne yaptığınızdan emin olmama durumunda, lütfen doktorunuz veya uzman fizyoterapistinize danışın. Egzersiz ipuçları için, pelvik tabanı güçlendirme konusundaki sayfamıza gidin.
Daha az sıvı alımı sızdırmaları azaltmada etkili olur mu?
Hayır. Az sıvı almak, idrarınızın daha konsantre olmasına ve bu sebeple mesaneyi tahriş ederek daha sık idrara çıkmanıza neden olacaktır. Normal miktarda ancak ne içtiğinizi düşünerek için. Alkolün diyüretik bir etkisi vardır ve kafein mesaneyi tahriş edebilir; her ikisi de sıkışma hissi ve tuvalete daha sık gitme ihtiyacı yaratabilir. Bu nedenle ölçüyü kaçırmamaya çalışın. Ayrıca yatmadan önce fazla içmemek de faydalı olabilir. İdrar tutamama ile yaşarken yapabileceğiniz sağlıklı yaşam tercihleri hakkındaki sayfamızda daha fazlasını okuyun.
Seyahat etme konusunda endişelerim var, ya tuvalet bulamazsam?
Mesane zayıflığı sorununuz sizi yapmayı sevdiğiniz şeylerden alıkoymamalı. Verilebilecek en iyi tavsiye bir planınızın olmasıdır. Nereye giderseniz gidin kendinizi güvende, kuru ve ferah hissetmenize yardımcı olacak doğru TENA Lady ürününü bulmakla işe başlayın ve el bagajınızda veya çantanızda yedek ürün bulundurun. Aynı zamanda pelvik tabanınızı güçlendirmek de sızdırmaları azaltmanın harika bir yolu. ve etkinlikler sayfamızda daha fazlasını okuyun.
Seks sırasında sızdırma yaşar mıyım?
Karbonize içeceklerden, alkol ve kahve alımından kaçınmak ve seks öncesi mesanenizi boşaltmak gibi mahrem anlarda içinizi biraz olsun rahatlatmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Aynı zamanda mesanenizi güçlendirmenin ve sızdırmaları azaltmanın harika bir yolu.. Ayrıca bunların seksten aldığınız zevki artırma gibi de bir avantajı var; ne duruyorsunuz hadi egzersize başlayın! Mesane zayıflığı ve mahremiyet hakkındaki sayfamızda daha fazlasını okuyun.
Bir adım geri gidip mesanenin nasıl çalıştığını hatırlayalım.
Yemek yediğinizde ya da bir şeyler içtiğinizde vücudunuz sıvıları emer. Sonrasında böbrekleriniz atık maddeleri filtreleyerek mesaneye sürekli ve hafif bir akıntı halinde geçen idrarı oluşturur. Mesane dolduğunda, beyninize tuvalete gitmeniz gerektiğine dair bir sinyal verir. Tuvaletteyken mesanenizi boşaltmaya karar verdiğiniz anda, beyniniz sinyal göndererek mesanenizin kasılmasını ve pelvik taban kaslarınızın gevşeyerek idrarın geçmesine izin vermesini sağlar. Herkesin yapısı farklı olsa da, çoğu kişi günde ortalama olarak 4 ila 7 defa ve geceleri ara sıra olmak üzere idrara çıkar. İdrar tutamama bölümümüzden daha fazla bilgi edinebilirsiniz.
Hangi TENA ürününü kullanmalıyım?
Hepsinin amacı bütün gün kendiniz emniyette, kuru ve güvenli hissetmenizi sağlamak olan pek çok harika ürünümüz mevcut. Küçük miktarda sızdırmalardan, güvenli ve gizli koruma sağlayan külotlara dek, ürün bölümümüzde ihtiyaçlarınıza en uygun ürünü bulabilirsiniz.
Neden TENA Lady? Normal pedlerimi kullanamaz mıyım?
Normal pedlerle benzerlik gösterseler de, TENA Lady ürünleri özel olarak regl kanamasından daha sulu ve daha büyük miktarda gelebilecek idrarı hızla içine hapsetmek üzere tasarlanmıştır. Ayrıca, idrardaki bakteriler çürümeye başladığında ortaya çıkan kötü kokulardan korunmanız için geliştirilmiştir. Kendiniz deneyin ve ücretsiz bir TENA Lady numunesi sipariş edin.
TENA ürünlerinin kullanımı güvenli mi?
Evet. TENA Lady ürünleri yalnızca sızdırma ve kötü koku konusunda koruma sağlamakla kalmaz aynı zamanda sıvıyı hızla emerek, cildinizin de kuru, mutlu ve sağlıklı kalmasını sağlar. Hammaddelerimizin tümünü dikkatle seçmeleri, değerlendirmeleri ve onaylamaları için her zaman cilt sağlığı ve toksikoloji konusunda deneyimli, özel uzmanlarla çalışırız. Ayrıca üniversiteler ve organizasyonların uzmanlığından faydalanır ve tedarikçilerimizle tüm malzeme ve ürünlerde en yüksek kalite standartlarını uygulamak üzere yakın bağlantı halinde çalışırız. Daha fazla sorunuz varsa lütfen çekinmeyin: bizimle iletişime geçin.
TENA Lady pedlerimi nasıl atabilirim?
Lütfen TENA pedleri çöp kutusuna veya mevcutsa bir sıhhi ped kutusuna atın. Çevremizi düşünerek ürünleri tuvalete atmayın. Çoğu TENA Lady ürününde, kullanılmış pedinizi yeni pedin plastik ambalajına sararak atabilirsiniz.