İnkontinans Türleri

Yaygın inkontinans türleri

Hastanıza mümkün olan en iyi bakımı sunmak istiyorsunuz. Bu nedenle hangi tür sorununun yaşandığını bilmeniz faydalı olacaktır. Bu bilgiler ile, hastanızın durumu için doğru ürünleri sunma konusunda ve durumlarını daha etkili bir biçimde idare etme konusunda daha bilgili olacaksınız. Bu da onların kendini rahat ve güvenli hissetmesini sağlar.
 
Aşağıda, yeni inkontinans türünü ve farklı neden ve belirtilerini tanımlamaktayız. Bazıları kadınlar, bazıları erkeklerde görülen durumlardır. En yaygın türler, ve sıkışma inkontinansıdır - bir kişinin bu iki türü aynı anda deneyimlemesi de mümkündür. 
Stres İnkontinansı (Sİ)
Kısaca olarak kısaltılan bu durum, kadınlar için en yaygın türdür. Erkek inkontinansının %10'u bu türdendir. Bu durum, mesaneyi destekleyen pelvik taban kaslarının zayıflamasıyla meydana gelir. İster gülüyor, ister öksürüyor olun, mesanenizdeki baskı artar. Pelvik taban kasları, idrarın tamamını içinde tutabilmek adına yeterince kasılamaz. Miktarın bir kısmı sızar - genellikle küçük bir miktar fakat bazı durumlarda bu miktar daha da fazla olabilir.

Kadınlar - Stres inkontinansı, kadınları genellikle hamilelik sırasında, çocuk doğurmanın ardından ve 40 yaşından sonra etkiler. Bunlar, pelvik taban kaslarının zarar görmüş ve/veya zayıflamış olabileceği zamanlardır. Fakat kadınlar bu tür bir sorunu her yaşta yaşayabilir. Üç kadından biri, bu durumu hayatlarının herhangi bir anında yaşar. Genellikle, spor yapan genç kadınların başına gelen bir sorundur.
Sıkışma İnkontinansı
Buna ''aşırı aktif mesane'' adı da verilir. Bu durum, ani bir idrara çıkma isteği duyduğunuzda ve mesane kendine engel olamadan otomatik olarak idrarı dışarı attığında oluşur. Vücut genellikle bir tür uyarıda bulunabilir veya bulunmayabilir. Oldukça büyük miktarda idrar sızdırması yaşanabilir. Ortalama bir kişi, mesanesini günde dört ila sekiz defa boşaltır. Hastanız bundan daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyor mu? Gece boyunca düzenli olarak tuvalete gitmek için pek çok defa uyanıyor mu? Bunun nedeni olabilir.

Erkekler - Sıkışma inkontinansı, erkeklerde en yaygın olarak yaşanan türüdür. Bunun nedeni genellikle genişlemesidir.
Kadınlar ve erkekler için diğer inkontinans türleri

 • Bazı kişiler, fiziksel veya akılsal bir hastalıkla oluşan zorluklar nedeniyle banyoya zamanında yetişemez. Onlarda, fonksiyonel inkontinans adı yaşanan bir durum mevcuttur.   


 • Bu, biri diğerinden daha fazla fark edilebilir olan ve sıkışma inkontinansının bir birleşimidir.

 • Nörolojik Mesane Bozuklukları
  Bazı kişilerde, beyin mesane ile doğru biçimde iletişim kuramaz. Sonuç olarak mesanelerini kontrol edemez veya tam olarak boşaltamazlar. Bu türden , çeşitli hastalıklar nedeniyle oluşabilir. Hastanızın bu tür bir sorunu yaşadığını düşünmekteyseniz, acele karar vermeyin. Bunun yerine, onu mümkün olan en kısa zamanda bir doktoru görmeye götürün. Profesyonel bir teşhis, içinizi rahatlatabilir.
Erkekler için diğer inkontinans türleri
 • sonrası sızıntı
  Bu durum, mesanenin (üretra) tamamen boşalmadığı ve idrar yapmadan sonra sızdırmaya devam ettiği zamanlarda yaşanır. Bu, pelvik taban kaslarının zayıf olması durumunda yaygındır. 

 • Taşma inkontinansı
  Bir kişi, sürekli veya epizodik idrar akışından şikâyetçiyse, sorunu yaşıyor demektir. Bunun nedeni bir tıkanma veya sinirin zarar görmesi olabilir. 

Belirtilerden emin değil misiniz?

Hastanızın belirtileri açık değilse, ne tür bir sorunu yaşamakta olduklarını bilemeyebilirsiniz. Fakat endişelenmeyin, bu sorunun cevabını öğrenmek için yapabileceğiniz şeyler mevcut. 
 
İdrara çıkma paternlerini bir veya iki hafta boyunca bir günlüğe kaydetmeyi deneyin. Böylece elinizde doktora danışırken kullanabileceğiniz bir kayıt olacak. Hastanızın durumu hakkında doğru bir teşhis ve tavsiye almak için bir doktora başvurmanızı öneriyoruz.
 
 
İnkontinans hakkında bilgi alırken, alışkın olmadığınız terimlerle karşılaşabilirsiniz. Bunların anlamını Terimler Listesi'nden öğrenin.