Daha Az Stres Duymanın Yolları

Stresi azaltmanın 6 kolay yolu.

Hastanıza iyi bakmak istiyorsanız, kendinize de bakmanız önemlidir. Stresin erken belirtilerine dikkat edin ve hastanıza daha iyi bakabilmek için bu belirtileri geciktirmeden ortadan kaldırın.
 
Aşağıda stres düzeyinizi azaltmaya yardımcı olacak altı farklı yöntem bulabilirsiniz. Bunları günlük rutininize dâhil edin ve sonuçları görün.
1. Farkındalık
Hasta bakımı üstlenmek zordur. Enerjinizi tüketerek sizin stresli ve huzursuz olmanıza neden olur. Ne var ki etkili ve doğal bir çare mevcut: farkındalık.
 
Farkındalık, her anı tamamen farkında olarak deneyimlemeniz anlamına gelir. Yaptığınız şeylerden veya etrafınızda olanlardan haberdar ya da bunların farkındasınız demektir. Düşünce ve hislerinizin farkında olmanıza rağmen onlara kapılıp gitmezsiniz. Kendinizi sakin ve yükünüz azalmış hissedersiniz.
 
Günde yalnızca beş ila on dakika gibi bir sürede kendinizi, farkındalığınızı deneyimlemek üzere eğitebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, sessizce oturmak ve nefes alıp verirken nefesinize odaklanmaktır.
 
Akıllı telefonunuzda kullanabileceğiniz, zihninizi eğitmenize yarayacak farkındalık uygulamaları bile mevcuttur. Farkındalık düzeyiniz ne kadar yüksek olursa, hasta bakımınızın o kadar gelişme gösterdiğini görebilirsiniz.
 
Uygulamalar hakkında daha fazlasını öğrenin ve AppStore ve Google Play‘den bir uygulama indirin.
2. Pozitif bir enerji patlaması
Sizin de bildiğiniz gibi, hasta bakımı enerji gerektirir. Kendinize daha fazla enerji vermek için yapabileceğiniz şeyler vardır. İşte dışarıdayken deneyebileceğiniz bazı fikirler:
  • Otobüse binerken, normalden bir durak önce inin ve geri kalan yolu yürümeyi deneyin. 
  • Asansöre binmek yerine merdivenlerden çıkın.
  • Arabaya binmek yerine bisiklete binin.
  • Kendiniz için biraz daha zamanınız varsa, biraz egzersiz için bir arkadaşla bir araya gelin. 
Unutmayın: Sağlıklı bir yaşam tarzı, genel rahatlama hissinizi de artıracaktır. Ayrıca hastanıza bakma konusunda size daha fazla enerji verecektir.
3. Hayatınızı düzenleme
Müzik. Moralinizi yükseltmek için idealdir. Arabada veya işyerinde, sevdiğiniz müziği dinlemek, kendinizi daha mutlu ve rahatlamış hissetmenizi sağlayacaktır. Bu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.
 
Sevdiğiniz kişiye yardım ederken, her ikinizin de sevdiği müziği dinlemeye çalışın. İkiniz arasında iyi bir his yarattığını göreceksiniz.
4. Sevdiğiniz şeyleri yapmak
Zaman zaman, yatakta yatarak dergi okumak veya sinemaya gitmek isteyebilirsiniz. Bu sorun değil, yapın gitsin. Biraz boş zamanınız olduğunda, kendinize, günlük rutininizi geride bırakarak hayatın tadını çıkarma izni verin.
 
Hasta bakımı dışında da bir hayatınız olması son derece önemlidir. Bu şekilde daha da iyi hasta bakım desteği verebilirsiniz.
5. İşbirliği yapma
Haftalık rutinlerin tamamını kendiniz üstlenerek bir süper kahraman olmaya çalışmayın. Aile üyeleri veya arkadaşlarınızla işbirliği yapın. Onlardan sizi desteklemelerini isteyin. Kendinize zaman ayırırken onların sizi idare etmelerini, sevdiğiniz kişiye arkadaşlık etmelerini sağlayın veya onları alışverişe götürün. Kötü bir günde baş başa içinizi dökmeyi de deneyebilirsiniz.
 
Aile üyeleriniz, hasta bakan biri olarak ne kadar çok çalıştığınızı görürlerse, gelecekte size yardım etmek için o kadar istekli olacaklardır.
6. İyi beslenme
Birine bakmaktaysanız, sağlığınızı korumanız önemlidir. Neyse ki sağlıklı bir yaşam tarzına kavuşmak o kadar da zor değil. İyi bir beslenmenin, aslında stresi azaltabileceğini bilmek sizi şaşırtabilir.
 
Et ve peynir gibi yüksek yağ oranı içeren yiyeceklerden kaçının ve bunun yerine sebze ve meyve yiyin.
 
Kahve, çay ve kola gibi kafeinli içecekler sizi geçici olarak canlandırsa da, bunların uykunuzu etkileyebileceğini unutmayın.
 
Şekerli yiyeceklerden başta fayda görseniz de, sizin çok geçmeden “çöküşe” geçmenize ve kendinizi yorgun hissetmenize neden olacaklardır.
 
Doktorunuzdan besleyici bir diyet konusunda ipuçları alın. Çünkü sağlıklı bir hasta bakıcı, daha güçlü bir hasta bakıcıdır.