Doğru mu, yanlış mı?

Hasta Bakımı: Doğru Mu Yanlış Mı?

Hasta bakımı üstlenmek kolay değildir. Zaman zaman kendinizi suçlu, stres altında veya huzursuz hissedebilirsiniz. Bu olumsuz duyguların altında yatan şeyler hakkında düşünmenin yardımı olabilir. Bunlar genellikle yanlış anlamalar sonucu ortaya çıkar - hasta bakımı konusunda aklınızda yerleşmiş olan yanlış bilgiler gibi. 
 
Fakat gerçekleri öğrendikçe bu yanlış bilinenleri aklınızdan silebilirsiniz. Böylece hasta bakımına daha iyi bir bakış açısı ile yaklaşabilirsiniz.
"Her şeyi kendi başıma halledebilirim"
Şöyle düşünebilirsiniz: ebeveynlerim üç çocuk büyütmüş, ben de bir tek kişiyle başa çıkabilirim. Fakat kronik veya ciddi bir hastalığa sahip, ileri yaştaki bir yetişkinin bakımı, çocuk bakımı kadar kolay değildir. Bu tür hasta bakımı, huzursuz edici, yorucu veya ezici olabilir. Ebeveynliğin de yorucu olabilmesine karşın, pek çok ilerlemeye şahit olur ve pek çok mutluluk anını deneyimlersiniz. Çocuk bakımına kıyasla, durumu iyi olmayan yaşlı yakınınızın bakımının çok daha zor olduğunu görebilirsiniz.
 
Tavsiye:  Her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışmayın. Başkalarından yardım ve destek alın. Bu konuda arkadaşlarınız, aile üyeleriniz, komşularınız, diğer hasta bakımı sağlayanlar veya profesyonellerle konuşun. Hasta bakımınızı daha da kolaylaştırmak için yardım isteyin.
"Hastama bakmakta bana yardımcı olacak doğru kişileri bulmam kolay"
Bu bazen kolay olabilir. Aileniz ve arkadaşlarınız size yardım etmek isteyebilir. Onlara tam da ihtiyaç duyduğunuzda, iyi sağlık hizmetleri profesyonelleri - yani hoşlandığınız ve güvendiğiniz kişiler - bulabilirsiniz ve bu kişiler, hastanıza mümkün olan en iyi tedavi ve bakımı sunmada size yardımcı olurlar. Fakat her şey bu kadar basit değil. Tıbbi görevlilerin, aile veya arkadaşların onun için yeterince şey yapmadığını düşünebilirsiniz.
 
Tavsiye: Hasta bakımınızda görev alan profesyoneller veya diğer kişilerden memnun değilseniz, başkalarını arayın. Arkadaşlarınız veya deneyimli hasta bakanlara tavsiyeleri konusunda danışın veya internette yüksek puan almış olan sağlık profesyonelleri arayın. İşin sonunda, her şey sizin ve hastanızın rahat olmanız, tedavilerin sorunsuz olması ve her ikinizin de mutluluğu içindir.
"Herkes nasıl hissettiğimi ve neye ihtiyacım olduğunu anlıyor."
Etrafınızdaki insanların, hastanızın bakımı için ne kadar sıkı çalıştığınızı görmesini beklemeyin. Bu nedenle yardıma ihtiyacınız olduğunu da fark etmeyebilirler. Fakat bu bir hata olur. Başkaları sizin dünyanızı anlayamayabilir. Hastanız ile yaptıklarınızın ve hayatınızın farklı yönlerini görmeyebilir, bazen verdiğiniz mesajları anlayamayabilir veya fark etmeyebilirler.
 
Tavsiye: Başkalarına, en basit şekilde kendinizi nasıl hissettiğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu açıkça anlatın. Sizin veya hastanızın ihtiyaçlarını iletirken dürüst ve açık olun. Diğerlerinin de durumunuz hakkında yanlış fikirler edinmesi nedeniyle huzursuz olmayın.
"Hastamın sağlığı kötüye gidiyor; demek ki ben hastama iyi  bakamıyorum."
Eğer hastama bakmak için daha fazla zamanım olsaydı, yorgun veya kızgın olmasaydım, daha iyi bir ilaç temin edebilseydim,  sağlık durumu daha iyi olurdu, diye düşünebilirsiniz. Fakat durum bu olmayabilir.
 
Tavsiye: Kendinize bu kadar yüklenmemeye çalışın. Hasta bakmı üstlenmiş biri olarak elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz. Hastanıza bakan iyi tıbbi profesyoneller mevcutsa ve sağlığı kötüye giderse, bu sizin veya doktorun hatası demek değildir. Yapabileceğiniz en iyi şey, bakmakta olduğunuz kişinin mümkün olduğu kadar mutlu ve rahat olduğundan emin olmaya çalışmaktır.
"Şu anda hasta bakmak için fazla yoğunum"
Hiçbirimiz, hasta bakımına tam olarak hazır sayılmayız. Hasta bakan rolünü üstlendiğimizde, genellikle diğer sorumluluklarımızı terk etme olanağımız yoktur. Çalışmaya ve çocuklarımıza bakmaya devam etmemiz gerekebilir. Evimizin işlerini de yapmaya devam etmemiz lazım gelebilir. Hasta yakınımızın bakımını yapmanın yanı sıra. Hayat böyledir.
 
Tavsiye: Endişelenmemeye çalışın - planlama sayesinde hasta bakım sorumluluklarınızı hayatınıza dâhil edebilirsiniz. Başarılı, deneyimli hasta bakanlar, zamanlarını organize etmenin önemini bilir. Bunu yaparsanız, hasta bakım görevlerinizle daha iyi başa çıkabilir ve onları diğer sorumluluklarınız ve ilgi alanlarınızla dengeleyebilirsiniz.
 
Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, plan yapma konusunda bazı ipuçları ve fikirler için buraya tıklayın.