Sırtı Korumak

Sizi, yani hastaya bakım sağlayanı korumak

Sizin de keşfetmiş olabileceğiniz gibi, birine bakmak, yani onun yataktan çıkmasına, giyinmesine, tekerlekli sandalyeye binip inebilmesine ve diğer işlere yardımcı olmak, defalarca kaldırma ve eğilme anlamına gelebilir. Aslında vücudunuz için potansiyel riskler almakta olduğunuzu söyleyebiliriz. Mesela, mobilyalarınızı nasıl yerleştirdiğiniz, hastanızı olası bir tehlikeden koruyack önemli bir detay olabilir. Bu nedenle kazaları önlemek önemlidir. Aksi takdirde kendinizin ve hatta hastanızın incinmesine neden olabilirsiniz. Neyse ki, kendinizi kas zorlanması ve diğer incinmelerden korumanın yolları mevcut. Bunlar, ergonomi alanına giren şeyler.
 
Ergonomi, hareket etme ve kaldırma tarzınız ve etrafınızdaki objelerin - örneğin yatak, sandalye ve masalar gibi - yerleşim düzeni hakkındadır. Aşağıdaki ergonomik ipuçları sayesinde vücudunuzun zarar görme riskini azaltacaksınız. Yalnızca hastanızın rahatlık düzeyini artırmakla kalmayacak, aynı zamanda da onları yıllarca desteklemeye devam edebileceksiniz.
Sırtınızı koruyun
Sırtınız da dâhil olmak üzere incinme riskini, aşağıda tanımlanan güvenli ağırlık kaldırma tekniğiyle öğrenerek azaltabilirsiniz. Ayrıca, hasta bakımı ortamınızdaki kazaların riskini azaltmak için alabileceğiniz tedbirler de mevcuttur.
Güvenli ağırlık kaldırma
Hastanızı rahat ve güvenli bir şekilde kaldırmak için bu altı adımı takip edin:
  1. Hastanıza mümkün olduğunca yakın durmayı unutmayın.
  2. Ayaklarınız hastanıza bakacak şekilde, son derece dengeli bir şekilde durabilmeniz için ayaklarınızı ve sırtınızı konumlandırın.
  3. Sırtınızı kaldırma sırasında koruyabilmek için dizlerinizi çömelme pozisyonunda bükerek kaldırmaya hazırlanın. Sırtınızın dik olmasını sağlayın ve kaldırmak için karın kaslarınızı kullanın.
  4. Kaldırma sırasında hastanıza mümkün olduğu kadar yakın durun. Bu da eğilme veya vücudunuzu öne bükme sırasında sırtınızın incinmesini önleyecek. Ayrıca hastanızı bir yandan diğer yana, veya sırtüstü yatarken yüzüstü gelecek şekilde döndürmenin de etkili bir yöntemi mevcut.
  5. Onları kesintisiz ve akıcı bir hareketle kaldırın veya transfer edin. 
Hastanızı kaldırabilmek için özel kaldırma ekipmanları satın alabileceğinizi biliyor muydunuz?
Kaldırmayı güvenli hale getirecek diğer ipuçları
Mükemmel bir hasta bakımı ortamı için şunları yaptığınızdan emin olun:
  • hastanızın sandalyesi ve yatağının yanındaki sehpa aynı yükseklikte olmalı;
  • yataklarına her iki taraftan da ulaşabilmelisiniz;
  • hastanızı hareket ettireceğiniz alanda önünüzde herhangi bir engel olmamalı; 
  • sırt desteklerinin pozisyonunu kolayca ayarlayabilmelisiniz.
Güvenlik ve rahatlık için yatak ve sandalyeleri ıslanmaya karşı korumaya alın
Bazen hastanızın kullandığı üzerine uzandığı veya oturduğu şeyler ıslanır. Bu bir kanepe, koltuk, yatak, baza veya halı olabilir. Bu da zeminlerin ıslak ve kaygan olmasını ve size ve hastanıza tehlike riski oluşturmasına neden olabilir.
 
Bundan kaçınmak için, kaplamaları kumaş koruyucu bir sprey ile su geçirmez hale getirmeye ne dersiniz? Ayrıca yatak ve oturulacak yerleri, tek kullanımlık örtülerimizle de koruyabilirsiniz - daha fazlasını keşfedin
 
Evinizi hasta bakımı için daha güvenli hale getirme konusunda ipuçları için Ev güvenliği bölümümüze göz atın.