Hasta Olan Oakınınız ile Yapabileceğiniz Aktiviteler

İkinizin de hoşlanacağı aktiviteler

Sevdiğiniz bir kişiye evde bakmak, sıkıcı bir rutin haline gelebilir. Onu rahat tutmak için aynı görevleri düzenli olarak, her gün yapmanız gerekir. Buna ek olarak, bir zamanlar aktif ve aklı başında olan o sevdiğiniz kişinin, yaşla ilgili hastalıklar nedeniyle yapabilecekleri ciddi ölçüde sınırlı olabilir. Böyle bir durumda fiziksel ve zihinsel aktivitelere hâlâ ihtiyaç duyduklarını unutmuş olabilirsiniz. 
 
Bakımını üstlendiğiniz kişi artık tenis veya satranç oynayamayabilir. Fakat hâlâ keyif alabileceği pek çok şey mevcuttur. Daha da iyisi, birlikte yapabileceğiniz pek çok aktivite vardır. Aşağıda size ilham verecek 21 farklı fikir bulabilirsiniz. Bu listeyi indirmeye (PDF) ve rutininize biraz eğlence katmaya ne dersiniz? Ardından bunları hasta bakımı zaman çizelgenize dahil edin.

Sevdiğiniz yaşlı kişiyi eğlendirmenin 21 yolu

 1. Yürüyüşe çıkın - yaşadığınız binanın etrafında veya kuşları beslemek için parkta bir yürüyüş gibi. Temiz hava ve egzersiz harikalar yaratacaktır.

 2. Müzik dinleyin; mümkünse birlikte şarkı söyleyin - özellikle de sevdiğiniz kişinin sevebileceği eski şarkıları. (Bilim insanları müziğin, özellikle de şarkı söylemenin bunama sorunu yaşayan kişilerle iletişim kurmaya yardımcı olduğunu keşfetmiştir.)

 3. Sesli olarak bir kitap, gazete veya dergi okuyun. Çoğumuz iyi bir hikaye dinlemekten hoşlanırız.

 4. Birlikte bir masa veya kart oyunu oynayın veya bir yapboz yapın. Bu, zihninizin çalışmasına yardımcı olacaktır.

 5. Bir film veya eski popüler dizilerden birini izleyin (TV veya DVD). Ardından senaryo ve favori karakterleriniz konusunda fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

 6. Birlikte resim boyayın, çizim veya resim yapın. Yaratıcı olmak son derece keyiflidir.

 7. Kare bulmaca, Sudoku veya resimli bulmacalar çözün. Bunlar, zihni çalıştırmak için idealdir.

 8. Bir aile üyesine yıldönümü, doğum günü veya yaklaşmakta olan bir bayram için (yılbaşı veya Ramazan Bayramı gibi) kart yazın. Her ikinizin de tanıdığı ve sevdiği bir kişiye zaman ayırmak hoşunuza gidecektir.

 9. Bir arkadaşınızın evcil hayvanı ile birlikte sizi ziyaret etmesini sağlayın. Şirin bir köpek veya kedi, hasta bakımı ortamının havasını değiştirebilir.

 10. Çiçek veya tohum dikin veya birlikte evdeki bitkileri sulayın. Büyümekte olan bitkiler size ilginç bir konuşma konusu sağlayacaktır.

 11. Çiçek toplayın ve birlikte bir buket hazırlayın. Güzel renkler ve kokular kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 12. Haftalık yemek menüsü hazırlayın. Böylece hayal gücünüzü harekete geçirebilir ve heyecanla bekleyebileceğiniz bir şey yaratabilirsiniz.  

 13. Birlikte bir eğlence parkı, hayvanat bahçesi, müze veya yakınlardaki tarihi bir yere araba, otobüs, tramvay veya tren yolculuğu yapın. Harika bir macera yaşayabilirsiniz.

 14. Yalnızca ikiniz veya diğer aile üyeleri/arkadaşlar ile piknik yapın. Temiz hava almak için harika bir fırsat daha!

 15. Birlikte kek veya kurabiye pişirin. Evde kapalı kaldığınızda hafif fiziksel egzersizler yapmak iyidir. 

 16. Farklı egzotik meyveler alın ve bunları birlikte yerken, isimleri ve geldikleri ülkeler hakkında konuşun. Bu, sağlığınız için iyi ve hayal gücünüzü harekete geçiren bir deneyim olacaktır.

 17. Halka açık bir yerde banka oturarak ortamı seyredin. Oldukça şaşırtıcı kişiler veya şeyler görebilirsiniz. 

 18. Birlikte dans edin, vücudunuzu esnetin veya jimnastik yapın. Hareket etmek ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir.

 19. Evinizde kendi spa/güzellik salonunuzu yaratın. Sevdiğiniz kişiye manikür yapın veya birlikte bir yüz maskesi uygulayın. Eğlenceli ve size iyi gelen bir aktivite olacaktır.

 20. Eski dergilerden resimler keserek bir albüm yapın. Sevdiğiniz kişi, hoşuna giden bir konu seçebilir.

 21. Birlikte eski fotoğraf albümleri, aile için önemli eşyalar veya tebrik kartlarına bakın. Bunlar, belleği çalıştıracak ve paylaşabileceğiniz hikayeler bulmanızı sağlayacaktır.
Yukarıdaki önerileri her zaman hatırlamak ister misiniz? ''Sevdiğiniz kişi ile yapabileceğiniz 21 aktivite'' kılavuzunu PDF formatında indirin.