Cilt Sağlığı

Yaşlılarda cilt sağlığı

Hastanızın cildinin sağlıklı olmasına ve zarar görme riskinin azaltılmasına yardımcı olabilirsiniz. Belki de onların cilt sorunlarına ve hassasiyetine uygun bir günlük cilt bakımı rutini oluşturdunuz bile. Yine de, hassas ciltlerinin bakımı için daha fazla bilgi edinmek faydalı olabilir.

Cilt nasıl değişir

Hastanızın cildinin yıllar içinde nasıl değiştiğini fark etmişsinizdir. Yaşlandıkça, cildimiz yağ oranını kaybeder ve bir zamanlar olduğu kadar pürüzsüz olmaz. Daha ince ve zayıf bir hal alır. Çizikler, kesikler veya şişliklerin iyileşmesi daha uzun sürebilir. 
 
Çeşitli faktörler, cildin uzun dönemde zarar görmesine neden olabilir:
 
  • sağlık durumu,
  • sigara içme, 
  • kuru hava,
  • yeterli sıvı almamak,
  • stres,
  • yıllarca güneş banyosu yapmış olmak,
  • cildin durumundaki değişiklikler yetersiz beslenmenin sonucu da olabilir.
Ayrıca, cilt yaşlandıkça doğal koruyucu yağlarını daha az üretmeye başlayacaktır. Bu da kırışıklıklara, kuruluğa ve yaşlılık lekelerine yol açar. 
 
Bu faktörlerin tümü, yaşlı bir kişinin cildinin zarara karşı risk altında olmasına yol açar. Sevdiğiniz kişinin cildini inkontinanstan olabildiğince korumanız gerekmesinin nedeni de budur. Kontrol edilmediği takdirde idrar ve/veya dışkı ona zarar verebilir. En çok korumaya ihtiyaç duyan bölgeler, kalça, genital bölge, pelvis ve rektum arasında (perineal cilt) kalan alandır.

Hassas cildi koruma

Yaşlı ve sorunu yaşamakta olan kişiler için yaygın bir cilt sorunu mevcuttur (inkontinansla alakalı dermatit, İAD). Buna perineal dermatit adı verilir ve hoş olmayan bir kızarıklığa yol açar. Cildin nem ve idrar ile dışkıda bulunan kimyasal maddelerle ile en fazla temas ettiği zamanlarda meydana gelir. Sonuç olarak, cilt tahriş olur ve bozulur. 
 
Fakat, sevdiğiniz kişiyi bu durumdan koruyabilirsiniz. Bu sorunu zaten yaşamaktaysalar, daha iyi hissetmeleri ve görünmeleri için durumlarını iyileştirmeye çalışın.

Doğru ürünleri bulma

Sevdiğiniz kişi idrar veya dışkı kaçırdığında, onları nazik bir temizleyici ile temizlemeyi unutmayın (cildi kurutan normal sabunlardan kaçının). Ayrıca bir nemlendirici veya cilt bariyeri veya koruyucu uygulayın. TENA Vücut Temizleme Kremi, sorunu yaşayan yaşlı kişilerin ciltleri için gereken üç maddeyi de içerir ve özel olarak formüle edilmiştir. 
 

Diğer pratik ipuçları

Sevdiğiniz kişinin özel (perineal) bölgelerindeki cildin sağlığını korumaya nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda daha fazla ipucu için hijyen rutinimizi indirin (PDF).