İdrar Kaçırma Ve Unutkanlık

Unutkanlaşma

Bakımını üstlendiğiniz kişi unutkanlaşıyor mu? Hatta aklı karışıyor ve kendisiyle anlaşmak zorlaşıyor mu? İşin iyi yanı, sevdiğiniz kişinin bu durumu yaşaması durumunda onlara yardımcı olmak veya onları desteklemek için yapabileceğiniz pek çok şey olması. 
 
Sevdiğiniz kişiye yardım edebilmeniz için, onların genel akıl sağlığını anlamanız önemlidir. Kendileriyle ilgili farkındalık durumuna göre, hasta bakımınız umduğunuzdan daha zor olabilir. Bunama veya Alzheimer sorunları varsa, size giysi değiştirme ve temizlik konusunda yardım edebilecek birini isteyebilirsiniz.
 
Aşağıda, açıkça düşünme ve kendini ifade etme yetisini kaybetmiş olan hasta yakınınıza yardımcı olma konusunda bazı ipuçları bulunur.
Belirtilerin farkına varma
Bakmakta olduğunuz kişi, tuvalete gitme konusunda bazı uyarı işaretleri veriyor olabilir. Örneğin yerinde kıpırdıyor, giysilerini çekiştiriyor veya ayağa kalkıp oturuyor olabilirler. Onu yakından ve sık olarak izlemelisiniz. Yardımınıza ihtiyaç duydukları zamanı anlayabilmek için davranışlarını tanımaya çalışın.
Düzenli alışkanlıklar edinme
Hastanız tuvalete gitme ihtiyacı duyduğunda hazırlıklı olmak önemlidir. Bu da onun sakin ve rahat olmasını sağlayarak hasta bakım rolünüzü daha da kolaylaştıracaktır. Doğru ürünlerini edinmek, iyi bir başlangıç noktası olacaktır. Ayrıca onu düzenli tuvalet alışkanlıkları geliştirme konusunda teşvik etmenin de faydası olacaktır. Tuvalete gitmeye ihtiyaç duydukları zamanı fark etmekle, kendilerine olan güvenlerinin de korunmasına yardımcı olacaksınız.
İleriye dönük plan yapma
Doğru ürünlerin elinizde bulunması, bakım sağlama işinizi çok daha kolay hale getirecektir. İyi hazırlanmış olmanız, sevdiğiniz kişinin kendini temiz ve rahat hissetmesini kolaylaştıracaktır. ürünleri, , mühürlenebilir poşetler ve ekstra bir set giysinin bulunduğu bir kit sayesinde, hastanıza gereken durumlarda daha hızlı yardım etmeniz mümkün olacaktır. Sevdiğiniz kişiyi gün içinde dışarı çıkarmayı planlıyorsanız, hangi tuvaleti kullanacakları veya onları nerede temizleyip giysilerini nerede değiştireceğiniz konusunda da planlar yapmaya çalışın.
Destek sunma
Hastanız daha ileri düzeyde sorunu yaşamaktaysa,  tuvaleti kullanmaya ihtiyaç duyduğunda yardımcı olabilirsiniz. Onu, sizin de yardımınızla tuvalete gitmek için cesaretlendirebilirsiniz. İhtiyaç duyduğunda tuvalete gidebilmesi için doğru zamanlamayı belirlemeye çalışabilirsiniz. Bu zamanları saptadıktan sonra, planınıza bağlı kalarak onun her gün aynı saatte tuvalete gidişini takip edin.
 
Bu da düzenli alışkanlıklar elde etmelerine ve inkontinans kazalarının potansiyel olarak azalmasına yardımcı olabilir.