Hasta Olan Yakınım Biraz Yardıma İhtiyaç Duyuyor

Hastanıza yardım etmek için yapmanız gereken, ona fiziksel ve zihinsel durumlarına bağlı olarak doğru desteği sunmakla mümkündür. 
       
Günlük rutinlerini, neredeyse bağımsız bir şekilde veya çok az yardıma ihtiyaç duyarak devam ettirebiliyorlarsa, bu bölüm sizin için demektir. Buradan onlara mümkün olan en iyi bakımı sunabilmek adına pratik ipuçları alabilirsiniz.

İyi hijyen sağlamayı teşvik etme

Kişisel hijyen, önemli bir günlük rutindir. Hastanız belki de kendi kendisine bakabilmekte ve yardımınıza ihtiyaç duymadan yıkanabilmekte. Veya sizden biraz yardım alarak. Durum böyleyse, bu iyi. Hastanızı, kendisini mümkün olduğunca uzun bir süre temizlemeye devam etmesi için teşvik etmeye çalışın. Fakat yardımınıza ihtiyacı olup olmadığını görmek için ara sıra kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Yaşlı cildin özel bakıma ihtiyacı vardır

Biz yaşlandıkça cildimizin de yaşlandığını fark etmiş olmalısınız. Cildimiz oldukça hassaslaşır. Yaşlıların, kendi hassas ciltleri için tasarlanmış özel bir hijyen rutinine ihtiyaç duymalarının nedeni de budur. Bu durum, özellikle de idrar ve dışkının cildi tahriş edebileceği ve cilde zarar verebileceği durumlarında yaşanır. Nazik temizleme ve koruma, cilt tahrişini ve enfeksiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Hastanızın, kendi hassas cildine uygun bir hijyen rutini uygulaması oldukça doğru. Bu rutinler temiz, rahat, ferahlamış ve sağlıklı hissetmesini sağlayacağı için özgüvenini artırabilir. 
 
Cilt bakımının üç adımı vardır: temizleme, iyileştirme ve koruma. Bu adımları kapsayan ve kırılgan, yaşlı cilt için tasarlanmış olan ürünleri görmek için TENA cilt bakım serisine göz atın.

İnkontinans ürünleri

Hastanız, kendi kendine giyinebiliyorsa, ürününü de kendi kendine kullanabilmesi genellikle mümkündür. Bu durum, tek kullanımlık emici külotlar gibi kullanımı kolay bir ürün kullanımı kolay bir ürün için de geçerlidir. TENA Pants Emici Külotun giyilmesi, normal iç çamaşırı kadar kolaydır. Hastanızın bağımsız olması ve kendine güvenini korumasına yardımcı olurlar. Ayrıca, sızdırmaya karşı güvenilir koruma sağlarlar.
 
Hastanız için doğru inkontinans ürününü ve emicilik seviyesini bulmak için, TENA ürün seçme aracını kullanın. 
 
İnkontinans ürünlerimizi kullanma ve değiştirme konusunda adım adım bir rehber için, değiştirme rehberi sayfamızı ziyaret edin.
 
TENA ürün serisi hakkında daha fazlasını keşfetmek için, TENA ürünlerine göz atın.

Onların güvenli kalmasına yardımcı olma

Hastanız oldukça bağımsız olabilir ve fazla yardıma ihtiyaç duymayabilir. Fakat ileri yaştaki kişilerin kemiklerinin kırılgan olabileceğini hatırlamak gene de önemlidir. Küçük bir kaza veya düşüş bile incinmelerine ve hareket kabiliyetlerini kaybetmelerine neden olabilir. Bu nedenle, herhangi bir incinmeyi engellemek adına, evlerini/kendi evinizi onların etrafta hareket edebilmesi için mümkün olduğunca güvenli hale getirmeye çalışın. Evde Güvenlik bölümümüzde daha fazlasını okuyun.

Beslenmelerine ve sıvı alımlarına yardımcı olma

Hastanız, daha fazla sıvı alması durumunda tuvalete daha sık gitmesi gerektiğini düşünebileceğinden, bundan kaçınabilir. Fakat bunu yapması, idrarın daha da konsantre olmasına neden olabilir. Bu ise sağlık durumlarında riskleri artırabilir. Bu nedenle susadığında normal olarak sıvı almasını sağlamaya çalışın. 
 
Hastanızla birlikte yemek yiyerek iyi, besleyici bir düzen kurmasını sağlayabilirsiniz. Fakat yemek zamanları beslenmeden daha fazlası içindir. Aynı zamanda sosyalleşme, sohbet, hikâyeler paylaşma ve birlikte gülüp eğlenme zamanıdır. İkinizle birlikte yemek yemeleri için diğer aile üyeleri ve arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. Sosyalleşme, hastanızın insanlarla bağını koruduğunu hissetmesini sağlar; hayatı için, aşağıda daha geniş bir şekilde ele alacağımız, önemli bir konudur.  

Diğer insanlarla bağlantıda olduğunu hissetme

Hayatımızın ilerleyen yıllarında bile birimizin elimizi tutmasını, sırtımızı sıvazlamasını veya sıcak bir kucaklama isteriz. Zamanımızın çoğunu yalnız geçiriyorsak, bu ihtiyaçlar daha da önemli bir hal alır. 
 
Hasta bakımı sağlayan deneyimli kişiler, birlikte gereksiz gibi görünen küçük şeyleri bile yapmanın, hastanızın gününü aydınlatabileceğini söylerler. İşte size ilham verecek bazı fikirler.

Size destek olacak kişiler bulun

Hasta bakımı sağlayan deneyimli kişiler, hastanızın bakımında size yardımcı olabilecek başka kişileri de bulmanızı tavsiye ederler. Bunlar aile üyeleri, arkadaşlar, yerel topluluk veya hükümet sosyal hizmetleri olabilir.