Yaşlılar İçin Ev Güvenliği

Yaşlılar için güvenli bir ev

Hasta yakınına bakım sağlayan biri olarak, hastanızın hareket edebilmesi konusunda herkesten fazla siz yardımcı olabilirsiniz. Hareket edebildiği sürece, daha özgür hissedeceği için, bu onun için çok önemli olacaktır.
 
Hastanızla beraber, kendi evinde veya sizin evinizde zaman geçirmek, risklerin farkına vararak hareket olanaklarını tehdit edebilecek kazaların önlenmesine yardımcı olacaktır. Bu konuya şöyle yaklaşabilirsiniz. 
 
İlk önce şu durumlardan herhangi birinden şikayetçi olup olmadığını düşünün:
  • Mobilite sorunları
  • Denge sorunları
  • Azalan motor beceriler
  • Görme sorunları
  • Bunama, akıl karışıklığı ve diğer zihinsel kısıtlamalar
Hasta yakınınız yukarıdaki sorunlardan birini yaşamaktaysa, kendinizi onun yerine koyun. Evinde tıpkı onun gibi hareket etmeye çalışın. Zeminleri, halıları ve kilimleri kontrol edin - kayıyorlar mı? Hasta yakınınızın kullanabileceği merdivenlerden siz de çıkın. Kendinize ayakkabı veya terliklerin yeri iyi kavrayıp kavrayamadığını sorun. Trabzan sağlam mı? Tuvalete gidip gelmesi kolay mı? Banyo küveti veya duşa girip çıkması güvenli mi?

Bir numaralı tehlike

Yaşı ilerlemiş bir insanın hareket kabiliyetini olumsuz etkileyebilecek en büyük tehlike, düşmektir. Düşmeler, kolayca kırık kemikler, çürükler ve yeniden düşme korkusu duymak ile sonuçlanabilir. Yaşlı kemikler, genç kemiklerden daha kolay kırılır, iyileşmeleri daha yavaştır ve eskisi kadar sağlam olmazlar. Düşmeler, özellikle de mutfak veya merdivenlerde gerçekleşirse ciddi yaralanmalara neden olabilir - bu nedenle düşmeleri önlemek için elinizden geleni yapın. Sevdiğiniz kişi, hareket kabiliyetini kaybederse, büyük bir sorun haline gelebilir. Bunun nedeni artık kendi başlarına banyoya gidemeyebilecek olmalarıdır.

Siz ne yapabilirsiniz?

Evde sevdiğiniz kişinin düşmesine neden olabilecek riskleri en aza indirmek için bazı değişiklikler yapın. Uygun ürünler ve cihazla satın alın ve yerleştirin - onların etrafta rahat ve güvenli bir şekilde hareket etmelerine yardımcı olacak ürünler. 
 
Evinizi düşmeye karşı güvenli bir hale getirmek hakkında daha kapsamlı bir rehber için, TENA’nın ev güvenliği kontrol listesini indirin (PDF).