Maria'nın Hikayesi

Maria ve gelini

“Gelinim sayesinde, artık eskiden olduğu kadar büyük bir sorun değil.”
 
“Mesanemin kontrolünü kaybederek en sevdiğim koltuktaki yastığı ıslattığımda çok utanmıştım. Koltuk benim bile değildi. Kalça kırığımın iyileşmesini beklediğim bir dönemde oğlum Henryk ve karısı Anna ile kalmaktaydım. Torunum, banyoda uzun süre kalmamı mesele yapınca çok kızmıştım. Yastıktaki lekeleri çıkarmaya çalışıyordum! Kendimi utanmış hissettim.
 
Anna koşarak geldi ve ona da sertçe kendi işine bakmasını söyledim. Durumu atlattığımı sanıyordum ama Anna’nın gözünden hiç bir şey kaçmaz.
 
Doktora gitmem gerektiğini ima etmeye başladı ama bu beni daha da kızdırdı. ‘Doktorun birine mesanemi kontrol edemediğimi söyleyecek değilim!’ diye düşündüm. Sorunun, kalçam iyileştiğinde geçeceğini sandım ama daha da kötüleşti.
 
Bir akşamüstü Anna mutfağa gelerek aşağı kattaki tuvaleti kullandığım pamuk pedle tıkadığımı söyledi. Evdeki herkesin sorunumu bildiğini, çünkü burunlarının koku alabildiğini anlattı! Ne kadar utandığımı anlayabilirsiniz, fakat biraz sakinleştikten sonra, Anna’nın beni doktora götürmesine izin verdim.
 
Doktorumuz bu konuda çok anlayışlıydı. Her hafta benim sorunumu yaşayan en az üç hasta gördüğünü söyledi. Sorunun ne kadar yaygın olduğunu duyunca çok şaşırdım.
 
Bir kaç ay sonra, aileme daha da yük olmak zorunda kaldım. Kalçamın durumu eskisinden daha kötü bir hal aldı ve tekerlekli sandalyeye mahkûm oldum. Her şey çok huzursuz ediciydi fakat Anna ve ben mücadele ettik. Bunun bizi daha da yakınlaştırdığını söyleyebilirim - ne de olsa size tuvalet konusunda yardımcı olan birine karşı dürüst olmalısınız! 
 
En iyisi de, Anna ve doktorumuzdan aldığım bilgiler sayesinde artık eskisi kadar utanmam gerektiğini düşünmüyorum. Utanç verici sızdırma veya kokulardan korkmadan, torunlarımla birlikte rahatça sohbet edebileceğimi hissediyorum. Kendimi daha güvenli hissettirdiklerinden dolayı hem gündüz hem de gece boyunca inkontinans pedleri kullanıyorum. Yaşlandığım ve sorunlu bir kalçam olduğu için bu konuda yapabileceğim fazla şey yok fakat aile hayatımın tadını hala çıkarabiliyorum - bunun uzun süre devam etmesini umuyorum!”