İlişkinin Değişmesi

Değişiklikler doğaldır

Hasta bakımının, bakımını üstlendiğiniz kişiyle olan ilişkinizi etkilemesi doğaldır. Farklı yollarla etkileşim kurarsınız. Birbirinizin farklı yönlerini görürsünüz. Ve alışılmadık, bazen tuhaf, hatta bazen de harika hisler yaşayabilirsiniz. 
 
Değişikliklere olumlu bir şekilde, açık fikirli olarak yaklaşırsanız, şaşırabilirsiniz. İlişkiniz daha güçlü ve tatmin edici olabilir.
 
Aşağıda en yaygın iki ilişki türü hakkında bir şeyler okuyabilirsiniz. Ve deneyimlemenizin olası olduğu değişikliklerle baş etme konusunda faydalı ipuçları edinebilirsiniz.

Eşler

Bakmakta olduğunuz kişi eşiniz mi? Durum böyleyse, birlikte yaşıyor olmanız ve güçlü bir duygusal bağınızın olması mümkün. Bu iyi bir haber çünkü hasta bakımınız bu şekilde daha kolay ve daha az stresli hale gelebilir. Birbirinizi iyi tanıdığınızdan dolayı birbirinizden çekinmeyeceksinizdir, bunun da faydası olabilir. 
 
Fakat lütfen dikkatli olun. Yakın ilişkiler, bazı zorluklara yol açabilir. İlişkiniz tek taraflı olmaya başlarsa ve bu sizi rahatsız ederse, bu konuda eşinizle konuşun. Kendi ihtiyaçlarınız için de zaman bulmaya çalışın. Eşinize sevgi gösterirseniz, hasta bakımının son derece tatmin edici olduğunu göreceksiniz.

Ebeveynler

Pek çok insan gibi siz de yaşlanan bir ebeveyne düzenli olarak bakmak zorunda kalabilirsiniz. Bunu, anne veya babanıza onları ne kadar sevdiğinizi göstermenin bir yolu olarak görün.
 
Her biriniz, bu rol değişimini kabul etmekte zorlanabilirsiniz. Bu durum; doğal görünmeyebilir, huzursuz edici veya utanç verici olabilir. Ebeveyniniz yıkanma veya giyinme konusunda yardım istediğinde durumun tuhaflığına karşı hazırlıklı olun. 
 
Olumlu bir tavır edinerek bu zorlukları yenebilirsiniz. Zaman içinde duruma alışacaksınız. Endişelerinizin gözünüzde büyüttüğünüz kadar büyük olmadığını ve görevinizin önemini zamanla daha iyi anlayacaksınız. Ne de olsa, istediğiniz tek şey ebeveyninize en iyi sevgi ve bakımı sunabilmek.

Yardım almak

Her birimiz farklıyız. Hasta bakımı durumlarının her biri de öyledir. Fakat, tüm hasta bakımı ilişkileri için geçerli olan tek bir kural vardır: olumsuz duygular hissettiğinizde, bunlar konusunda konuşmak. Bazen bakmakta olduğunuz kişi ile bunları konuşmak ve çözüm bulmak yeterlidir. Diğer zamanlarda da arkadaşlarınız, diğer hasta bakıcılar veya bir uzmandan yardım istemenin faydası olacaktır.