Hasta Olan Yakınım Oldukça Fazla Yardıma İhtiyaç Duyuyor

Hastanıza bakma yolunuz, onun fiziksel durumuna ve sizden ne kadar destek beklediğine bağlıdır.
 
Ayakta durabiliyor ve kendi ağırlıklarını taşıyabiliyorlar mı? Zamanlarının çoğunu yatakta mı geçiriyorlar? Giyinmelerine ve temizliklerine yardımcı olmanız için size mi ihtiyaç duyuyorlar? Hastanız bu tanımlardan herhangi birine uyuyorsa, bu bölüm sizin için demektir. Buradan, hastanıza daha iyi bakma konusunda pratik ipuçları edinebilirsiniz.

İyi hijyen

Hastanızın sağlığı ve rahatlığı için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri de ona kişisel hijyen konusunda yardımcı olmaktır. Bu kişisel bakımın son derece mahrem bir yönü olduğu için hasta bakımı sağlayan bazı kişiler başlangıçta utanma duygusu yaşayabilir. Bu konuda zorlanabilecek olsanız da, hastanıza yardım etmek hasta bakımının en tatmin edici yönlerinden biri olacaktır. Hatta aranızdaki bağı da güçlendirebilir. 
 

Yaşlılarda cilt bakımı

Bildiğiniz gibi, yaşlandıkça cildimiz de yaşlanır. Cildimiz oldukça hassaslaşır. Yaşlıların, kendi hassas ciltleri için tasarlanmış özel bir hijyen rutinine ihtiyaç duymalarının nedeni de budur. Bu durum, özellikle de idrar ve dışkının cildi tahriş edebileceği ve cilde zarar verebileceği durumlarında yaşanır. Nazik temizleme ve koruma, cilt tahrişini ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca hastanızın kendini temiz, konforlu, ferah ve sağlıklı hissetmesini sağlayabileceğinden rahatlatıcıdır. Bu durum özgüvenini de artırabilir. 
 
Cilt bakımı için üç adımın dikkate alınması gerekiyor: temizleme, iyileştirme ve koruma. TENA cilt bakım serisi size bu konuda yardımcı olabilir. Yaşlı ve hassas ciltler için özel olarak üretilmiştir.

Cilt bozulması ve yatak yaraları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, yaşlı cildi, ona zarar verebilecek olan idrar ve dışkıdan korumak önemlidir. Hastanızı temizlerken, cildinin durumunu her gün düzenli olarak kontrol etmeye çalışın. Ardından, herhangi bir cilt bozulması işaretleri gördüğünüzde, durum kötüleşmeden önünü alabilirsiniz. sorunu yaşayan birinin cildinin bakımı için, inkontinans ve hijyen bölümümüze göz atın.
 
Bakımını üstlendiğiniz kişi uzun saatler boyunca yatakta kalıyor ve pozisyonunu düzenli olarak değiştiremiyor olabilir. Durum buysa, ciltlerinde bozulma ve basıncın neden olduğu ülser ve yaralar oluşma riski mevcuttur. Hastanızın pozisyonunu sık sık ve düzenli olarak değiştirmesine yardımcı olarak bu tür risklerden kaçınabilirsiniz. Her ikiniz de, bu etrafta hareket etme faaliyetini günlük bir egzersiz olarak görebilirsiniz. Hastanızı canlandırmak ve yatakta yatmanın etkisini azaltmak için ona kısa bir masaj yapmak da iyi bir fikir olabilir. Yatak yaralarını önleme konusunda daha fazla bilgi için doktorunuza danışın.

İnkontinans ürünleri

Bakımını üstlendiğiniz kişi, zamanının çoğunu yatakta mı geçiriyor? sorunu mu yaşıyor? Bu nedenle, geleneksel yetişkin bezi veya kemerli Flex ürünleri gibi amaca uygun olarak tasarlanmış inkontinans ürünleri kullanmak en iyisidir - orta ila ağır sorununa karşı koruma sağlamak için tasarlanmış ürünler gibi.
 
Hastanız için doğru emicilik seviyesine sahip inkontinans ürününü bulmak için, TENA ürün seçme aracını kullanın.
 
İnkontinans ürünlerimizi kullanma ve değiştirme konusunda adım adım bir rehber için, değiştirme rehberi sayfamızı ziyaret edin.

Güvenli bir şekilde yatağa girme ve yataktan çıkma

Bakımını üstlenmiş olduğunuz kişi, yataktan çıkmak için yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Onu kaldırmak ve hareket ettirmek, sırtınıza oldukça fazla yük binmesini sağlayabilir. Bu nedenle Ergonomi bölümümüzdeki güvenli kaldırma konusundaki pratik ipuçlarına göz atmanın yararı olacaktır.

Etrafta hareket etme

Hastanız sizin de yardımınızla hareket edebiliyorsa, bunu yapmalarına yardımcı olmanız çok doğru. Az miktarda düzenli egzersizin bile kaslarının sağlıklı kalmasına ve moralinin düzelmesine faydası olacaktır. Fakat bunu yapmadan önce, etrafta hareket etmesi için evinizin yeterince güvenli olduğundan emin olmalısınız. Daha fazlasını öğrenmek için Evde güvenlik bölümüne göz atın.

İyi beslenme ve sıvı alımı

Hastanız, tuvalete daha sık gitmeye ihtiyaç duymamak için daha az sıvı alma eğilimi gösterebilir. Fakat bu durum sorunlar yaratabilir. İdrarının daha da konsantre olmasına neden olarak sağlık risklerinin ortaya çıkmasına yol açabilir. Hastanızı, doğal susama hislerine göre, normal ölçüde sıvı alması için teşvik etmeye çalışın. 
 
Yemek saatlerinin beslenmeden çok daha fazla anlamı vardır. Bir yemeğin beslenmeden çok daha fazlası olduğunu hatırlamak önemlidir. Ayrıca, sizin ve hastanızın birlikte katılabileceği sosyal bir faaliyettir. Belki de sizinle oturup yemek yemesi bu anı paylaşması ve gülüp eğlenmesi için diğer aile üyelerini de davet etmek istersiniz. Arkadaşlığınız, hastanızın sağlık ve moralini düzeltmeye yardımcı olacaktır. 

Diğer insanlarla bağlantıda olduğunu hissetme

Ne kadar yaşlanırsak yaşlanalım, birimizin elimizi tutmasını, sırtımızı sıvazlamasını veya sıcak bir kucaklama isteriz. Yalnızca aile üyeleri veya arkadaşlarla bağlantıda kalmak bile kendimizi iyi hissettirir. Zamanımızın çoğunu yalnız geçiriyorsak, bu hisler daha da önemli bir hal alır.
 
Hastam bakımında deneyimli kişiler, bize küçük faaliyetlerin ve birlikte bir şeyler yapmanın bile bakımını üstlenmiş olduğunuz kişinin gününü aydınlatabileceğini söyler.
 
Sizin ve hastanızın birlikte yapabileceği faaliyetler için, Yapabileceğiniz faaliyetler bölümünü ziyaret edin.

Yardım istemekten çekinmeyin.

Hasta bakımında deneyimli kişilerle  konuştuğumuzda bize tavsiye ettikleri ilk şeyi diğer insanlardan yardım ve destek almaktır. Bunlar aile üyeleri, arkadaşlar, yerel topluluk veya hükümet sosyal hizmetleri olabilir.